Tää viesti on tosi JOTEN NASTAKUSKIT ÄLKÄÄ VAIVAANTUKO vastaamaan. oon ajanut parikymmentä vuotta nastoilla ja nyt aattelin ostaa kitkat tuntuu hyviltä ja hiljaisilta mutta oudot ajaa. miten pitäs tehdä ettei lipsuis ja ... mikä ajotavas pitää muuttaa?
Miten ajetaan
poulos
22330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
> mikä ajotavas pitää muuttaa?
Vaihtoon tarvitsee laittaa ainoastaan lääkityksesi. Pienillä lapsilla vilkas mielikuvitus on ihan OK, mutta aikuisella ei enää ole hyväksi, jos koko elämä pyörii satuilun ympärillä.
nastoituksen ensiksi, jos et pärjää niin ostat oikeat talvirenkaat (nastarenkaat).
Huonommilla renkailla pitää ajaa hitaammin, varovaisemmin, rauhallisemmin ja arvata etukäteen mitä tulee tapahtumaan. Ei se sen kummempaa ole, mutta minusta talviajo on riittävän vaikeaa renkaista tinkimättäkin. Siksi nastat.
- Pidä riittävä väli edellä ajavaan
- Tule tilanteisiin jo valmiiksi riittävän alhaisella nopeudella
- Vältä turhia ja äkillisiä nopeuden muutoksia
- Ennakoi!
- Liukkaalla, älä pysähdy turhaan jos voit hoitaa tilanteen hissukseen ryömittämällä
Miten onnistuu kitkoilla mäkilähtö peilijäällä? Pitääkö suunnitella reitti renkaille sopivaksi?
Jätä auto talliin talvikuukausiksi, turha tulla liukastelemaan ja tulpaksi risteyksiin.
Kerrataanpa faktat: jyrsimet ovat aloittelevien ja epävarmojen kuskien, vanhojen kääkkien sekä ikälopuilla autoilla & renkailla ajavien kerjäläisten valinta. No, eihän siinä mitään, jos kaikki puutteellisella ajotaidolla ja/tai kalustolla varustetut ymmärtäisivät pysyä poissa liikenteestä talvikeleillä. Osa sentään ymmärtää, minkä vuoksi jyrsijät ajavat vain 77 % talvikauden kilometreistä, vaikka jyrsimillä varustettujen autojen osuus on paljon korkeampi.
Mutta ne loput puupäät, MrNaulapäässä & co, ne ovat ongelma. Vaikka näiden osuus liikenteessä on vain 77 %, niin ne aiheuttavat 82 % kuolonkolareista = kolaroivat myös niiden kotiin jääneiden, fiksumpien, edestä, "kiintiön täyteen".
iltaruuhkassa kitkarenkaineen ja sumuvaloineen, aina kun jono ei lähtenyt liikkeelle niin eikös siellä ollut kitkapelle sulattamassa jäätä ja vastaan tulee häikäisevillä homovaloilla varustettu toinen homo.
mainittu Hesa?, itse tiedän Stadin ja Helsingin.
kokeile vaikka oikeeta autoa stigan sijaan lipsuu tod näk vähemmän..
Jos kaikki käyttäis kesärenkaita ympärivuotisesti, niin liikenne ois paljon turvallisempaa. Siinä jäis turha hosuminen pois ja olis kaikinpuolin tasapuolista. Turvavälejäkin opittais siinä sivussa käyttämään aivan kuin itsestään. Ennakoiva ajo ja rauhallinen liikennöinti valtais alaa ja kaikilla olis hyvä joulumieli.
Ja kun vielä poistetaan autoista jarrut, ennakointi sen kun lisääntyy ja ajaminen on entistäkin turvallisempaa.
Ja rauhallisuus paranisi jälleen pykälällä.
Renkaiden "lipsuminen" on sitä varoittamista. Se ei sinänsä ole vaarallista, mutta kertoo, että alat lähestymään pidon rajoja. Nastoilla tämä varoitus puuttuu, mikä osaltaan selittää sen, että nastoilla ajetaan enemmän kolareita per kilometri kuin kitkoilla.
Mitään ei siis sinänsä tarvitse muuttaa. Ole vain onnellinen, että tiedät paremmin missä menet.
Pari lisähuomiota tähän on pakko kuitenkin pistää:
1. Uudet kitkat. Jarrutuspito paranee vasta muutaman sadan kilometrin ajon jälkeen.
2. Kylmät renkaat. Pito jäällä paranee huomattavasti kun renkaat lämpenevät. Ota varovasti pakkasaamuina ensimmäiset muutama sata metriä.
kirjoita perättömiä, kitkapellet niitä kolareita edelleenkin aiheuttaa, mutta onhan autoilijoista kuitenkin n.85% , ehkä enempikin, järkeviä että ovat valinneet oikeat talvirenkaat (nastarenkaat).
Tutkimusten mukaan kitkakuski on useammin syyttömänä kuin syyllisenä osapuolena kolareissa. Siinä on tilastollinen fakta, jota nastaspede ei ihan hetkessä muuksi muuta. :)
että autoilijoista n.85% on osannut valita oikeat talvirenkaat (nastarenkaat), loput ajavat kesärenkailla, tai yrittävät.
Noh, onhan se hyvä että jotkut meistä tykkäävät mennä massan mukana... Jos ei itsetunto riitä omien mielipiteiden muodostamiseen, niin pakkohan se on joltakulta muulta ne hommata.
Anteeksi, tuli sellainen tunne, että kommenttini tilastoista meni pari metriä yli hilseen. Ei saisi kiusata. Yritän parantaa tapani.
olla ainoa joka nimimerkillä tänne kirjoittaa. Vaikka en ihan kaikessa olekaan samaa mieltä, niin tämä kommentti oli, kuin itseni kirjoittama. Talviset tiet ovat yllättäviä, mutta taitava kuski osaa ennakoida tilanteet oli renkaat sitten mitkä hyvänsä. Nastarenkaissa on hyötynsä ja haittansa, niin kuin kitkarenkaissakin. Molemmat ovat kuitenkin lainmukaisia talvirenkaita. Itse olen nastarenkailla ajanut aikaisemmat talvet. Viime talvena erehdyin kokeilemaan ns. Keski-Euroopan kitkarengasta. Noilla renkailla ei kovinkaan kehuttavaa pitoa saanut. Tosin pari viikkoa niilläkin sinnittelin kunnon talvikeleissä. Täksi talveksi hommasin Scandinavian oloihin tarkoitetut kitkarenkaat, eikä ole nastarenkaita ikävä tullut. Tässä on talvikelejä ollut ja tuskin nuo tuosta pahemmaksi menevät.
Kovimmat nastakiihkoilijat ja kitkavihaajat voivat tulla koska tahansa ajamaan autollani ja toteamaan itse renkaiden ominaisuudet.
nykyisin, nyt kun sinulla ei ole autossasi oikeita talvirenkaita niin eipä sitä todellakaan kannata lähteä liikenteeseen ollenkaan. Vielä muutama kuukausi niin sitten pistät ajokkisi ajokuntoon.
Vaihda nastat takaisin vaan. Tänäänkin aamulla nauratti oikein kun joku äijä oli jäänyt uudenkarhealla X5:llä loivaan mäkeen jumiin. Naama punaisena tuhisi rattinsa takana kun tulin taakse parin sadan euron paskallani ja tööttäilin ja huidoin ikkunasta että vittuun edestä kun ei kerran nouse. Siitä sitten ropisuttelin halvoilla nastoillani kevyesti rinteen ylös kun BMW-mies peruutti sitä pientä matkaa rinnetta alas jonka varmaan vauhdilla oli päässyt nousemaan.
Jos ottaa renkaat kokonaan pois niin ei lipsu olllenkaa. Ajat vaan vanteilla niinku tosimiehet tekee.