Lukioajan koulumenestys kriteerinä taikkiin pääsyyn?

lukiolainen1234

Olen lukion toisella ja tosiaan vuoden päästä haen taikkiin sisustusarkkitehti linjalle. Se on ollu haave jo monia vuosia ja muut ammatit ei oo oikein edes käynnyt mielessä. Nyt on alkanut heräämään kysymys että onko sillä hirveästi väliä mikä on lukion päättötodistuksen keskiarvo ja miten kirjoitukset menee?
Kun kuulee vähän risiriitaisia kommentteja, osa sanoo että ei yliopistoon mitkään alle 8,5 keskiarvon omaavat pääse ja osat taas sanoo päinvastaista. Joten oikeasti enemmän tietävät voisivat vähän valaista?

Keskiarvoni on tosiaan vain jotain 7,5 luokkaa, mutta tietenkin kovasti koitan sitä nyt nostaa kun ensimmäinen vuosi meni vähän lukematta läpi.. Matematiikka on kyllä 10 ja kuvis myös, joten niillä nyt tuntuisi enemmän olevan merkitystä. Sekä kirjotuksethan kuulemma enemmän vaikuttaa? Mutta mitä jos niistäkin tulee keskinkertaista tulosta? Onkohan edes mitään mahdollisuutta päästä pääsykokeisiin, kun siellähän ne taidot vasta näkee.

Eli faktatietoa oisi kiva kuulla!

3

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12324214134

      Keskiarvo ei vaikuta yliopistoon pääsyyn. Vain pääsykokeet ja ylioppilaskirjoitukset vaikuttavat.

    • Taikissa opiskeleva

      Yleisesti Taikin pääsykokeissa ei katsota todistusta eikä kirjoituksia, vaan pääsykoemenestystä. Harjoittele piirtämistä PALJON (myös maalausta), tee vanhoja pääsykoetehtäviä (ne löytyy Taikin nettisivuilta). Ota selvää muotoilun historiasta ja nykypäivästä (ja taiteesta kanssa). Kaikki tarkat ja varmat tiedot löytyy sit Taikin hakuoppaasta, joka julkaistaan keväällä netissä. Eli siis aiempaa koulumenestystä tärkeämpää on se, että osaat piirtää ja värkätä käsillä, sulla on näkemyksiä ja motivaatiota. Tee ennakkotehtävät hyvin ja sit vaan pääsykokeissa teet rennosti parhaasi niin mahdollisuuksia on :) Jos ekalla kerralla ei tärppää niin sit viettää fiksun välivuoden harjoitellen ja yrittää uudestaan.

      Ja mitä tulee tohon yliopistojuttuun, niin Taik ei ole samankaltainen kuin muut "perusyliopistot". Se merkkaa et on vaan taitoa alalle.

      Tsemppiä!

    • epätaikki

      Panosta myös ennakkotehtäviin! Voi olla kirjoituskeväänä hankalaa, mutta monet hakijat viettävät välivuotta esim. taideopistoissa, joissa käytetään koko kevät (heti kun tiedot tulevat) ennakkotehtävien tekoon ja esimerkkikokeiden harjoitteluun (esim. piirrä/maalaa aiheesta X, aikaa 1h). Koska tietty prosentti karsitaan pois jo ns. ennen pääsykokeita, on tärkeää päästä edes näyttämään taitonsa ensin! Hutaisemalla tehty hiilityö sitä tilaisuutta tuskin tuo.

      Koska lukiossa olet, niin kannattaa pyytää esim. kuviksen maikan mielipidettä ennakkotöistä; olisiko niissä jotain parannettavaa jne. Ja älä panikoi kokeissa! Monille tulee kauhea stressi (ymmärrettävistä syistä) kun porukkaa tippuu pois monipäiväisissä kokeissa. Ajatukset yleensä ovat luokkaa apua jos nyt putoan, kun olen päässyt näin pitkälle jne. Silloin pitää vain yrittää pitää pää mahdollisimman kylmänä, ja ajatella vaikka että olet nuori (iso osa hakijoista lähentelee 30v) ja ensi vuonnakin pääsee uudestaan, paremmin eväin jopa, kun ei tarvitse lukea yo-kokeisiin jne., tai että pakkohan minun on olla hyvä kun jo näin ja näin monta prosenttia on tippunut ja minä olen vielä mukana tai ihan mikä itseä sitten rauhottaakin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      90
      7177
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6320
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5428
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      4134
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3655
    Aihe