Läheisellä ihmiselläni (ikäihminen) on todettu kasvain kohdussa. Hänen ylävatsansa on erittäin turvonnut ja turpoaa koko ajan nopeasti. Kuitenkin hän on erittäin hyväntuulinen ja reipas eikä kipuja ole ollenkaan. Kasvain on ollut noin kolme kuukautta. onko kyseessä luultavasti pahanlaatuinen kasvain? Myös muut kokemukset/tiedot kohdun alueen kasvaimista erittäin tervetulleita!
Aurinkoista kevättä ja voimia kaikille!
Aurinkoista kevättä ja voimia kaikille!
Vastaukset 3
Vanhimmat
No eihän siitä laadusta pysty kukaan sanomaan yhtikäs mitään, ennen kuin kasvain on leikattu ja sytologisesti analysoitu.
Miksiköhän näin ei ole tehty?
Kuulostaa suht käsittämättömältä....
Kasvain siis vasta todettiin äskettäin. Mutta turvotus (joka johtuu kasvaimesta) havaittiin 3kk sitten. silloin ei vielä osattu arvatakaan, että kyseessä voisi olla kasvain. lähinnä arveltiin allergista reaktiota.
Kysyessäni kasvaimen laatua, pointti oli se, että onko mahdollista että pahanlaatuinen appelsiinin kokoinen kasvain ei aiheuttaisi mitään sivuvaikutuksia? Eli antaako hyväntuulisuus ja reippaus toivoa kasvaimen hyvänlaatuisuuteen?
Eipä taida kukaan muu tietää kuin patologi, kun on tutkinut leikatun kasvaimen minkä laatuinen se on.