Minua vuoden kiusasi äkisti alkaneet kammioperäiset lisälyönnit jota ajoittain teki kipeetä niin pirukseen.
joskus niitä tuli myös ryppäinä (joka toinen tai kolmas lyönti jne.)
Soin pitkään bisoproplol beettasalpaajaa joka alkuun tuntui, että auttaisi mutta lopuksi vain pahensi tilannetta. Laski sykettä todella herkästi eikä urheilu oikein maistunut. Lopettaminen myös hankalaa "vieroitusoireiden" takia. Pulssi nousee pirun herkästi, mutta sen pitäisi mennä ohi aikanaan.
Mutta sitten:
Lääkärini ehdotuksesta kokeilin magnesiun sitraattia (Diasporal).
Jauhetta joka sekoitetaan veteen. Otan kaksi kertaa päivässä yhden pussillinen eli 600mg magnesiumia päivässä. Lisärit hävisi jo seuraavana päivänä ! SUOSITTELEN ! ;)
Magnesium ja lisälyönnit.
4
1315
Vastaukset
- lisärit kiusana
voiko eteislisälyöntejä tulla samoin, että jokatoinen tai jokakolmas olisi eteislisälyönti? Todettiinko että ovat juuri noita kammiolisälyöntejä vai oliko kyseessä epäilys? Itsellä todettu pari vuotta sitten eteislisälyöntejä joita rauhoittamaan määrättiin beetasalpaaja. Toisinaan edelleen melko paljon toisinaan vähemmän.
- MIES 33V
Sydäntani tutkittiin varsin kattavasti, useita kertoja EKG, Ultra, 2xHolter, rasitus EKG ja jopa sepelvaltimoiden varjoainekuvaus!
Holterissa näkyi sekä eteis- että kammiolisälyöntejä. Eteislisälyöntejä en edes tunne, mutta kammioperäiset on kuin lekalla rintaan löisi ja joskus tekee kipeääkin.
Kardiologi mulle sanoi myös, että jos lisälyönnit tulee hitaan rytmin aikana (jotain alle 80) niin beettasalpaajat auttavat vain harvoin. Nopean rytmin aikan atulevat taas talttuvat kuulema hyvin b-salpaajilla. - MIES 33V
MIES 33V kirjoitti:
Sydäntani tutkittiin varsin kattavasti, useita kertoja EKG, Ultra, 2xHolter, rasitus EKG ja jopa sepelvaltimoiden varjoainekuvaus!
Holterissa näkyi sekä eteis- että kammiolisälyöntejä. Eteislisälyöntejä en edes tunne, mutta kammioperäiset on kuin lekalla rintaan löisi ja joskus tekee kipeääkin.
Kardiologi mulle sanoi myös, että jos lisälyönnit tulee hitaan rytmin aikana (jotain alle 80) niin beettasalpaajat auttavat vain harvoin. Nopean rytmin aikan atulevat taas talttuvat kuulema hyvin b-salpaajilla.Kardiologi kertoi myös, että eteislisälyöntejä on kaikilla muutamaista satoihin vuorokaidessa. Kaikki ei niitä vain tunne kuten en itsekkään. Kammioperäisiä on myös erittäin useilla ja pidemmällä aikavälillä tarkasteltuna lähes kaikilla, toiset ei tunne niitäkään ja toisilla ne on hyvinkin inhottavia tuntemukseltaan.
Itselläni noi lisärit tulee useasti kumartuessa tai muuten yläkroppaa kääntäessä, mutta onneksi ovat pysyneet magnesiumin myötä poissa lähes kokonaan. Vaivasivat minua henkisesti PALJON
- MIES 72v
Minua vaivasi rytmihäiriö (SVT) parikymmentä vuotta. Rytmi tuplaantui välille 120...130, toimintakyky kuitenkin säilyi eli kohtaukset oli helppo kestää, monasti meni ohi erilaisilla jännitys rentoutus konsteilla, tai sitten vain odottaen puolisen tuntia, kohtauksia oli muutaman kerran kuukaudessa.
Noin 3 vuotta sitten kokeilin Diasporalia, aluksi otin 300mg päivässä, nykyään otan 300mg joka toinen päivä ja nyt muutamaan kuukauteen kohtauksia ei enää ole ollut, toivottavasti pysyvätkin poissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa108867"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten276667- 71617
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73593Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64562Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54536Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist33493- 72483