Uusi Saab huono

"Det bästa med nya Saab 9-2X är att Saabchefen Peter Augustsson lovar att den inte ska säljas i Europa."
41235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hjuvä jos noin lupaa, toivottavasti pitää kans. Ei Suparusta saa laatuautoa merkkiä vaihtamalla. GM:n mulkvistit pilasivat ensin ooppelin ja nyt tuhoavat saappia, kyllä potuttaa ameriikanpellejen touhu.

Äänestä
  • Siis miten niin pilasivat opelin, onko se joskus muka ollut hyvä? :D

    Saab on aina huorannut muiden kanssa, mutta saanut suht hyvää laatua aikaiseksi, ikävästi 9-2x:n ja 9-7x:n kohdalla voi käydä toisin.

    Äänestä

  • Satkuilija kirjoitti:

    Siis miten niin pilasivat opelin, onko se joskus muka ollut hyvä? :D

    Saab on aina huorannut muiden kanssa, mutta saanut suht hyvää laatua aikaiseksi, ikävästi 9-2x:n ja 9-7x:n kohdalla voi käydä toisin.

    60-luvulla record oli vielä todella hyvä auto ja kapitän suorastaan loistava. Kadettikin oli auto vielä C-malliin asti, mutta sitten tuli antimidas GM uudelta mantereelta saastaisen sormensa kanssa ja muutti kaiken paskaksi. Niin kauan oli asiat hyvin kun GM ei liikaa ohjaillut euroopan valmistajia, mutta nyt pitäisi kaikki tehdä sen mukaan kuin ameriikanvaltakunnan mukitelinepellet haluaa.

    Saabin on ollut pienenä valmistajana pakko ostaa osaamista ja tehdä yhteistyötä muiden kanssa, kun omat resurssit ei riitä. Valitettavasti yhtiön johto ei ole 20:een vuoteen ollut tehtäviensä tasalla, mikä näkyy tuotteissa ja tuloksessa. 99 oli vielä semmonen auto, joka kaikkine ihmehärpättimineen oli varsinainen menestys. 900:n ongelma oli sitten jo hinnoittelupolitiikka, joka 9000:n kohdalla ryöstäytyi käsistä lopullisesti.

    Äänestä

  • Kyllä ihmiset on sitten erikoista, että svenskitkin, jotka on kyllä pätevämpää kauppakansaa kun me finskit(vrt. Toivo Kaarela ja pintaliitäjän patentin myynti Englantiin 1947 koska meillä sanottiin, ettei tosta härvelistä ikinä mitään järkevää tule). Ensin myytiin Volvon laatu niin että uuden S- sarjan nimenä pitäisi olla Mitsun Charisma, ja nyt ollaan Saabia pilaamassa kovaa vauhtia. Syynä varmastikin se, että yritysjohtajien nykyinen pitkän tähtäyksen suunnittelu on jämptisti yhtiön osavuosikatsauksen mittainen. Elikkä, ei uskalleta riskeerata hyvään laatuun, kun vanhalla hyvällä merkillä voidaan paskaakin myydä. HITONMOINEN SÄÄLI!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aftonbladet kirjoitti:

"Det bästa med nya Saab 9-2X är att Saabchefen Peter Augustsson lovar att den inte ska säljas i Europa."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu