krapulan parantaminen

Sielun messu

Kokeilepa sellaista, että juot illalla vettä. 0,3 l / per juomasi alkoholiannos. Hiukan enemmänkin voi juoda. Aamulla huomaat selvinneesi pienemmällä. Alkoholi kuivettaa kroppaa ja on yksi syyllinen krapulan pahaan ja heikkoon oloon. Vettä pitää juoda melko runsaasti, mutta lasket tietysti, vedestähän voi saada myrkytyksenkin jos ihan poskettomasti juo.

Hyvä keino on juoda jo paukkujen välissä illan aikana vettä. Syöminen auttaa myös. Seuraavana päivänä kannattaa syödä erittäin vähän, hedelmiä ja kaikkea missä on hedelmäsokeria. Jos on mahdollisuus, niin paukku tai tuplapaukku keskipäivällää ja nokoset auttavat myös.

4

715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pahapahadarra

      Hyviä vinkkejä! Täältä löytyy perusteellisempia vinkkejä krapulan paranteluun ja välttelyyn: http://www.krapula.org

    • hangowerzz

      Jep vesi auttaa ja rasvainen ruoka.

    • nniiee

      Mutta silloinhan alkoholille jää vähemmän tilaa. Sitä paitsi siinä vaiheessa kun alkaa olemaan sammumispisteessä ja yrittää juoda vettä niin siihenhän voi jopa tukehtua.

    • monasti korjattu

      Kyllähän se sillä yleensä lähtee millä se on tullutkin, tahtoo vaan olla kellosepän hommaa ettei mene uudestaan viihteen puolelle, mutta eihän se aina haittaa.
      Mutta jos maanantaina joutuu korjaamaan niin silloin se on todella tarkkaa varsinkin kun pitää mennä töihin omalla autolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe