ylennys

jämissä ollaan

voi voi tätä reserviläisen elämää sillä ei tänäkään vuonna tullut ylennystä tai muutakaan huomioita.

Kertauksia jo takana 26 päivää vuodesta 2003 alkaen tähän päivään. Kertauspäiviä tai pikemmin niihin rinnastettavia päiviä on tullut reserviläistouhuista ja kutsua kertauksiin en ole saanut vaikka olen pyytänyt.

Enpä tiedä onko tässä mitään järkeä jatkaa reserviläistoimintaa. Hauskaa touhua sinänsä ja samalla oppii uusia asioita jonkin verran, mutta ei ole kivaa silti kun ei huomioida, ei sitten mitenkään. Joten mitä ihmeen järkeä tässä oikeastaan on?

9

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NärhiKorppiVaiVaris?

      Mistä saa tiedon onko ylennetty? Olen netistä hakenut ja joitain ylennyksiä löytänyt mutta en omaani mistään eikä senpuoleen kavereidenkaan nimiä jotka varmasti saivat jämiä. Toisaalta en ehkä ole saanut mutta muutama viikko sitten päättyneet toiset kertaukset olisi kuulemma tuomassa ylennyksen.
      Nykyään kun sotilaspassikin on valtiolla tietokoneilla niin tuota varsinaista läpyskää ei tarvitse kai enään edes säästää muutakuin muistona niin eipä sieltäkään voi enään tarkistaa "kuka mää oikiasti olen":)

      • Nostoväki.

        Sitä aikanaan käskettiin palvelukseen. Tehtiin mitä osattiin.


      • *-*

        Kävin ampumassa vapaaehtoisissa kertausharjoituksissa. Kun esitin sotilaspassini, sanoi kirjurivarushenkilö, että onko mitään "oikeaa" henkilöllisyystodistusta.

        Esitin sitten sisäasiainministeriön virallisen henkilöllisyystodistuksen ja se kelpasi.


    • eikkampuja

      Ylennyksen ainoa kriteeri on onko sinulle käyttöä sodanajan kokoonpanossa. Toiseksi, onko siinä kokoonpanossa paikkaa johon sinut voidaan sijoittaa kun on ylennetty. Pelkkiä operettiupseereita ei enää tehdä, joskin näitä harrastettiin kekkoslovakian aikana.

      • *-*

        Paljon on vielä poliittisia kapteeneita ja majureita, joille ei ole oikein sijoitusta muuta kuin päivälehdistössä.


    • P uikula

      joo,kyllä sen näin täytyy mennä, sodanajan tehtävä ratkaisee. mä olin varusmies aikana aina kuorimassa pottuja. Kertauksista tuli korpin jämät, eli mä olen vissiin pottisryhmän varajohtaja. Ja prkl:e ei tuumaakaan periksi, kaikki potut kuoritaan, vaikka menis päivä.

    • Ylennystä ei kovin monellekaan tipu kun kertsareita ei ole eikä tule. Muutenkin koko asevelvollisuusjärjestelmä on sen verran turhauttavaa että siirryin täydennyspalveluvelvolliseksi. Uskoisin siitä olevan enemmän hyötyä kuin kertsareista vaikkakin vastaavanlaisia harjoituksia voisi varsinaisen täydennyspalvelun lisäksi olla enemmän. En siis ole vielä ko. palvelua suorittanut mutta odottelen.

      Kantsii siis miettiä kannattaako näennäinen sotatouhu rauhan aikana...

      • *-*

        Miten täydennyspalvelukseen eli reservin siviilipalvelukseen siirrytään? Mitä Lapinjärvellä opetetaan viisi päivää? Sehän on kuin kunnon kertausharjoitus pituudeltaan, mutta tuskin ehkä kovinkaan usein ruumiilliselta rasittavuudeltaan.


      • *-* kirjoitti:

        Miten täydennyspalvelukseen eli reservin siviilipalvelukseen siirrytään? Mitä Lapinjärvellä opetetaan viisi päivää? Sehän on kuin kunnon kertausharjoitus pituudeltaan, mutta tuskin ehkä kovinkaan usein ruumiilliselta rasittavuudeltaan.

        Täydennyspalvelukseen haetaan samalla lomakkeella kuin sivariin, siihen tosin ruksataan "täydennyspalvelus". Kyseisitä lomakkeita saa Aseistakieltäytyjäliitosta ja nettisivuilta voi tulostaa. Siihen merkataan lähinnä yhteystiedot ja on siinä sellainen vakaumuskohtakin jos en väärin muista. Paikkana on kuulemma joko Lapinjärvi tai Kiuruveden paloasema.

        Niin, ja ruumiillisia rasituksia voi varmasti hankkia muutenkin, onhan noissa paikoissa kuulemma ihan liikuntapaikat, uimahallit ja kuntosali yms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7887
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4553
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      31
      4325
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3569
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2753
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2616
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      33
      2339
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2323
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2023
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      50
      1660
    Aihe