Kadunvarsiparkissa olevat autot vaikeuttavat kunnossapitoa yhä enemmän ja enemmän.
Ei ainoastaan silloin kun ilmoitustauluin pyydetään siirtämään autot vaan ne pitäisi siirtää jokaisen lumisateen jälkeen auratulle paikalle.
Parkissa seivovan auton liki ei voi aurata ja etäisyys vain kasvaa uusien lumisateiden myötä.
Tämä koskeee myös pihoilla parkkipaikoilla seisottavia autoilijoita.
Tässä suhteessa autoilijat ovat kyllä melkomoisen laiskaa porukkaa.
Jos ette pysty siirtämään autoanne niin putsatkaa se ainakin lumesta tai hankkikaa talvisäilytyspaikka.
Usein näkee kadunvarressa sellaisia lumikasoja ettei tiedä onko niiden alla auto vai pelkkää lunta.
Olkoon auton katolla vaikka metri lunta mutta auton ympäriltä on lumet luotava.
Auton seisottaminen pitäisi kieltää kadunvarsilla kokonaan talvikuukausina, jos on varaa pitää autoa seisomassa, lienee varaa hankkia sille seisomispaikkakin jostain muualta kuin kadunvarresta.
Tässä ihan vieressäkin on kadunpätkä jota ei voi enää aurata koska seisomassa olevat autot estää sen ja itse katuosuuskin kapenee kokoajan näiden takia.
Melkein toivoisin että karhu tampaisisi autot säälimättä penkalle.
Hesan ongelmat osin autoilijoiden syytä
9
797
Vastaukset
- varrella virran
on, rautakaupasta löysin kyllä harjanvarsia.
- Pravda.
yhdyssanavirhe, jota lukihäiriöisen on mahdotonta tunnistaa.
- syy muualla
Kyllä varsinainen syy on muualla. Ei se parkkeerattu auto vie tilaa yhtään sen enmpää kuin ennen lumisateitakaan. Mutta kun sen parkkeeratun auton kylkeen ajetaan jäinen lumivalli, niin samalla katue kapenee ja estetään autolla ajaminen. Kuski siirtyy julkisiin, ja jättää auton odottamaan perempia aikoja. Näinhän oli varmaan tarkoituskin. Lumen ajaminen keskelle tietä ja samalla pois kerääminen on varmaan asia, josta kukaan ei ole kuullutkaan.
Tähän on päästy pitkän kehityksen kautta. Aikoinaan kiinteistöillä oli pihalla parkkipaikkoja asukkaille. Ne kiellettiin. Aikoinaan sai parkkeerata aukioillle, toreille ja muille sopiville paikoille. Nekin kiellettiin. Ainoaksi paikaksi jäi kadun varsi, johon joutuuu lunastamaan kalliin asukaspysäköintitunnuksen. Vierailijathan eivät saa olla paikoilla kuin pari tuntia maksimissaan. Nykyisin pakolliset asiat hoidetaan pikaisesti, ja lähdetään Jumboon ostoksille. Useat kadut ovat pelkkiä paikoitusalueita, koska läpiajoliikenne on estetty erilaisin järjestelyin. Parkkihallit olisivat hyvä vaihtoehto, mutta niiden hinnat ovat keskimäärin kalliimmat, kuin asuntojen vuokrat.- Ladax
sinne auton alle ei sada lunta, jolloin siinä kohdin ei ole lumityönvaivaakaan!
- herra pysäköintiherr
Ladax kirjoitti:
sinne auton alle ei sada lunta, jolloin siinä kohdin ei ole lumityönvaivaakaan!
Mutta katsopa vaan paikallaan seisovia autoja. Niiden ympärillä on kadun puolella liki metrin valli ja takana/edessä riippuen paikasta metri-kolmemetriä estäen näin tehokkaasti sekä kadun käyttöä että pysäköintiä.
- EastSider
herra pysäköintiherr kirjoitti:
Mutta katsopa vaan paikallaan seisovia autoja. Niiden ympärillä on kadun puolella liki metrin valli ja takana/edessä riippuen paikasta metri-kolmemetriä estäen näin tehokkaasti sekä kadun käyttöä että pysäköintiä.
Kaveri kertoili pääkaupunkiseudun lumenkaatopaikoilla lojuskelevan kymmenittäin fillareita ja mikä hauskinta, skootterinpuolikkaita!! Mukava ylläripylläri kun aamulla ajattelee lähtevänsä skodella kouluun, niin hangesta jää vain tanko käteen, heh. Että mitäs pysäköit!
- Octavian omistaja
osittain oikeassa. Liikenteessä olevien autojen määrä on liian suuri ja toisaalta autoilijat ovat hieman laiskoja siirtämään autojaan. Liian monella pelisilmättömällä on nykyään kortti. Sen vuoksi Uudellamaalla on tänäänkin sattunut yli toistasataa kolaria.
Yksityisautoilun määrää pitäisi vähentää. Ei pakottamalla tai ylimääräisillä maksuilla, vaan kannustamalla joukkoliikenteen käyttöön.- 4-veto yliveto
Ensin pitää hommata Pohjolan olosuhteisiin sopiva auto.Ei Kataisen suosimilla CO2 veroihin perustuvalla pikkukinnerillä Suomen talvessa mitään tee.Kiini ovat vallin takana ja pysyvät kevääseen asti. Kataisen lisäksi voitte toki hieman syyttää itseännekin.
VAIHTOEHTOJA ON http://www.iltasanomat.fi/autot/Tällä pukkikin pääsee perille!/art-1288356605057.html - .
4-veto yliveto kirjoitti:
Ensin pitää hommata Pohjolan olosuhteisiin sopiva auto.Ei Kataisen suosimilla CO2 veroihin perustuvalla pikkukinnerillä Suomen talvessa mitään tee.Kiini ovat vallin takana ja pysyvät kevääseen asti. Kataisen lisäksi voitte toki hieman syyttää itseännekin.
VAIHTOEHTOJA ON http://www.iltasanomat.fi/autot/Tällä pukkikin pääsee perille!/art-1288356605057.htmlKyllä se niin on että tällasina talvina paras kulkuveuvo on ehdottomasti panssarivaunu.
Sellasessa kunnossa nämä tiet ovat...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986298KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555795Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602783Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072218Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071908- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098