Mediassa on taivasteltu rikkaiden verotusta. Vaan eipä ole puhuttu mitään köyhempien veroista. Niinpä ei puhuttu alvista,eläkemaksuista,kiinteistöverosta eikä muista menoista maksettavista veroista. Pienituloisille nämä ovat kohtalokkaita. Moni heistä joutuukin luopumaan jopa asunnostaan välttääkseen nämä maksut. Miljonäärit eivät suostu maksamaan alvia pörssikeinottelusta,ei sos-maksuja pääomatuloista. Niinpä heidän kokonaisveroprosenttinsa lienee 30 paikkeilla. Pienituloisilla se valitettavasti onkin 70 paikkeilla. Se siitä tasaverosta jota media hehkuttaa.
Rikkaiden verotus
4
133
Vastaukset
Meno käytännössä tasaveron suuntaan on väärä suunta.
Verotuksen tulisi edelleenkin perustua myös veronmaksukykyyn eli rikkaiden tulisi maksaa veroa enemmän.
Suomen tulisi puuttua myös tehokkaammin harmaan talouden ja veroparatiisien ongelmiin, koska sinne häipyy valtavat määrät verotuloja.- tarkoitat?
Nyt on verotus köyhillä suurin prosenteissa. Koko ajan vain suurenee. Luonnollista kai olisi että suurituloiset maksaisivat enemmän myös prosenteissa.
Kari Uusitalo kirjoitti juuri kirjan jossa sanoi suoraan että Suomi on joron tiellä. Aivan kuten ipulaiset ovat parikymmentä vuotta myös sanoneet. Siinä sai Jorman brändityöryhmäkin oikeaa palautetta. Nyt vaan kaikki rynnäkköön saalistajia vastaan. Ahneille ei mitään tästälähin. Tämä korruptioporukka mereen ja vastuuseen veloista veroin. Jos asunnosta verotetaan niin miksei miljoonista,onhan niistä helpompi luopua kuin asunnoista. tarkoitat? kirjoitti:
Nyt on verotus köyhillä suurin prosenteissa. Koko ajan vain suurenee. Luonnollista kai olisi että suurituloiset maksaisivat enemmän myös prosenteissa.
Kari Uusitalo kirjoitti juuri kirjan jossa sanoi suoraan että Suomi on joron tiellä. Aivan kuten ipulaiset ovat parikymmentä vuotta myös sanoneet. Siinä sai Jorman brändityöryhmäkin oikeaa palautetta. Nyt vaan kaikki rynnäkköön saalistajia vastaan. Ahneille ei mitään tästälähin. Tämä korruptioporukka mereen ja vastuuseen veloista veroin. Jos asunnosta verotetaan niin miksei miljoonista,onhan niistä helpompi luopua kuin asunnoista."Nyt on verotus köyhillä suurin prosenteissa. Koko ajan vain suurenee. Luonnollista kai olisi että suurituloiset maksaisivat enemmän myös prosenteissa."
Olen samaa mieltä.
Nykyinen verosysteemi on johtanut siihen, että rikkaimmat eli noin 10 % suomalaisista ovat rikastuneet rikastumistaan ja muut ovat köyhtyneet köyhtymistään.
Minä olen tällaista epäoikeudenmukaista ja rikkaita suosivaa veropolitiikkaa vastaan.
Jouko Piho
IPUn kansanedustajaehdokas- katalana
JoukoPiho kirjoitti:
"Nyt on verotus köyhillä suurin prosenteissa. Koko ajan vain suurenee. Luonnollista kai olisi että suurituloiset maksaisivat enemmän myös prosenteissa."
Olen samaa mieltä.
Nykyinen verosysteemi on johtanut siihen, että rikkaimmat eli noin 10 % suomalaisista ovat rikastuneet rikastumistaan ja muut ovat köyhtyneet köyhtymistään.
Minä olen tällaista epäoikeudenmukaista ja rikkaita suosivaa veropolitiikkaa vastaan.
Jouko Piho
IPUn kansanedustajaehdokasKatainen esitteli talouden kunnostusohjelmansa. Olipa odotettua. Mitään ei leikata rikkailta jotka ovat lahjoneet julkisesti Kokoomusta ja Keskustaa miljoonilla. Salaa tietysti miljardeilla. Ihmeellinen selitys että rikkaiden lisäverot tuhoaisivat kansantalouden. Eikö juuri pienten tulojen rajut verot tuhoa yritykset tuhoamalla kansan ostovoiman?
Tietysti on luonnollista että Katainen puolustaa viimeiseen hengenvetoon usan ystäviensä mallia,vaikkakin se on jo henkitoreissaan. Pian tarvitaan Kataisen avuksi Naton joukkoja sillä hätää kärsii täälläkin jo koko kansa.Vaan kuka maksaa Naton sodat? Ei ole enää usalaisista maksajiksi,eikä suomalaisista. Koko saalistus on tiensä päässä. Mistä löytyy suojapaikka syyllisille? Onko Marsin raketeissa riittävästi tilaa?
Huvittavinta tilanteessa on se että IPU ainoana on yrittänyt estää tämän katastrofin syntyä ja yrittänyt estää sen laajentumista mm velkaelvytystä vastustamalla ja tukiaispolitiikkaa arvostelemalla. Pelurit ja niiden rahoittamat poliitikot vaan ovat olleet niin peliriippuvaisia että olisivat välttämättä tarvinneet pakkohoitoa jotta tähän jamaan ei olisi jouduttu.
Lukijoiden kannattaakin nyt tarkoin tutkia tämän palstan antia menneiltä vuosilta. Häirikkökirjoitusten lomasta olisi löytynyt kultajyviä Suomen ja maailman talouden hoitoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?971978- 881390
- 1101163
- 761047
- 1211042
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57893- 48817
- 36802
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48771- 33713