Problemet i Finland är väl främst just pakkosuomi. Ett stort praktiskt hinder när man skall exempelvis rekrytera folk från andra länder. Finskan borde få ersättas av engelska åtminstone i officiella sammanhang. På så sätt skulle det framtida rekrytering av utländsk arbetskraft både inom den privata och den offentliga sektorn kunna förenklas.
Finskan skulle naturligtvis kunna få förbli ett hem- och kulturspråk, men allmän service skulle ges främst på engelska. Det enda kravet skulle alltså vara obligatorisk engelska, som i Singapore.
Finskan skulle naturligtvis kunna få förbli ett hem- och kulturspråk, men allmän service skulle ges främst på engelska. Det enda kravet skulle alltså vara obligatorisk engelska, som i Singapore.
Vastaukset 9
Vanhimmat
PAKKSUOMI on kyllä ongelma, jos sitä ei osaa kirjoittaa oikein. Muuten on kyllä ihan vitun maku, mitä jossain pienessä kalastajakylässä opiskelette tai ette opiskele. Silloin tulee ongelmia, jos suuruudenhullu kylä luulee hallitsevansa Suomea ja olevansa asemassa jossa se voi päättää, mitä Suomen kansa tekee.
men jag skrev fel med flit för att kunna räkna hur många minuter det tar innan någon språkdåre svarar !!
Det tog endast fem korta minuter, bra gjort :D
Det tog endast fem minuter att snacka skit, inte så bra gjort...
Opiskelijan täytyy itse saada valita kaikki vieraat kielet , näin opiskelun motivaatio on huomattavasti parempi.
RKP on joka asiassa aina suvaitsevaisuuden puolesta puhuja , mitä suvaitsevaisuutta kielteinen kanta opiskelijan kielten valinnan vapauteen mielestänne edustaa?
Entä miten on demokratian laita , ei se ole demokratiaa jos päätös on jonkun muun eikä edusta opiskelijan omaa tahtoa , opiskelijan on voitava itse päättää ja valita vieraat kielet oman harkintansa/tarpeensa mukaisesti.
Oikeudenmukaisuutta tämä pakkoruotsi ei myöskään edusta, oikeudenmukaisuutta mitä esimerkiksi SAK on omissa mainoksissaan käyttänyt.
Ja miksi rekrytoida ulkomaalaisia kun Suomalaisia työttömiä on satoja tuhansia ja lisää tulee lähes päivittäin?
Se siitä RKP:n isänmaallisuudesta.
No kuule. äänestä oikein keväällä.
Pakkoruotsi pois!
Pois pakkoruotsi vaan!
nyt kun on koilistuuli se vie perille siihen suuntaan missä saat puhua sitä pätkäruotsia josta ei pirukaan ymmärrä joo redaan bortoo det kiva va ,,länsi maassa ruotsissa ei sinua ymmäretä siellä ole toisenluokan kansalainen siis siirtolainen toisen kerran,,kun ruotsalaiset ei ole alkuperäis kansa pohjolas,,ne on siirtolaisia ja aina pysyvät siirtolaisina
Ruotsin kieli ei ole rikkaus ainakaan suomenkieliselle, se on rasite. Suomenkieli on rikkaus ruotsinkieliselle. Hyötykieli on suomen kieli!
Ruotsinkieliset puhuvat Suomessa niin paljon suomea koska se on hyödyllistä heille. Ruotsinkielinen oppii suomen kielen lähes äidinkielen veroisesti, hän oppi suomen kielen melkein itsestään koulussa hieman avittaen, eikä hän tule toimeen ilman suomen kieltä.
Suomen kieliselle EI ole MITÄÄN vastaavia etuja ruotsin kielestä. Suomenkielinen ei opi ruotsia äidinkielen veroisesti, hän ei opi sitä ympäristöstään itsestään, eikä hän edes tarvitse ruotsia Suomessa.
Hokemat ruotsin kielen rikkaudesta ja hyödyllisyydestä ovat täysin ilman perusteluja. Ainoat ruotsin kielen taitamisesta syntyvät hyödyt ovat keinotekoisia haittoja (virkamiesruotsi, pakkoruotsi) joita on lakiin kirjoitettu estämään suomenkielisten menestys tai toimiminen suomen kielellä.
Jos ruotsin kieli olisi välttämättömyys soisin minäkin sen olevan pakollinen kouluissa. Suomen kieli on välttämätön ruotsinkieliselle ja siksi myös hyödyllinen ja siksi rikkaus. Ruotsin kieli ja suomen kaksikielisyys on kustannus joka luo velvollisuuksia mutta ei anna mitään, kuten pakkoruotsi.
Pakkoruotsi kustannetaan suomalaisten lasten ranskan, saksan, venäjän, espanjan ym. tarpeellisten kielien taidoista, jotka jäävät opiskelematta!