Kaadoin aamulla vahingossa melkein puoli mukillista maitoa Toshiban läppärin näppäimistölle. D: Otin virrat pois ja laitoin koneen ylösalaisin ja annon siinä nesteen vähän aikaa valua pois. Imuroin myöskin näppiksen, kuivasin ja nyt sitten kyllä tällä kirjoittelen, mutta ongelmana on se että osa näppäimistä ei toimi. Esim. nuolinäppäimet ei toimi, ensin kaikki muut toimivat paitsi nuoli alaspäin. Nyt mikään niistä ei toimi. Lisäksi num lock näppäin ei tottele käskyä. Eli oikeanpuoleiset numerot ovat myöskin poissa pelistä. Onko vielä jotain "kotikonsteja" millä nuo näppäimet voisi vielä saada kuntoon?
Näppäimistölle meni maitoa, apua kaivataan!
9
4133
Vastaukset
- R0yzb
Kone pitää purkaa osiin ja pestä huolellisesti. Lämmin vesi, tiskiharja ja -aine ovat hyvä yhdistelmä. Sitten perusteellinen kuivaus ennen kokoamista.
- nbvxuxkk
huollossa niin selviää kannattaako korjata ja mitä maksaa. Sen jälkeen vakuutusyhtiöön jos on kotivakuutus.
Itsellä meni colaa koneeseen ja eipä paljoa ollut tehtävissä. Niillä "konsteillasi" saat koneen tuhottua lopullisesti, huollossa näppäimistön vaihto maksaa vähän toista sataa.
- kysynpä vaan
Miksi ihmisten on aina juotava jotain koneen äärellä? Aina vähän väliä saa kuulla noita kommentteja "Näppäimistölle kaatui vettä/mehua/limsaa/kahvia/maitoa jne." ja sitten itketään kun kone ei toimi. Paras keino ehkäistä tuollaisia tapahtumia on yksinkertaisesti olla juomatta mitään tietokoneen ääressä. Minä en koskaan juo tai syö mitään tietokoneen äärellä, keittiö ja kettiön pöytä on minulla sitä tarkoitusta varten. Jos koneen äärellä juo jotain, niin aina on olemassa riski, että se juoma siihen kaatuu.
En sano tätä pahalla, pelkän neuvon annoin.- mbbjjhiitjf
on ihan asiallinen neuvo, ei siinä mitään. Mitäpä jos ajat autolla kolarin niin voisiko silloin todeta että olisi pitänyt mennä kävellen kun jalat on luoto liikkumista varten? Ei se vahinko tule kello kaulassa. Taas pätee vanha viisaus: kun merellä on hätä niin rannalla on paljon viisaita! Elikä mitä viisaudesta opimme? Ei pidä mennä merelle kun voi tulla vahinko....... että silleen.
- ?
nut ihan tolkuissasi ? "olla juomatta mitään tietokoneen ääressä."
Kukaan normihemmo ei mene lähellekkään tietokoneita ilman juotavaa, mieluumin kaljaa ettei tule kirjoteltua mitäsattuu.
Itelläkin pari tuopillista kaatunu kaljaa näppiksen päälle, mutta samalla kilkkeellä tässä vielä hakataan. Vähän askatrelua se on kyllä vaatinu. - kysynpä vaan
? kirjoitti:
nut ihan tolkuissasi ? "olla juomatta mitään tietokoneen ääressä."
Kukaan normihemmo ei mene lähellekkään tietokoneita ilman juotavaa, mieluumin kaljaa ettei tule kirjoteltua mitäsattuu.
Itelläkin pari tuopillista kaatunu kaljaa näppiksen päälle, mutta samalla kilkkeellä tässä vielä hakataan. Vähän askatrelua se on kyllä vaatinu.Jos kannettavan näppäimistölle kaatuu jotakin, on aina olemassa riski, että vaikka koko läppäri menee rikki ja korjauskelvottomaksi. Pöytäkoneiden osalta tilanne on parempi, voi käydä niin, että pelkästään näppäimistö menee rikki ja halvimmillaanhan uuden näppäimistön saa 15-20 eurolla.
Katsos kun sähkölaitteet ja nesteet eivät sovi yhteen. - hoopee6
kysynpä vaan kirjoitti:
Jos kannettavan näppäimistölle kaatuu jotakin, on aina olemassa riski, että vaikka koko läppäri menee rikki ja korjauskelvottomaksi. Pöytäkoneiden osalta tilanne on parempi, voi käydä niin, että pelkästään näppäimistö menee rikki ja halvimmillaanhan uuden näppäimistön saa 15-20 eurolla.
Katsos kun sähkölaitteet ja nesteet eivät sovi yhteen.Mä juon kyllä silloin tällöin teetä tai kahvetta läppärin ääressä, mutta nimenomaan ääressä, en sen näppiksen yläpuolella. Tekniikka on se, että juomaa kurkkuun kumotessa nojataan poispäin koneesta jolloin vahingon sattuessa splash menee paita ja muut vermeet pyykkiin, mutta koneelle ei roisku mittään. Näin on 'ryypiskelty' koneen ääressä jo monta vuotta, syömään en siinä kyllä ala.
- hullu.kukko
Juon aika usein jotain koneen ääressä. On läppäriin menny kaljaa, maitoa ja viiniä (ainakin). Vielä se toimii :D
Jos pelkää että kaataa siihen jotain, nii voi toki ostaa erillinen näppäimistö, on myös olemassa vesitiiviit. Sit voi pitää läppäri etäisyydellä juomasta.
En laittaisi kone päälle ennenkuin se on täysin kuivunut. Ylösalas on hyvä laittaa ettei nesteet valuu sisään läppäriin, näppäimistö ei kuitenkaa maksa nii plajon.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Viikon louns listat:
http://www.mymenu.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t734416- 332511
- 402324
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin211815Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401672Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251552- 811536
- 1491346
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221243Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901145