vakavaa?

aleks11

olen vasta 17 vuotias ja ihan yht'kkiä alkoi virtsankarkailua, tätä on ihan joka päivä monta kertaa sekä joka yö. onko miten vakavaa, tarkoitan että voiko kotikonstein parantua ku ei kehtais lääkäriin mennä.

2

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lekuri ja munat

      Ei tarvitse ujostella ollenkaan. Tämmöset vaivat pitää hoitaa heti.

    • Mies 20v

      sinun kannattaa vaan, mitä pikimmiten rohkeasti varata aika lääkärille. Virtsankarkailu voi aiheutua monesta eri syystä ja syy täytyy selvittää, jotta vaivasi voidaan hoitaa. Ei pidä yhtään viivytellä, joskus virtsankarkailun takana voi olla jotain vakavampaakin. Älä anna asioiden mennä huonommaksi sen vuoksi, ettet kehtaa. Älä vaaranna terveyttäsi suotta. Inkontinenssista on Suomessakin tullut yksi kansansairauksista - siitä kärsivät kaiken ikäiset, on myös nuoria ja nuoria aikuisia. Et varmasti ole edes lääkärille ensimmäinen potilas, joka kärsii virtsankarkailusta.

      Muista, että virtsankarkailu itsessään ei ole sairaus - se on oire ja/tai seurausta jostakin eikä silloin elimistössä ole kaikki kunnossa. Usein ei ole kysymys mistään vakavasta, mutta joskus voi olla, siksi syy täytyy aina lääkärin selvittää. Tietysti aina ei syytä edes löydetä ja ihmisestä ei löydetä mitään vikaa. Mutta silti on aina syytä inkontinenssin vuoksi hakeutua lääkärin tutkimuksiin.

      Aivan suotta pelkäät lääkäriin menoa, kyllä lääkäri ymmärtää eikä tarvitse hävetä asiaa. Tsemppiä sulle, kyllä lääkärissä kaikki menee hyvin. Älä suotta hermoile.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      531
      8965
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6170
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      374
      5220
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4749
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      99
      4361
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3942
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1896
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      104
      1412
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      979
    Aihe