Vanha sanonta kertoo, että joka miekkaan tarttuu se miekkaan hukkuu. Sdp oli mukana aloittamassa viattomien ihmisten tappotouhuja ja huonosti siinä kaikille kävi. Sdp mukana tappotouhuissa
Demareiden puoluesihteeri Mikael Jungner ja Sdp:n historiaa kirjoittava tutkija Mikko Majander sanovat, että sosialidemokraatit tekivät pahan virheen lähtiessään sisällissotaan 1918.
"Sota oli helvetinmoinen virhe, suurin, minkä työväenliike on Suomessa tehnyt. Siitä maksettiin kauhistuttava hinta – ja laskua kesti pitkään", arvioi Majander.
Sdp:n puoluesihteeri Mikael Jungner sanoo, että "voi hyvin tunnustaa, että se oli virhe, ja samaan aikaan tuntea empatiaa ja sympatiaa sodassa kärsineitä kohtaan".
Demareiden puoluesihteeri Mikael Jungner ja Sdp:n historiaa kirjoittava tutkija Mikko Majander sanovat, että sosialidemokraatit tekivät pahan virheen lähtiessään sisällissotaan 1918.
"Sota oli helvetinmoinen virhe, suurin, minkä työväenliike on Suomessa tehnyt. Siitä maksettiin kauhistuttava hinta – ja laskua kesti pitkään", arvioi Majander.
Sdp:n puoluesihteeri Mikael Jungner sanoo, että "voi hyvin tunnustaa, että se oli virhe, ja samaan aikaan tuntea empatiaa ja sympatiaa sodassa kärsineitä kohtaan".
Vastaukset 5
Vanhimmat
huvittavia nuo punikipaskat on, ensin aloittavat itse ja sitten kun saavat takkiinsa, syyttävät toisia!
Kumma kun tunnustavat edes nyt lähes sata vuotta myöhemmin olleensa väärässä!
"punikki" -18 aikoihin, oli käsittääkseni yleensä täysin persaukinen ryysyläinen...................................
EI JUNKERILLA OLE MINKÄÄNLAISTA KOKEMUSTA EIKÄ KÄSITYSTÄ SEN PORUKAN KURJUUDESTA JA HÄDÄSTÄ.................
demarirosvoille vain kelpaa keppihevoseksi mikä tahansa, jos vaikka saisi jonkun köyhän hoopotettua äänestämään 18-nostalgialla...................
Demari = susi lammasten vaatteissa, tasavertainen rötöskumppani kokoomuksen ja keskustan kanssa.
Pahin virhe minkä Työväenliike on suomessa tehnyt oli kun se antoi SosiaaliDemokraatti-roistoille vallan 1900 luvun alussa.
Suomen Työväenliike Perustettiin jo 1880-luvulla. Sen saavutuksiin kuuluu yhteistyö vastuullisten teollisuumiesten kanssa. Tuloksena oli tehtaiden perustamat koulut, jotka tarjosivat alkuopetuksen jälkeen ilmaisen opetuksen työläisperheille. Suurimmille teollisuuspaikkakunnille perustettiin myös lastentarhoja huolehtimaan työläisäitien lapsien hyvinvoinnista. Tehtaat tarjosivat myös ilmaista tai kohtuu hintaista terveydenhoitoa.
Eli kaikki ne "suuret" saavutukset joita Sosiaalidemokraatit ovat julistaneet syntyneet juuri heidän taistelun tuloksena oli tarjolla ilman mitään väkivaltaa, uhkailua tai terroria.
Ongelmat joita teollistuminen toisi tullessaan oli älymystön tiedossa jo 1800 - luvun alussa ja kun 1870 - luvulla oma pankkijärjestelmä mahdolisti suurten osakeyhtiöiden perustamisen haluttiin varmistaa myös työläisten olojen kehitys.
Vain Punaisten halu vallankumoukseen aiheutti esteen tälle kehitykselle... ja johti lopulta Sisällissotaan, jossa Sosiaalidemokraatit olivat lähellä tuhota itsenäisen suomen jo muutaman kuukauden jälkeen.
NINEN
Kannattamaasi kansallissosialismia kokeiltiin Saksassa huonolla menestyksellä.
Demarit ovat puijanneet jatkuvasta 1900- luvulla kommunisteja, mutta myös toisinajattelijoita. Kommunistit ovat olleet niin hyväuskoisia ja tehneet koko itsenäisyytemme ajan itsensä työelämässä naurettavaksi ja demarit rikastuu. Tottakai noin kirjoittamani tuntuu monien mielestä höpöltä, mutta selvittäkääpäm ja ajatelkaapa vähän asiaa. Demarit näyttelivät solidaarisuutta aina 1970- luvulta saakka, mutta todellisuudessa kommunistit ja varsinkin toisinajattelijat olivat syrjinnän kohteena.
Pitkän ja monipuolisen työelämän kokemuksen omaavana tiedän, luit aivan oikein -tiedän, kuinka demarit puheissaan toimvat tyyliin, kaveria ei jätetä eli korostetun solidaarisuuden mukaisesti, mutta tosiasiassa lumehoitivat kommunistien edusmiehiä. Käytännössä kommunistit olivat kuitenkin pääsääntöisesti rehellisempi työtovereita eli oikeasti solitaarisempi. Kommunismin heikennyttyä, demarit omivat koko ay-toiminnan poliittiseksi työkaluksi. Poliittiseksi työrukkaseksi, joka taustalla löi kommunisteja ja toisinajattelijoita kuin vierasta sikaa.
Mauno Koiviston aikana demarius suuntautui talonpojan "hoitoon" ja maaltamuuttoa oli vauhditettava. Näin jatkui ja erityisesti P. Lipposen aikana ja toimesta demarius oksensi työpaikalla lähes taukoamatta toisinajattelijan päälle. Niin joutavalta, kuin tuntuukin sanoa, Kansallinen kokoomuspuolue antoi täyden tuen demarien oksentamiselle. SDP/KOK hallitusyhteistyö oli voimissaan ja se ilmeisesti antoi uskoa, että Suomesta kyetään tekemään kaksipuolue järjestelmäinen maa. Juttuhan oli aivan julkinen, eikä kokoomuslaisetkaan asiaa piilotellut. Ei, koska he katsoivat sen avaavan hallituksessa olon pysyvästi. Kyllä tämä oli aivan selvä hakaristisuuntaus.
Onneksi kansa sanoi vaaleissa toisin. Onnittelen Suomalaisia. Pelastitte demokratian, jonka häivyttämiseksi silloinen vvm Sauli Niinistö ja pm Paavo Lipponen puolueittensa johajina ja ministereinä toimivat.