alkuraskauden lonkkakivut

3nnen äiti

eikö kellään ole rv10 tietnoilla kovia kipuja ollut lonkissa. lueskelin palstoja että kaikilla ois lopussa vasta ja puolen välin jälkeen mutta että näin aikaisin. venyttelyt eivät oo vielä tehonneet. joka päivästähän tämä on, millekään niksauttajallle terapeutille tuskin kannattaa mennä koska tämä on vain "raskauden takia" ?

mutta tosiaan että näin aikaisin jo vaivaa liikkumista


PS ei näitä 2 ssa ensimmäisessä ollut.

5

5903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Filena

      Moikka

      Itse olen vasta rv 6 ja minulla on ollut jo muutaman viikon ajan epäsäännöllisesti lonkka/häntäluu kipua. Huomasin että kivut tuli aina rasituksen jälkeen, eli usein työpäivien jälkeen. Heti kun olen ollut muutamalla vapaa päivällä kipuja ei ole juurikaan ollut. Todella outoa kipua. Ensimmäisen kerran huomasin kivut, kun olin pihalla ja yritin tehdä lumienkeliä :) Jalkojen auki ja kiinni vetäminen sai vedet valumaan silmistä, niin kauhee kipu oli. Minäkin olen yrittänyt venytellä sun muuta, ilman tulosta. Lepo on se paras lääke, ainakin minulla toiminut :)

    • NuoriÄiti2

      Minulla kanss ihan kauhee kipu (ala selässä, lonkassa) ja rv9 olis menossa, ensimmäisessä kans huomasin tätä kauheeta kipua vasta loppuviikoilla... Nyt kauheeta ku pitää kääntyä tai nostaa jotain tai jotain.. :/ Mut toivottavasti menee ohi...:/

    • Salamatkustaja

      rv 11 5, esikoista odottelen

      Alaselkä/häntäluu/lonkka ollu pois pelistä jo useamman viikon. Äkkiseltään sanoisin, jotta viimeisen kuukauden ja yltyy vain pahemmaksi.
      Pahimmillaan rasituksen jälkeen, sohvalta ei ylös meinaa päässä, istua et saata ja selällään jos makaat niin ukon pitää tulla kierittään minut kylkiasentoon, että ylös pääsen.
      Sinnittelen kuitenkin ensiviikon ensimmäiseen lääkärikäyntiin ja kyselen sieltä, mistä johtuu ja mitä voi tehdä. Jo synnyttäneet ystävät kyllä on vahvasti sitä mieltä, että raskauteen se liittyy. Suurimmalla osalla ollut jo alussa, mutta kaikista pahin vasta loppu puolella, kun kohtu painaa selkää.

      Lääkäriä odotellessa.

    • auau

      Itse odotan esikoista, rv 6 1, ja eilen oikealta puolelta alaselkä, lonkka ja iskias niin kipeät, etten pystynyt kunnolla kävelemään. Koita siinä sitten lenkittää koiraa. :/ Onneksi en ole yksin, mietin myös, että onko normaalia, että näin aikasessa vaiheessa jo. :/ Voimia. :)

      • pelkään ylilihomista

        kävelemään tai kuntoilemaan edes raskauden aikana jos onkin koko ajan kipeenä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7181
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      59
      4777
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4731
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      3899
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3838
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      217
      3807
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      26
      3383
    8. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      51
      2741
    9. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      38
      2721
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      39
      2317
    Aihe