Lohkolämmitin.

Sportage vm.2007

Kun ostatte Kian kannattaa varmistaa että autossa on lohkolämmitin eikä SÄTEILYLÄMMITIN. Delta-auto asennuttaa autoihinsa säteilylämmittimiä joilla ei tee yhtään mitään Suomen talvessa. = -25pakkasta ja auto 4,5tuntia roikassa = ei starttaa. Aluksi luulin että lämmityssysteemissä on vika, mutta paljastuikin että autooni on asennettu säiteilylämmitin jolla ei ole mitään tekemistä lohkolämmityksen kanssa.
Minkä ihmeen vuoksi suomeen edes tuodaan tämmöisiä vehkeitä joilla ei tee yhtikäs mitään?? Jouduin asennuttamaan autooni lohkolämmittimen ja senkin eri valmistajalta koska Defa (jota delta-auto käyttää) ei valmista lohkolämmitintä sportageen.
Korjaamolta sanottiin että kyseinen säteilylämmitin on täysin riittämätön ja auto saa olla reilu puolet kauemmin roikassa entä jos autossa on lohkolämmitin.
Nettiä selaillessa löytyi myös liuta muita jotka ovat tämän saman yllätyksen kokeneet. Kun katselee esim. netistä autojen myynti-ilmoituksia ei niissä lue että autossa on säteilylämmitin vaan LOHKO. Mielestäni autokauppiaiden täytyisi vetää selvä ero näiden kahden täysin erilaisen lämmitysjärjestelmän välille!

8

11187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ollaari

      mutta hyvin toimii tämä ns.satelylämmitin.Tunnin verran 20 asteen pakkasessa ja starttaa mukisematta.Öljyt lämpiää ja ovat notkeana,mutta veden lämmittämiseen menee 5km matkan aika.

    • Kia Motors

      on säteilylämmitin ja lohkolämmitin sisäpistoke. Hienosti pelaa 25 asteen pakkasessakin. Alkaa puhaltaa lämmintä ilmaa jo parin km.ajon jälkeen. Auto on Kia Carens. Ehdottomasti säteilylämmittimen lohkolämmittimen kannalla.

      • Sportage vm.2007

        Ehdottomasti suomen talveen lohkolämmitin ja toi säteily menee lisänä.
        Kyllä toi sportage lähtee varmasti käyntiin -20 asteen pakkasessa jos on tunnin säteilylämmitin päällä mutta ei se kyllä autolle/moottorille hyvää tee. Kunnolla se pitää lämmittää ennen kun liikkeelle lähtee.
        Ja koska asun aivan pohjoisessa ja autoni on diesel, tuo säteilylämmitin ei ole riittävä.
        Defalta säteily- ja sisätilan lämmitin ja Calixilta lohkolämmitin.


      • CRDIsti
        Sportage vm.2007 kirjoitti:

        Ehdottomasti suomen talveen lohkolämmitin ja toi säteily menee lisänä.
        Kyllä toi sportage lähtee varmasti käyntiin -20 asteen pakkasessa jos on tunnin säteilylämmitin päällä mutta ei se kyllä autolle/moottorille hyvää tee. Kunnolla se pitää lämmittää ennen kun liikkeelle lähtee.
        Ja koska asun aivan pohjoisessa ja autoni on diesel, tuo säteilylämmitin ei ole riittävä.
        Defalta säteily- ja sisätilan lämmitin ja Calixilta lohkolämmitin.

        Puuroja ja vellejä syötte sekaisin.

        Suurinpaanosaa KIA mallistosta ei voi asentaa minkään merkkistä lohkolämmitintä, koska lohkossa ei ole vesiproppuja.

        Calix tarjoaa letkulämmittimiä, jotka tietenkin ovat parempia kuin säteilylämmittimet ja lähes lohkolämmittimen veroisia.


      • Hot Wires
        CRDIsti kirjoitti:

        Puuroja ja vellejä syötte sekaisin.

        Suurinpaanosaa KIA mallistosta ei voi asentaa minkään merkkistä lohkolämmitintä, koska lohkossa ei ole vesiproppuja.

        Calix tarjoaa letkulämmittimiä, jotka tietenkin ovat parempia kuin säteilylämmittimet ja lähes lohkolämmittimen veroisia.

        Asiaa puhut. Juttu on vaan niin, että nykyaikaisissa alumiinikoneissa ei tosiaan ole enää ns. pakkastulppaa perinteiselle lohkolämmittimelle. Näinollen valmistajat ovat sitten keksineet näitä lämpötahnalla kiinnitettäviä säteilyelementtejä, jotka asennetaan yleensä öljypohjan ympärille. Ovat toki tyhjää parempia mutta hengettömiä vettä lämmittäviin verrattuna. Letkulämmitin on se toiseksi paras vaihtoehto - liki lohkolämmittimen veroinen - ja se lämmittämisen lisäksi saa jopa nesteen hitaasti kiertämään.
        Esim. Vengassa Defan mallistossa dieseliin saa tehokkaan letkulämmittimen mutta bensakoneiseen tulee tuo säteilylämmitin. Defalla ja Calixilla voi olla hieman eroja, mitä lämmitystapaa he tarjoavat eri moottoreihin.

        Delta on kuulemma tarjouskilpailujen perusteella valinnut tuon Kaha Oy:n lisävarusteidensa toimittajaksi, jolloin lämmittimet ovat heidän edustamaansa Defaa, vetokoukut Thulea jne.

        Täältä näkee Defan stäydellisen soveltuvuustaulukon eri automalleille jopa moottorin tyyppinumeron ja vuosimallin perusteella.

        http://www.defa.com/heating.php3?lang=6


    • Anonyymi00006

      aja sillä autolla että akku latautuu vittuako pyörit vaan kilometrin lenkkiä

      • Anonyymi00007

        Kivasti tuo sinun viisas ja hienovarainen vinkkisi menee perille 2010 kirjoittajalle.
        Vinkki: noissa viesteissä ja ketjuissa on päiväys koska sen on kirjoitettu ja nyt elämme vuotta 2026.


    • Anonyymi00008

      Vinkki: mene hirteen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      207
      2814
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      66
      968
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      119
      962
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      942
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      317
      909
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      505
      852
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      758
    Aihe