" "Lunta näyttää tulevan taas reilusti. Toivoa sopii, että ihmiset oppisivat hiljentämään huonossa kelissä niin, ettei peltiä rytisisi", liikkuvan poliisin päivystäjä viestitti autoilijoille päivällä. "
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Huonossa kelissä ajettu kymmeniä kolareita Kotkassa kaksi kuollut/1135262311152
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Huonossa kelissä ajettu kymmeniä kolareita Kotkassa kaksi kuollut/1135262311152
Vastaukset 19
Vanhimmat
Lumipyry oli aika laimeaa, joten ajoin koko matkan maalle toiset pyörät pientareella, jotta tulis vähän lumipöllyä ja pääsisi käyttämään sumuvaloa. Ja hyvin pöllysi! Ihmettelen miten joku on tuolla onnistunut kolaroimaan. Joo olihan se tienpinta vähän liukas, mutta mitään ongelmaa ei ollut vaikka ilman nastoja ajoin puoliksi ajourien ulkopuolella.
Kyllä sä olet tosi autoilija, hyvä tälläiset täydelliset ajajat!
Turha toivo. Suomalaisessa liikenteessä kaahailu jatkuu ja ruumiita tulee. Audi-nousukkaat näyttävät miten pintaväki jyrää ja finninaamaisilla Corollan ja Civicin virittäjillä on muuten vaan pelkkää sahanjauhoa korvien välissä. Lienee ikuisuuskysymys, miksi ihmiset aina ajattelevat, että minä voin tehdä mitä vaan sillä minulle ei tapahdu mitään. Tehokkaampaa valvontaa ja ankaria rangaistuksia pelotteeksi.
Ja lisäksi vielä asennevamma joka periytyy.
Osaisiko joku vastata siihen, miksi useat autoilijat ohittavat edellä ajavan auton vain siirtyäkseen ohitetun auton eteen jurnuttamaan? Mikä ihmeen hyöty tuollaisesta manööveristä saadaan? Toinen ärsyttävä piirre ovat nämä wannabe-formulakuskit jotka "kärkkyvät" edellä ajavan takapuskurissa kiinni "hakien imutusta" ohitukseen. Kaikenkaikkiaan näyttää siltä, että liikenteessä on yhä enemmän ja enemmän piittaamattomia ja välinpitämättömiä räyhääjiä ja öykkäreitä jotka viis veisaavat omasta tai muiden turvallisuudesta. Liikenteessä paljastuu ihmisten todellinen karva. Osa on sivistyneitä eurooppalaisia, osa villejä aron kasakoita.
Liikenteessä on liikaa autoja perässään hinaavia jurnuttajia. Madellaan hyvällä autolla alle rajoituksen. Onhan se selvää, että sinne perään jumittuu jokainen normivauhtiin kykenevä.
Miksiköhän siellä sitten kärkytään?
No VITTU siksi ettei se jurnuttaja tajua helpottaa ohitusta millään tavalla. Ajetaan vain keskiviivaa tai vähän ylikin, vaikka oja oikealla on kolmen metrin päässä. Vittu sun persettä nuuski kukaan vapaaehtoisesti.
ANNA TILAA kun joku roikkuu puskurissasi!!!! Jurnuttaja jääräpäät pois liikenteestä.
Jurnuttajalle pitäisi antaa hirttotuomio! HANAA SAATANA!!!
ja ajokaistan ja ojan välissä on kolme metriä lunta............
ne ovat niitä perässänysvääjiä.
Aron kasakkakin sanaparina voi vielä synnyttää positiivisia mielikuvia. Persiissä nysvääjät sen sijaan ovat pelkkiä tyhmiä kusipäitä.
että he saavat (mielestään) pysäköidä inva-paikoille, kuten muutkin vammaiset.
Aikuisena sinäkin opit, että jonoihin on syyllinen se jonon toinen auto. Opit että roikkumalla takapuskurissa menetät ne vähätkin ohituspakat joista sinunkin taidoillasi voisi ehkä ohi päästä.
Jos pääset ohi, kerroppa mihin käytät ne säästyneet kolme minuuttia, tai ei tarvitse. Setä kyllä tietää.
mennyt takaisin kaappiin?
Muistaako joku 70-luvulta Eastwoodin leffan Magnum force? Siinä oli kovia moottoripyöräpoliiseja joilla oli ihan oma ruudinkatkuinen menetelmä rangaista ylinopeuskaahareita. Those were the days. Hahhahhaaa!
Näyttäisi samat ohjeet olevan tarpeen, lunta on tullut, liukasta on, ja silti ajetaan kuin kesäkelillä, toistasataa ojaanajoa Uudellamaalla ja Itä-Uudellamaalla.
Tänäkin aamuna pystyi hyvin ajamaan pk-seudulla mittarinopeutta 90 km/h kasikympin alueella.
aamukolmelta?
Klo 7 aikoihin. Tosin sitä iloa ei valitettavasti kestänyt montaa hetkeä, kun jo letkan peräpää tuli eteen. Tänä aamuna otettiin sama uusiksi ja onneksi satuin ensimmäisenä sen nysvärin kantaan. Ohi mentiin.
Vituttaa työkseen ajaa taas tuolla kun koko ajan edessä matelee joku 40km/h ajava,
oikeasti rasittavaa aikaa liikenteessä työkseen ajaville. Kaikenmaailman joululomalaiset taas liikenteessä seikkailemassa jännät housussa ja maailma on ihmeellistä ja kummallista.
Kaikki kauppakeskushelvetit kierrän niin kaukaa kuin vaan voi ettei tarvitse seistä niissä etanajonoissa.
Eipä tänäänkään varoitukset auttaneet. Lumipyryssä nelostiellä Mäntsälä P:n jälkeen neljä autoa pitkin penkkoja, lahjakassit lumihangessa.