Mitä syötte jouluna

Kertokaas kaikki jouluaterianne sisältö, josko saisi itsekin jotain vaihtelua perinteiseen.
8807
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

no, yleensä kinkkua, kananmunaa, mätiä, rosollia, lanttu - porkkana - ja perunalaatikkoja..
tietysti perunaa myös ja lohta.

Äänestä

kinkkua, maksalaatikkoa, perunoita, julmustia

Äänestä

Karjalanpaistia, perunoita. porkkanalaatikkoa, maksalaatikkoa, sienisalaattia, punajuurisalaattia, kinkkua, riisipiirakoita, salaattia, lohta, aurajuustoa.... ja sitten vielä jälkiruuaksi kahvia ja torttua!!!

Äänestä

Alkuruoat:
Kirjolohenmäti Smetana Punasipuli
Graavilohi
Graavisiika (suosittelen!)
Piparjuurituorejuustolla täytetyt kylmäsavulohirullat (suosittelen!)
Silakkarullat (suosittelen!)
Lasimestarinsilli
Keitetyt Perunat
Rosolli
Sienisalaatti
Vihersalaatti
Haudutettu punakaali
Maksapatee (vaihtelee vuosittain)
Vasikanlihahyytelö
Savustettu hirvipaisti
Routapaisti
Punasipulihilloke
Mustaherukkahyytelö


Pääruoat:
Kinkku herneet sinappi
Kinkunkastike
Imelletty Perunalaatikko
Porkkanalaatikko
Lanttulaatikko
Bataattivuoka
Makaronilaatikko (huom! ilman lihaa)
Palapaisti eli lihakastike laatikoille


Jälkiruoka ja Kahvileivät vaihtelevat vuosittain

Äänestä

Hyvin reilsuti suolattua lohta, perunaa, ruisleipää: Riisipuuro hedelmämehuun keitetyn sopan kanssa on parasta. Hedelmiä, suklaata pipareita ja hedelmäkakkua. Kinkkua en syö jouluna: sitä vähärasvaista popsin sitten arkipäiväsin.

Äänestä

Alkuun:
Uusia perunoita
Graavattua lohta ja kastike
kylmäsavulohi
mätivaahto
lohimousse
sinappisilakoita
rosolli, kanamunat ja kastike


Pääruoka:
Kinkku
kalkkunaa
täytettyjä jauheliha pötköjä
härän sisäfilettä
lihahyytelö
palapaisti
imelletty perunalaatikko
bataattilaatikko
porkkanalaatikko
lanttulaatikko

Jälkiruoka:
Pipareita, taatelikakkua, suklaata monessa muodossa, kahvia, panna cotta tai joku myy jäähdyke herkku. Tässä itse asiassa tämän vuoden tuleva menu. Tosin pysyy yleensä aika samana. Jälkkäri vaihtuu ja kaloissa yleensä joku uusi juttu kokeilussa.

Äänestä

Aamiainen:
Sämpylät, joululimppu, paprika, kurkku, emmental-juusto, fetajuustosämpylät, valkosuklaa-daimjuustokakku, appelsiini-mehu, kaakao, glögi

Ruoka:
Uuniperunat, riisi, portviini-kastike, nakkeja, fetajuusto-herne-piirakka, Minitomaatti-rucola-mozzarella-pikkupizzat, tsatsiki, perunasalaatti, leipää lisukkeet, appelsiini-mehua, jouluomena&kaneli-limsa, kahvia, kaakaota yms.

Jälkiruoka:
Piparit, joulutorttja, suklaatrffelikakku (voi luoja tämä on taivaallinen!), valkosuklaa-daim-juustokakku, erilaisia konvehteja


Olen lakto-ovo-vegetaristi (syön maitoa ja vapaan kananmunia), mutta puolisoni on sekasyöjä siitä johtuen nakit. Sovimme hänen kanssaan yhdessä nämä ruuat, josta molemmat tykkää.

Kissoille meillä tule eolemaan, kalaa, "hienompaa" purkkiruokaa ja mitä ne haluavatkaan meidän ruuista :D

Äänestä
  • Tosiaan unohdin kananmunat edellisestä listasta! Ja salaatin leivän päälle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oikea kuusi pölitään kirjoitti:

Kertokaas kaikki jouluaterianne sisältö, josko saisi itsekin jotain vaihtelua perinteiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu