rupee pikku hiljaa vituttaan että raskaalla renkaalla kytätään aina mitä duunari tekee mutta samalla raskaan toimihenkilöt surffaa netissä ja puristelee muniaan 8h päivässä tekemättä yhtään mitään,olis hienoa että ruvetaisiin kellottaan mitä toimihenkilöt tekee palkkansa eteen,vai mitä
raskaan renkaan tiomihenkilöt
jaakko apina
14790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Onko se perinokialainen kateus mikä jäytää? Toimihenkilöiden Facebookkailut ja munien kaivamiset on armeijakielellä KSE eli koulutuksen suoma etu.
Niin, nuo toimihenkilöt ovat käyneet muitakin kouluja kuin peruskoulun. Nyt kannattanee miettiä olisiko itse kannatanu tehdä jotain muuta kuin mennä suoraan koulusta duunariks. Jos tulee sellainen fiilis, että ehkäpä niin kannattaa yrittää kertoa asia edes omalle jälkikasvulle.
ai siellä viidenkytätonnin vuosipalkkaansa tyytymätön kommari valittaa. pitäiskö päästä vähemmällä ja saada feisbuukkitauot työajalle?
suosittelen sulle, että mene vaikka terkkariin siivoojaks niin saat tehdä jotain pallkas eteen. otetaan samalla pois sun liksoistas 60% niin tiedät miltä tuntuu tehdä oikeita töitä oikeisiin töihin kuuluvalla palkalla.
Vaan kun eivät taida saada edes 40 000 euroa vuosipalkkaa nuo kumiduunarit tätä nykyä. Mutta moni näistä "tiomi"henkilöistä saa palkkaa vähemmän kuin nämä lattiatason duunarit.
Nelkytätonnia ja vielä kolkytä tonniakin on kouluttautumattomalle moukalle liian hyvä liksa.
Yhtään mitään asiasta tietämättä, ihmettelen vaan mistä arvoisa raskaanrenkaantekijä tiedät mitä toimihenkilöt tekevät työajallaan, vai oletko kenties itse livennyt työmaaltasi työaikana tarkkailemaan toimihenkilöiden käyttäytymistä omissa työpisteissään? Mitenkään olematta puolueellisesti kummankaan osapuolen puolella, pyydän ystävällisesti huomauttamaan hyvälle arvoisalle renkaan duunarille, että jos et pysty muuta tekemään kuin niitä renkaita ja vihtuilemaan samassa firmassa oleville työtovereillesi, niin jätä se arvostelu ja keskity niitten renkaitten tekemiseen. Jos olet siinä hommassa ammattilainen, niin varmasti sen nyt teetkin! Jos et ole ammattilainen, olet väärällä alalla, kun et edes kykene tekemään edes renkaita arvostelematta muita muun työn tekijöitä ja olisi varminta siirtyä muualle tai kortistoon ja antaa työpaikka sellaisille jotka haluavat tehdä työtä. Sitäpaitsi, miten vaativaa tai vaatimatonta luulet näiden toimihenkilöiden, itse kunkin työn olevan, kun sitä vertaa omaan renkaanvalmistustyöhösi. No, jos et tiedä, niin minäpä kerron, vaikka en ole Nokian Renkaiden palveluksessa, enkä edes koko paikkakunnaltakaan. Nimittäin, jos nämä toimihenkilöt joiden toimenkuviin kuuluu vaikka esimerkiksi hoitaa asiakassuhteita yrityksessänne ja vaikkkapa myydä valmistamiasi renkaita eteenpäin, renkaiden tarvitsijoille, asiakkaille, epäonnistuisivat tehtävissään, niin kun renkaiden myynti hiipuisi ja muut kilpailevat renkaanvalmistaja valtaisivat markkinat, niin samaan syssyyn loppuisi myös renkaiden valmistus Nokian Renkailla, tai ainakin vähenisi merkittävästi. Siinä luoettaisiin lomautus- tai lopputililappuja sitten myyntitykkien kouraan, johtajien kouraan ja mikä merkittävintä myös Sinun renkaavalmistajan kouraan. Miksi tehdä renkaita joita kukaan ei osta. Ajattele, siis Olet!
.
mitä ihmeellisimmistä asioista, juorut ja mustamaalaamiseen tähtäävät vääristelyt ovat läsnä minne vain menetkin.
Kyllä ne juoruilut ja huhut taitaa olla läsnä muuallakin kuin vain Nokialla. Asuin vuosia sitten Luvialla ja tuttu ilmiö tuo oli sielläkin.
Parahin jaakko apina. Jos keskittyisit enemmän tekemään työsi ja lopettaisit toimihenkilöiden kyttäämisen.
Nythän teet itse samaa, mistä toimihenkilöitä syytät. Kyttäät heitä ja heidän tekemisiään valittaen samalla kuinka sinua kytätään :P
Sinun työnkuvaan ei kuulu toimihenkilöiden tekemisten tarkkailu. Toimihenkilöt sen sijaan joutuvat tarkkailemaan ja joskus jopa ojentamaan alaisiaan, kun heillä alkaa ajatus karata perustyön ääreltä johonkin mikä ei heille kuulu.
Melko huvittavaa muuten, et ole näköjään täällä saanut paljoakaan kannatusta ajatuksillesi :)
kannattaa miettiä kuka ne renkaat eli tuloksen siellä renkailla tekee ei ainakaan toimihenkilöt ja täytyyhän joka yrityksessä olla henkilö joka liimaa postimerkit kirjekuoriin ja keittää kahvit ylemmilleen pienellä palkalla.
joka on otsikoitu "ihan vaan muualta", ja mietippä sitä tuloksen tekemistä sitten uudestaan. Ja en kiellä etteikö työntekijä tekisi sitä tulosta, jos ne kahvinkeittäjät vaan sattuvat saamaan niitä renkuiloita jollekki kaupattuaki.
Itse aiemmin työporukan vuorotellen keitettiin kahvit ja ostettiinki ne vielä, nyt saman firman palveluksessa toimihenkilönä kahvit löytyy keitettynä enkä enää laita latiakaan niiden puolesta. Ja ei, en ole ikinä ollukkaan tyresillä, enkä mene ja tokkopa pääsisinkään.
kannattaa miettiä, että kuka hankkii esim. materiaalit sinne teidän renkaiden valmistukseen. kuka hoitaa myynnin jne. kyllä niitä toimihenkilöitä tarvii joka paikka. ei kannata vaan alkaa kyräilemään niitä. ennemmin miettisin, että ootte koko porukka samassa veneessä ja hoidatte YHDESSÄ kaikki omat työnne. lopputulos on se mikä ratkaisee.
`
Katsoppas koijari jari, ei tarvi miettiä tuloksen tekemistä uudestaan, sillä ne renkaantekijät tekevät tuotosta, ei sinänsä tulosta ja jos tekevätkin, eivät kyllä tee sitä yksin kyseisessä firmassa. Se mitä päivässä saatte "linjoilla" aikaiseksi renkaita, se on tuotos. Tuotannon, siis tekemisen tulos. Se tulos taas josta firma elää, mm. maksaa veronsa tälle yhteiskunnalle, on aivan eri asia. Tee vaan renkaita, älä ajattele tätä asiaa enempää. Ja aamusella hommiin!