Kuka: Antti Roine?

10xutelias

Mikä mies on tämä Antti Roine Ulvilasta (?) Haluaa pitää poliitikkojen lahjukset pimennossa. Haluaa ansioituneille kansalaisille ( rahaa ja valtaa haalineille) 10 kertaa enemmän äänioikeutta kuin taviksilla on.
Onko kova hinku tulevaksi aatelisherraksi???

4

2655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antti Roine

      Hei 10xutelias,

      SK jutussa 12.12.2010 luki, "Jatkossa tuen pitää kuitenkin olla kokonaan avointa, koska muuten riskinä on lahjonta ja korruptio".

      "Avoimuus" tarkoittaa sitä, että poliitikkojen pitää julkaista kaikki tuet ja tukien antajat heti kun raha kilahtaa tilille. "Kokonaan" sana tarkoittaa sitä, että pienimmätkin lahjoitukset pitää julkaista.

      Äänioikeus kuuluu demokratiaan, mutta päästäänkö parhaaseen lopputulokseen jos yhteiskuntamme rakentajilla (Martti Ahtisaari, Anu Pentik, jne) ja hajoittajilla (talousrikolliset ja murhaajat) on yhtä paljon päätäntävaltaa vaaleissa? Tästä on kysymys.

      Anteeksi, että en osannut asettaa sanojani lehtijutussa riittävän selvästi.

      Minun nimeni on Antti Roine, mikä mies tai nainen sinä olet?

      Antti

      • toisin kirjotettu

        onko tämä joku seliseli pöliitikko


    • Hyväantti

      Hei Antti Roine!

      Tämän päivän hesarissa ollut kirjoituksesi oli loistava synteesi tämän päivän tilanteesta maailman taloudessa!
      Olen samaa mieltä kanssasi siitä, että ns. kultapossukerho kusettaa maailman hallituksia. Harjoitteluna kävi ensin yksittäisten maiden talouksien kuppaaminen. Kun se onnistui, siirryttiin suurempaan ryhmittymään: euromaihin. Sama resepti ja yhtä hyvin käy kaupaksi!
      Jatka kirjoittelua ja herättelyä!

    • ilmiselvätotuus

      Olen se henkilö, joka esitti sinulle puhelimessa pari tärkeää kysymystä viime vuonna. Kirjoitit sen jälkeen lehteen jutun otsikolla: Hiilidioksidipäästöt pelastaa ihmiskunnan. Sen jälkeen sinuun ei saanut enään yhteyttä puhelimitse. Oliko vastaanotto ilmastonmuutosfanaatikkojen taholta niin kuuma, että piti laittaa numerot salaisiksi.

      Olen jatkanut siitä mihin sinä lopetit. Olen lähettänyt sähköpostia yhteen sun toiseen suuntaan. Olen kehitellyt ajatusta edelleen. Näkemykseni on nykyään se, että ihmiskunta on todellisuudessa pelastanut kaiken elämän maapallolla CO2 päästöillä, olihan CO2 taso 1800-luvulla todella katastrofaalisen alhainen 280 ppm.

      Ilman hiilidioksidin lisäystä olisi nyt todennäköisesti maailmanlaajuinen nälänhätä. kun kasvit eivät saisi tarpeksi hiiltä ilmasta. Tätä ei vaan saa millään mediaa uskomaan, He uutisoi vain sen jo todistetusti pielkeen menneen ennusteen pohjalta kaikenlaisia kauhukuvia, jotka eivät tule koskaan toteutumaan.

      Minä kun menetin uskoni niihin kauhukuviin jo 1980-luvulla. Minua kun ei kovin pitkään voi huijata, kun osaan ajatella kolmiulotteisesti ja suhteelliseti. En ole löytänyt tietoa sinun sähköpostiosoittesta. Voisin lähettää postia siitä, mitä minä olen maailmalle lähettänyt yhteisestä kiinnostuksen kohteesta.

      Olisi jo aika saada aikaan muutosta uutisoinnissa. Minun analyysini mukaan yhä useampi nääntyy pelkonsa ja huolensa alla, kun jatkuvasti piinataan kaikenlaisilla kauhukuvilla. Voisin laittaa tähän omat yhteystietoni, mutta tätä lukee ties ketkä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      167
      14008
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      105
      10132
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      101
      9209
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8439
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      43
      7143
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      48
      6837
    7. 151
      6226
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      108
      5190
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      4365
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      407
      1372
    Aihe