Huomasitteko kuinka tyylikkäästi kaksi miestä tanssahteli linnanjuhlissa.. eivät taida olla virallinen pari kuitenkaan, mutta ajatelkaa kuinka vapauttavaa on, että nyt seurakuntammekin keskuudessa rukoillaan homoparien puolesta. Mitä avoimuutta ja ajanhengessä pysymistä.
Homopari linnanjuhlissa ja rukoilu
Sheiveri
17613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kyllä, on erittäin vapauttavaa, että veeällätkin tulivat ulos kaapista.. antoivat julkisen siunauksen homopareille.. ajatelkaa kuinka vapauttavaa, että nimenomaan homoPARIEN puolesta rukoillaan ja tätä ollaan kannatettu..
Vl-opin mukaan homoparien tanssahtelu Presidentin linnassa itsenäisyyspäivänä ei ole sen suurempi tai pienempi synti kuin muukaan.
On tosi nastaa, että piispat nyt laativat rukousohjeen homosuhteensa rekisteröinneille. Näin heidänkin puolestaan voidaan rukoilla ja omantunnon syistä vl-pappi voi rukoilusta kieltäytyäkin.
Toista se on naispappien kanssa. Vl-pappi ei voi kieltäytyä yhteistyöstä naispapin kanssa eikä kieltäytyä avustamasta naispappien ordinaatioita.
Pyhä Henki ohjaa vl-liikkeen päätöksiä. Onhan se Jumalan ainoa oikea seurakunta, joka ei voi erehtyä.
Juu .. ja eihän insestisisten taipumusten toteuttaminen ole sen suurempi tai pienempi synti kuin muukaan.
hekin rukousta tarvitsevat.Kirkko ei vihi heitä avioliittoon .He solmivat sen muualla.Se on heidän asiansa.Jumalan sana tuomitsee kahden samaa sukupuolta olevan sukupuolielämän Muutenhan he ovat samanarvoisia ihmisiä kuin me muutkin..
Raamatun mukaan ainoa oikea rukouskaava on, että tekisivät parannuksen ja uskoisivat evankeliumin. Tällöin he saisivat voimaa Jumalalta olla toteuttamatta vääristynyttä taipumustaan.
"Raamatun mukaan ainoa oikea rukouskaava on, että tekisivät parannuksen ja uskoisivat evankeliumin. Tällöin he saisivat voimaa Jumalalta olla toteuttamatta vääristynyttä taipumustaan."
Tuollaista homoparin rukouskaavaa ei ole Raamatussa!
Jos SRK:n linja myötäilee rukouksiin viittaavin sanoin, on syytä muistaa, ettei SRK:n selittelyt ole Raamatusta.
Raamattu ei tunne homoparien puolesta rukoilemista!
Pointtina kirjoituksessani oli, että homoparien pitäisi tehdä parannus ja uskoa evankeliumi. Tällöin he saisivat voimaa Jumalalta olla toteuttamatta vääristynyttä taipumustaan ja purkaisivat homoparisuhteensa.
Kenen tahansa ihmisen puolesta voi ja saa rukoilla, siihen ei tarvitse kirkolliskokouksen tai kenenkään päätöksiä tehdä.
Homoparisuhteen purkamisen puolesta ei tarvitse rukoilla Jumalaa, sillä Jumala ei ole koskaan mitään homoparisuhdetta edes yhdistänyt!
Homojen erottamiseen sopii paremmin rautakanki kuin rukous!
Kyösti K.?
ne vaan ollu Aimo-veli ja Olavi-veli?!
Oli myös ainakin kaksi naisparia, toista en tunnistanut mutta toinen oli Pirkko Saisioa & Pirjo Honkasalo, vuosikymmeniä jo yhteistä elämää eläneet.
Mutta mistä ihmeestä tämä Saisio löysi itselleen asusteen, joka vaikutti lähinnä säkkistä kyhättyä purjetta???
http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://static.iltalehti.fi/viihde/saisio100609PP_vi.jpg&imgrefurl=http://www.iltalehti.fi/viihde/200906109748022_vi.shtml&usg=__sXpU5TJ0QewQfUNR0o62UZJVQ0E=&h=399&w=600&sz=149&hl=fi&start=0&zoom=1&tbnid=XNdHQePNE2TqPM:&tbnh=103&tbnw=155&prev=/images?q=Pirkko saisio&um=1&hl=fi&sa=X&biw=1003&bih=518&tbs=isch:1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=594&ei=PV4ITdO0PIqZ8QO6nIAK&oei=PV4ITdO0PIqZ8QO6nIAK&esq=1&page=1&ndsp=18&ved=1t:429,r:4,s:0&tx=85&ty=51
että jos eivät ole vielä pariskunta, löytäisivät toisensa ja eläisivät onnellisina elämänsä loppuun saakka!
Sitä saa rukoilla Taivaan Isältä itselleen kristittyä puolisoa.
Kyllä siinä Suomen maine maailmalla kärsi,kun nämä homosteliat ja lesbot tanssi keskenään,valitettavasti.
Kuinka moni teistä vl-uskoisista ovat tietoisia teidän omasta historiasta?
siitä että kenties vl yhteisö oli se jolle kirkko alunperin selkänsä käänsi?
ja piti jumalan pilkkana, noitavainona?
Miettikää hetki ennenkuin tuomitsette ilman tuntematta.
Kun tässä kovaan ääneen huutelette homoudesta sairautena niin muistakaa kuka on meidät kaikki luoneet ennenkuin alatte pilkata, koska samalla teette jumalan pilkkaa!