Raamatun toteutuneet ennustukset

kristinuskonpallo

Tulipa taas mieleeni kuinka monta kertaa jehovantodistajat ovat maailmanlopun ennustaneet, niin on kait muutkin Raamatusta tulkinneet tulevaa tai tapahtunut on Raamatussa ennustettu. Siis mitä kaikkea sieltä löytyy? Joku joskus sanoi,että WTC-iskukin oli Raamatussa ennustettu samoin kuin Obaman tulo presidentiksi, maailmansodista puhumattakaan.

15

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tajokinen

      Joulupukki on antikristus

      Santa=Satan (saatana)

      Santa.Kuten sanoissa Santa Claus (joulupukki)

      • Thronos

        ... ja Santa Lucia, Santa Cecilia, Semana Santa (=pääsiäinen), Santa Familia... todentotta, siis pyhä perhe - joten Jeesus onkin antikristus!!?? Kukas sitten on oikea Kristus jos Kristus on antikristus?

        Luojan kiitos en ole uskovainen.


      • Vaikka onkin totta, että joulupukilla ja paholaisella on tiettyjä yhtymäkohtia, englannin kielen Santa Claus on lyhenne Santa Nikolauksesta. Pyhästä Nikolauksesta, jonka kerrotaan jakaneen lahjoja. Koko kertomuksen voi luikea esim. Jaakko Heinimäen pyhimyskirjasta.

        Hannu Lehdeskoski
        Pastori


    • Kimmo Koo

      Toteutuneita ennustuksia on kahdenlaisia: selkeitä ennustuksia, jotka kirjoitettiin muistiin ennustuksen toteuttamisen jälkeen kuten Jeesuksen ennustus, että Juudas kavaltaa hänet. Epämääräiset ennustukset, jotka ovat toteutuneet kunhan käyttää sopivasti mielikuvitusta. Tunnetuin näistä lienee Jehovan todistajien 1914 ennustus.

      • sumusyreeni

        Oikeastaan raamattu ennustaa itse itseään etenevänä projektina. Näin voisi sanoa. Siksi on tärkeää tuntea koko raamattu, koska se tekee kristinuskon ymmärrettäväksi, kun kehykset löytyvät sisällön ympärille.


      • Kimmo Koo
        sumusyreeni kirjoitti:

        Oikeastaan raamattu ennustaa itse itseään etenevänä projektina. Näin voisi sanoa. Siksi on tärkeää tuntea koko raamattu, koska se tekee kristinuskon ymmärrettäväksi, kun kehykset löytyvät sisällön ympärille.

        Juuri niinhän minä sanoin, että jos uskoo muiden selitykset eikä käytä omia aivojaan, on uskominen helppoa. Silloin näkee epäilemättä helposti, että Raamattu ennustaa itse itsensä etenevänä projektina. Raamatun ennustama projekti etenee hitaasti, sillä Tuomiopäivää on jokainen sukupolvi odottanut lähes 2000 vuotta.


      • Lahtari
        Kimmo Koo kirjoitti:

        Juuri niinhän minä sanoin, että jos uskoo muiden selitykset eikä käytä omia aivojaan, on uskominen helppoa. Silloin näkee epäilemättä helposti, että Raamattu ennustaa itse itsensä etenevänä projektina. Raamatun ennustama projekti etenee hitaasti, sillä Tuomiopäivää on jokainen sukupolvi odottanut lähes 2000 vuotta.

        Ilmestys 14:8
        "Kukistunut, kukistunut on suuri Babylon, tuo portto, joka iljetyksillään on vietellyt kaikki
        kansat juomaan vihan viiniä."

        ”Suureen Babyloniin” sisältyvät kaikki uskonnot, joissa on säilytetty muinaisen Babylonin uskonnolliset opetukset ja tavat ja joissa ilmaistaan sen henkeä.
        Juuri Babylonissa Jumala yli 4000 vuotta sitten sekoitti Baabelin tornia rakentaneitten kielet. Eri kieliryhmät hajaantuivat maailman eri kolkille ja veivät mukanaan luopiouskomukset ja -tavat, jotka ovat olleet useimpien uskontojen pohjana aina meidän aikaamme saakka. (1. Mooseksen kirja 11:1–9)
        Suuri Babylon on Saatanan järjestön uskonnollinen osa. (Vrt. Johannes 8:43–47.) Nykyään sen huomattavin lohko on luopiokristikunta, joka nousi esiin voimakkaana, laittomana järjestönä 300-luvulla Kristuksen jälkeen. Sillä on uskontunnustuksia ja muodollisuuksia, jotka eivät ole peräisin Raamatusta, vaan suurelta osin babylonilaisesta uskonnosta. – 2. Tessalonikalaisille 2:3–12.


    • zdfhzdf

      mainitaan Obama ja wtc nimeltä niin vois uskoakin. Mutta kun tuollaisia päätelmiä tehdään "tulkitsemalla" raamatun tekstiä tarkoitushakuisesti niin vähän jää villoja.

    • esther

      mitä vanhoilliset eivät tietenkään myönnä...
      Antikristuksella tarkoitettiin kuulemma keisari Neroa tai sitten joka aikakaudella on oma antikristuksensa, vrt Hitler.

      ihmiset eivät eläneet 800-vuotiaiksi vaan korke ikä kuvasti tuona aikana kasvanutta viisautta.

      "Ennustukset "eivät ole mielestäni mjuten juurikaan toteutuneet Jeesuksen taivaaseen menon jälkeen.

    • luepa sieltä...
      • Muikkuinen

        Pari kysymystä:

        -Oliko vanha testamentti olemassa silloin kun jeesuksen väitetään eläneen ja silloin kun hänestä on kirjoitettu?

        -Ja jos oli niin onko mahdollista että uuden testamentin kirjoittajilla olisi ollut vanha testamentti käytettävissä ja että heille olisi tuttuja nuo kirjoitukset?

        Kovin olisi ihmeellistä jos kirjan alkuun kirjoitetut "ennustukset" eivät toteutuisi kirjan lopussa..

        Raamattu ei ennusta mitään eikä ole koskaan siihen kykenevä.


      • taas kasi

        Kuka löysi? Mistä löysi? Miten löysi? Missä noita säilytetään? Kuka / ketkä ne ovat tutkineet ja tulkinneet? Kuka ne kääröt on kirjoittanut tai tehnyt? jne...


      • lahjakas

        on myös olemassa. Niin se siirtyy kertomus satuolennosta, sukupolvelta toiselle, mutta reitti mitä kautta se lasten luo tulee vaihtelee. Varmaan jossain on myös ensimmäinen kirjoitus joulupukista. Mikä pettymys, jos joulupukki kiellettäisiin, koska on vain satuolento, joka tuottaa iloa niin monelle lapselle.


    • Täällä poistellaan niin viestiketjuja, ettei aina tiedä onko itsessä vikaa, vaiko jossain aiemmassa viestissä. Lue Jesajan ennustuksia. Siellä nousee selkeästi esille se, miksi juutalaiset ei usko Jeesuksen olleen Messias. Ihan sen vuoksi kun ei täyttänyt Messiaan tunnusmerkkejä.

    • hyvä tyttö

      Joitakin päiviä sitten kerrottiin uusi maailmanlopun ajankohta. Se on 25?toukokuuta. Raamatusta se oli laskettu jossain jenkkilän lahkossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8213
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      921
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      800
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe