Pohdittavaa prioriteeteista

MOttib

Olisi hyvä saada:

-maantien minimileveyteen 4 metriä lisää (eli 2 metriä per kaista)

-yksisuuntaisia "rinnakkaisia" väyliä, jotka saattavat olla halvempia koska ne on tehty yhdistämään etäisempiä paikkoja eli reitissä on enemmän valinnanvaraa kun reitin ei tarvitse mennä joka pikkukylän kautta ja muutenkin nykyään osataan suunnitella paremmin kuin joskus vanhoja reittejä vedettäessä (monet maantiethän ovat syntyneet siihen missä lehmät ovat kulkeneet tuhat vuotta sitten tms. ja sitten sitä polkua on vähä kerrallaan levennetty ja parannettu asfalttitieksi).

-lisää ohituskaistoja



Olisiko parempi saada 4 metrin levennys 100 kilometrin matkalle vai 2 metrin levennys 200 kilometrin matkalle? (Tässä kaava on luultavasti mutkikkaampi ja erilainen eri osissa maata. ) Entä jos levennys on 500-2000 metrin pätkissä siellä mihin se on halvinta laittaa maaston puolesta? Olisiko jatkuvasti vaihtelevasta leveydestä jopa enemmän haittaa kuin hyötyä? Ehkä sellaiset levennykset kannattaa varata kevyelle liikenteelle, parkkeeraukseen ja extra-marginaaliksi? Siihen voisi joku sanoa, että maanteillä on kevyttä liikennettä niin vähän, ettei sitä varten kannata leventää. Mutta sellaista liikennettä on vähän juuri siksi koska tilaa on kiusallisen niukasti.

Tien levennys ei välttämättä paranna turvallisuutta jos ylinopeudet samalla lisääntyvät väärän turvallisuudentunteen vuoksi. Siksi jokaisen kaaharinkin on kysyttävä itseltään onko kasvanut nopeusvalvonta ja ehkä pakolliset ylinopeusrajoittimet sopiva hinta leveämmistä teistä. Otanko ylinopeusrajoittimen jos saan 4 metriä lisää leveyttä maanteihin? (omasta puolestani: tuntuu hyvältä kaupalta)



Entä yksisuuntaiset 2 kaistan rinnakkaisväylät, monta prosenttia tulee säästöä jos jätetään asfaltoimatta? Mitä jos tiettyyn paikkaan menevät rekat pakotetaan käyttämään rinnakkaisväylää vaikka se olisi vähän pidempi tai nopeusrajoitus tiukempi?

4

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dappa

      Jos ajatellaan näin että "Olisiko parempi saada 4 metrin levennys 100 kilometrin matkalle vai 2 metrin levennys 200 kilometrin matkalle?"
      Niin kyllä paras olisi saada edes 20 sentin levennys 2000 kilometrin matkalle

    • MOTtiA

      Halvimmaksi tulee jättää tuollaiset aivopierut tekemättä kokonaan. Että ihan asfaltoimatta. Herääppä jo.

      • MOTtiA

        Niin meneppä sinä jo etukäteen lunastelemaan noita maa-alueita noihin "rinnakkaisväyliisi". Jos persiis kestää ehdotella isännille... Kerro kesäkuussa, miten kävi.


    • toinen juttu

      noita pohtijoita oikein tulee. Vai oliko viikonloppuna mennyt kiljut ja lasolit sekaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      94
      3063
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      40
      2785
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2581
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2224
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1772
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1424
    7. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1178
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1082
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      876
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      112
      863
    Aihe