Kaverini kertoi, kun 5 vuotta sitten oltiin syömässä keskenämme, niin hänen kaverillaan (jota minä en taas tunne) oli aina tapana ennen ruokailua toimittaa ruokarukous, kun syvällisesti uskovainen kerran oli.
Tämä kaverin kaveri (käytetään nimitystä "jätkä") oli tehnyt rituaalinsa ja syönyt kuulemma kotona silloin ruokansa, kunnes parin tunnin päästä oksensi ruokansa vessaan ja jälkeen päin myöskin monta kertaa pesuvatiin. Jätkä joutui sairaalaan 1-2 viikoksi ruokamyrkytyksestä. Tämän sairaalareissun jälkeen kaverini ihmetteli, kunnei tämä "jätkä" enää rukoillut heidän käydessä ravintolassa ennen ruokailun aloittamista. "Jätkä" totesi vain ettei enää usko Jumalaan, koska sairastui ruokamyrkytykseen eikä ymmärrä enää mikä tarkoitus ruokarukouksella on! Kuulemma Jumalan pitäisi havaita, onko ruoka syömäkelpoista?
Mikä tarkoitus siis ruokarukouksella ylipäätänsä on?
Ruokamyrkytys voi tulla ruokarukouksen jälkeenkin?
5
133
Vastaukset
- sumusyreeni
Hiukan kevyehkä on "jätkän" usko ollut, jos pelkkä ruokamyrkytys sai hänen uskonsa kaatumaan.
En nyt aivan ensi-istumalta sitä niele.
Ei kai se ruokarukouksen tarkoituskaan nyt ole kuulostella Jumalaa kertomaan onko ruoka syömäkelpoista.
Muutenhan Jumala joutuisi alvariinsa varoittelemaan uskovaisia esim. liiasta rasvasta, sokerista, kolestrolista sun muista terveydelle vaarallisista aineista. Hampurilaispaikkojen ovella Jumalan ääni suorastaan koko ajan huutelisi varoituksiaan. Alkosta puhumattakaan, kun jotkut uskovat sielläkin käy.
Itseltä ruokarukoukset tahtoo unohtuakkin aika usein ...no useimmiten, mutta minusta ruokarukouksen pointti on lähinnä kiittää, että Jumala on yleensä antanut ruokaa. Ruokarukouksella kiitetään, että on, mitä syödä, koska kaikilla ei sellaista ylellisyyttä ole.
pappi Sonja- ei mikään pappi
ansiota, että täällä päin maailmaa on mitä syödä?
Jos ruuan saanti on jumalan ansio, niin onko jumalan vika, kun kaikilla ei ole tarpeeksi ruokaa?
- luterilainen.
Reilu vuosi sitten katsoin ylen uutisia ja siellä yksi "taikuskoinen" selitti suu vahdossa kuinka mäkissä joutuu syömään allahille pyhitettyä ruokaa
"Vapaa-ajattelijat ihmettelevät McDonaldsin toimintaa.
- Mielestäni tässä loukataan niiden uskontoja tai uskonnottomuutta, jotka eivät ole islaminuskoisia. Heidät vastentahtoisesti ja vielä tietämättään laitetaan syömään Allahille pyhitettyä kanaa, pohtii Vapaa-ajattelijain liiton puheenjohtaja Jussi K. Niemelä."
http://yle.fi/uutiset/teksti/kotimaa/2009/09/mcdonaldsin_hampurilaisissa_halal-lihaa_1014703.html?browserArticleId=1014703&defaultArticleId=1014703&wireframe=text&pageNumber=10
Kristittynä ei noin taikauskoiset ajatukset edes tulisi mieleen, kristitty voi syödä kaikkea lihaa UT:n mukaan.En minäkään sitä söisi, mutta minulle on sinänsä ihan sama minkä katto-kassisen nimissä teurastettaessa on loitsittu. Halal-teurastus on vain pahemman luokan eläinrääkkäystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1534124
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1312666- 62483
- 252268
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472154Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191768Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s341674Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301664Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.571239Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341121