voi voi tätä reserviläisen elämää sillä ei tänäkään vuonna tullut ylennystä tai muutakaan huomioita.
Kertauksia jo takana 26 päivää vuodesta 2003 alkaen tähän päivään. Kertauspäiviä tai pikemmin niihin rinnastettavia päiviä on tullut reserviläistouhuista ja kutsua kertauksiin en ole saanut vaikka olen pyytänyt.
Enpä tiedä onko tässä mitään järkeä jatkaa reserviläistoimintaa. Hauskaa touhua sinänsä ja samalla oppii uusia asioita jonkin verran, mutta ei ole kivaa silti kun ei huomioida, ei sitten mitenkään. Joten mitä ihmeen järkeä tässä oikeastaan on?
ylennys
9
1054
Vastaukset
- NärhiKorppiVaiVaris?
Mistä saa tiedon onko ylennetty? Olen netistä hakenut ja joitain ylennyksiä löytänyt mutta en omaani mistään eikä senpuoleen kavereidenkaan nimiä jotka varmasti saivat jämiä. Toisaalta en ehkä ole saanut mutta muutama viikko sitten päättyneet toiset kertaukset olisi kuulemma tuomassa ylennyksen.
Nykyään kun sotilaspassikin on valtiolla tietokoneilla niin tuota varsinaista läpyskää ei tarvitse kai enään edes säästää muutakuin muistona niin eipä sieltäkään voi enään tarkistaa "kuka mää oikiasti olen":)- Nostoväki.
Sitä aikanaan käskettiin palvelukseen. Tehtiin mitä osattiin.
- *-*
Kävin ampumassa vapaaehtoisissa kertausharjoituksissa. Kun esitin sotilaspassini, sanoi kirjurivarushenkilö, että onko mitään "oikeaa" henkilöllisyystodistusta.
Esitin sitten sisäasiainministeriön virallisen henkilöllisyystodistuksen ja se kelpasi.
- eikkampuja
Ylennyksen ainoa kriteeri on onko sinulle käyttöä sodanajan kokoonpanossa. Toiseksi, onko siinä kokoonpanossa paikkaa johon sinut voidaan sijoittaa kun on ylennetty. Pelkkiä operettiupseereita ei enää tehdä, joskin näitä harrastettiin kekkoslovakian aikana.
- *-*
Paljon on vielä poliittisia kapteeneita ja majureita, joille ei ole oikein sijoitusta muuta kuin päivälehdistössä.
- P uikula
joo,kyllä sen näin täytyy mennä, sodanajan tehtävä ratkaisee. mä olin varusmies aikana aina kuorimassa pottuja. Kertauksista tuli korpin jämät, eli mä olen vissiin pottisryhmän varajohtaja. Ja prkl:e ei tuumaakaan periksi, kaikki potut kuoritaan, vaikka menis päivä.
Ylennystä ei kovin monellekaan tipu kun kertsareita ei ole eikä tule. Muutenkin koko asevelvollisuusjärjestelmä on sen verran turhauttavaa että siirryin täydennyspalveluvelvolliseksi. Uskoisin siitä olevan enemmän hyötyä kuin kertsareista vaikkakin vastaavanlaisia harjoituksia voisi varsinaisen täydennyspalvelun lisäksi olla enemmän. En siis ole vielä ko. palvelua suorittanut mutta odottelen.
Kantsii siis miettiä kannattaako näennäinen sotatouhu rauhan aikana...- *-*
Miten täydennyspalvelukseen eli reservin siviilipalvelukseen siirrytään? Mitä Lapinjärvellä opetetaan viisi päivää? Sehän on kuin kunnon kertausharjoitus pituudeltaan, mutta tuskin ehkä kovinkaan usein ruumiilliselta rasittavuudeltaan.
*-* kirjoitti:
Miten täydennyspalvelukseen eli reservin siviilipalvelukseen siirrytään? Mitä Lapinjärvellä opetetaan viisi päivää? Sehän on kuin kunnon kertausharjoitus pituudeltaan, mutta tuskin ehkä kovinkaan usein ruumiilliselta rasittavuudeltaan.
Täydennyspalvelukseen haetaan samalla lomakkeella kuin sivariin, siihen tosin ruksataan "täydennyspalvelus". Kyseisitä lomakkeita saa Aseistakieltäytyjäliitosta ja nettisivuilta voi tulostaa. Siihen merkataan lähinnä yhteystiedot ja on siinä sellainen vakaumuskohtakin jos en väärin muista. Paikkana on kuulemma joko Lapinjärvi tai Kiuruveden paloasema.
Niin, ja ruumiillisia rasituksia voi varmasti hankkia muutenkin, onhan noissa paikoissa kuulemma ihan liikuntapaikat, uimahallit ja kuntosali yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1183130Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612805Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032098Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1301968Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101172Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67984Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville12925Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880