Kysyisin neuvoja kun 7 v. pojallani on keskittymiskyvyn vaikeutta koulussa eli höpöttää tunnilla yksikseen ja pyörii ja hyörii eikä keskity annettuun tehtävään. On joutunut myös luokan ulkopuolelle tunniksi kun on häirinnyt tuntia. Myös koulubussissa ollut levoton ja kiusannut muita, kiroillut yms. eikä usko helpolla vaikka jäähyä, pelikieltoa,karkkikieltoa yms. tullut tottelemattomuudesta eli kokeilee rajojaan, on välillä nyrkit pystyssä yms. myös keskisormen käyttö oli ahkeraa yhdessä vaiheessa.
Tätä jatkunut jo kauan, eli on voimakastahtoinen, kokeilee rajojaa, ainakin 2-3 vuotta jatkunut huono käytös..
Nyt mietinkin että pitäisikö alkaa tehdä jotain tutkimuksia eli mennä jonnekin neurologille että onko hänellä jotain add-tyyppistä, ei kuitenkaan ole mielestäni hirvittävän vilkas, jotain ylivilkkautta kuitenkin ehkä eli en tiedä onko adhd-tyyppistä..
Pitäisikö nyt ihan ottaa yhteys kouluterveydenhoitajaan ensin vai miten ois fiksuinta toimia??
add??
mietityttää82
1
855
Vastaukset
- mennä tutkimuksiin
jos tosiaan koulunkäynti sujuu huomattavasti huonommin kuin keskimäärin, ihan sen takia että nyt kärsii lapsen oppiminen ja muu luokka myös. Kouluterkalta saa varmaan ohjeet miten asiassa edetään. Ihan ensin juttelemaan opettajan kanssa. Meillä myös keskittymis- ja oppimisvaikeuksista kärsivä poika, 9v.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 477675
- 334253
- 573735
- 503200
- 172886
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652591- 562455
- 512398
- 402349
- 162286