Hei!
Olen miettinyt maston maalaamista. Veneeni on musta ja siihen sopisi todella hyvin musta masto. Onko teillä kokemusta tästä toimenpiteestä?
Haitat maston maalaamisesta perus-alumiinisesta mustaksi?
- Kestääkö musta väri?
- Kuumeneeko masto liikaa? (ööh..)
- Vaikeilla maaleilla maalattava?
Apua kaivataan!! :)
Olen miettinyt maston maalaamista. Veneeni on musta ja siihen sopisi todella hyvin musta masto. Onko teillä kokemusta tästä toimenpiteestä?
Haitat maston maalaamisesta perus-alumiinisesta mustaksi?
- Kestääkö musta väri?
- Kuumeneeko masto liikaa? (ööh..)
- Vaikeilla maaleilla maalattava?
Apua kaivataan!! :)
Vastaukset 10
Vanhimmat
no mikä on laatuvaatimus? Jos ei niin väliä sen kuin pensseli käteen ja masto mustaksi.
Jos kippari on pedantti niin homma muuttuu paljon vaikeammaksi, vaatii erittäin hyvän pohjustuksen ja kalliiden kaksikomponenttimaalien ruiskumaalauksen, teetettynä kallista hommaa.
http://sea-trek.blogspot.com/search/label/07. Refurbishing The Spars
Tässäpä ensimmäinen kvg linkki eli teettä ammattilaisella jauhemaalaus
http://www.sarja-maalaamo.fi/jauhemaalaus?netello-hakumainonta
Tässäpä vielä toinen linkki näytti io prosyyrissa olevan mastoja maalattu
http://www.sapagroup.com/Companies/Sapa Profiilit Oy/Documents/Fin/Pintakäsittely.pdf
Mulla on paatissa musta alumiinimasto. Muutaman metrin päästä ei huomaa että on pensselillä maalattu. Maali on ihan tavallista peltikattomaalia. Maalaus ei yhtään konstikasta ja pysyy kiinni kuin tauti. Viimeksi kun vähän paikkailin, pelästyin ensin kun maalatessa väri näytti ihan tumman vihreältä. Kuivutessaan tuli kuitenkin ihan yhtä mustaksi kuin muukin masto.
Niin, saahan sen mustaksi maalatun maston vaikka sitten hiottua taas alumiiniseksi. Mutta onko alumiinimaston alumiini jotenkin päällystettyä ja jos tälläisen joutuisi tekemään tarvisiko se jotenkin pinnoittaa uusiksi?
Minkälaisen pohjatyön muuten teit mastollesi ennen maalaamista?
Vanha puupurkkari kyseessä, muutkaan paikat ei nyt uutuuttaan kiillä vaan 40 vuotta vanha vene on kyseessä. Eli ei olisi katastoorfi vaikka hieman itsetehdyn näköinen olisikin. hah.
hioisi alumiinimastoa missään tapauksessa...
En maalaisi.. meillä maalattu. Ollut jonkun vuoden hyvän näköinen nyt jo karsea ja keväällä pirullinen homma edessä... Toki fiksu naapuriveneen omistaja sanoi että älä keskity kuin alimpaan 5.n metriin mutta kuitenkin..:)
vanhassa puuveneessä oli huonopintainen alumiinimasto. Se maalattiin tavallisella rautakaupan metallimaalilla pensseliä käyttäen. Tulos oli ihan kohtuullinen ja ainakin siistimpi kuin lähtökohta.
Mutta tämä ei ehkä olisi kelvannut sellaiselle pedantille pilkuntuijottajalle joten kuten sanottu riippuu kipparin nirppanokkaisuuden asteesta.
Maalautat firmassa ja otat takuun jonka laadun sovit jo ennen maalausta kirjallisena.
Kannattavuuden tietää peilikuva. Rahallista hyötyä et saari-Pekka Laine
Pikku rälläkkään huopalamellilaikka, sillä saa vanhan maston puhtaaksi. Pohjamaaliksi epoksi ja pintaan uretaanimaali. Hempelin ohjeissa löytyy tarkat ohjeet.
Eiköhän se tuo jo aiemmin esitetty pulveri ole kuitenkin alumiiniin se oikea aine...