Olen ollut nyt 1,5 viikkoa maidottomalla ja munattomalla dieetillä, vauvan allergian poissulkemiseksi/toteamiseksi. Hetken jo ajattelin että koliikkiahan se vaan on, ei tää dieetti mitään auta. Kunnes eilen kylässä päätin syödä suklaakakkua (myös suklaa oli välttämislistalla) koska ajattelin ettei siinä mitään eroa ole kuitenkaan. No, tänään alkoi sitten kamala kiljuminen taas. Kysyin puolisoltakin, että hetkonen, eihän tämä ole sitä "koliikki-itkua" vaan selvästi sitä samaa huutokiljumista kun oli ennen imetysdieetin aloittamista. Kiljumisen lisäksi vauva tuntuu todella paljon väsyneemmältä ja myös näyttää kipeältä. Kasvoilla ei ole mitään rupia, mutta posket näyttää "punastuneilta" ja niissä on punaisia millin kokoisia pilkkuja.
Eli kysymys kuuluukin, voiko tämä olla merkki allergiasta vai onko jotain muuta? Meillä on taas allergialääkärille perjantaina aika, olen vaan malttamaton ja haluan pohdiskella asiaa jo etukäteen.
Kauan siinä kestää että allergisoiva aine menee äidin suusta rintamaitoon ja sitten maidon juonnin jälkeen alkaa aiheuttaa oireita vauvalle?
3kk allergiaa?
3
913
Vastaukset
- 14+12
Mä en osaa muuhun vastata, mutta meillä maitoallergisella lapsella oli kasvot, kaula, korvantakuset ja reidet näppylöillä (millinkokoista pientä nyppyä), reidet myös punoittivat oikein kunnolla aina kun join maitoa, tms.
Tehdäänkö teille altistus vai mitä siellä allergialääkärillä? Jos olette menossa altistukseen, täytyisi sinun pysyä tiukasti täysin maidottomalla 2 viikkoa, jotta altistuksen tulokset olisivat mahdollisimman yksiselitteisiä. Suklaassa itsessään ei ole maitoa, vain maitosuklaassa. - Allergia kokemusta
Allergiaan ei (ainakaan aluksi) välttämättä liity ihottumaa, vaan vatsa voi kipeytyä ja vauva tietysti reagoi siihen itkemällä. Pojalle todettiin 3 kk:sena maito ja muita ruokaaine-allergioita. Jouduin lopetta imetyksen koska ei oikein tiedetty mille poika oli allerginen (enkä myöskään voinut tietää mitä mun olisi pitänyt välttää.Pojalle annettiin soijamaitoa. Poika nyt 18v. kaikki muut allergiat hävinnyt paitsi pähkinä ja jos maitoa-tuotteita syö runsaasti niin vatsa tulee oikein kipeäksi. Ruokaine-allergian kanssa on opittava elämään, ei ole mikään vaikea asia. Ravitsemus-terapeuteista saa paljon hyviä vinkkejä.
Sen tiedän että kannatta välttää kaikkia lisäaineita esim. karkkia, mehuja valmisruokia.Myös hajusteet esim. isän partavesi voi olla paha. Kannattaa myös olla tarkkana ja kokeilla, koska pesupulverit ja erityisesti rasvat ja voiteet (myös resepti-voiteet) on hyvin erilaisia, muutamasta voiteesta tuli jopa enemmän ihottumaa vaikka lukee että sopii allergiselle tai on ilman hajusteita !
Tämän päivän suositushan on ettei turhaan vältettäisi ns. allergisoivia ruokia, vaan ainoastaan niitä mistä ollaan varmoja että aiheutaa allergiaa.
Sit täytyy myös muistaa että n. puolen vuoden tai vuoden välein voi kokeilla sitä allergiaa aiheuttavaa ruokaainetta koska allergia menee yleensä ohi. Meillä alkoi helpottua muistaakseni 5 vuoden ikäisenä. - probioottibakteerit!
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Naisten_vaivat_ja_parantavat_bakteerit.html
lapsesi ei pysty kertomaan vieä tätä:
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Koiran_yksitoista_pyyntoa_ihmiselle.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2898244Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1944457Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy302727Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1902563Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171052153- 511696
- 581648
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s191541Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3431303- 1681288