Pelkkä itsenäisyys ei maata mullista. Sama meno vain jatkuisi. Tarvitaan muutakin. Kysymys on vallasta myös maan rajojen sisällä. Mikäli valta pysyy muutamalla rikkaalla ja niiden lahjomilla puolueilla,niin mikään ei muutu paremmaksi. Tarvitaan yhteiskunnan uudistuminen ja demokratian toteutuminen. Rikkaat ja niiden puolueet eivät anna muruakaan äänestäjille.Tämä nähdään sekä palkoissa että veroissa. Käänteinen progressiivinen verotus rikkaiden hyväksi osoittaa vallan siirtyneen verenimijöille.
Itsenäisyydestä viis
2
145
Vastaukset
Näin on.
Paitsi itsenäisyyttä Suomi tarvitsee myös uutta politiikkaa, jossa rikkaita ja jo hyvinvoivia suosiva järjestelmä muutetaan oikeudenmukaisemmaksi.
Täysi itsenäisyys antaa Suomelle kuitenkin paremmat mahdollisuudet itsenäisen talouspolitiikan harjoittamiseen.
Mutta siihen tarvitaan myös uusia päättäjiä.
Toivottavasti kansa osaa äänestää oikein 17.4.2011.- toivomme.
Koko eduskunta täynnä oman edus saalistajia ja pörssikeinottelijoita Soinia myöten. Mikään ei muutu paremmaksi vanhoja puolueita hyysäämällä. Vain IPUn supermenestys voi parantaa asiat. Toivotaan sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022166- 991557
- 1211273
- 801265
- 1171226
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘571034Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis601014- 511007
- 36932
- 33804