Kiviniemi talar med kluven tunga!
Varför är hon nuförtiden iklädd IKL:s färger?
Dystra tider väntar detta land och folk, då blicken riktas mot Ural!
Ugh, mig har talat!
Varför är hon nuförtiden iklädd IKL:s färger?
Dystra tider väntar detta land och folk, då blicken riktas mot Ural!
Ugh, mig har talat!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kiviniemi hoiti ensimmäsitä minuisteripestiiään kuntaministerinä. Siinä yhteydessä hän halusi kaapata suuremman osan pohjanmaasta Kepulaisten valtapiiriin, mutta siirrettävien kuntien kuntalaisten enemmistö oli hanketta vastaan. Jo sen olisi pitänyt riittää Kiviniemelle, mutta hän kai toivoi että Sipoon ryöstö oli avanut ovet puolueiden vapaalle valtapolitiikalle. Lopuksi myös perustuslakivalikunta oli häntä vastaan. Hän siis epäonnstui ensimmäisessä suuressa hankeessaan. Kokemattomuuttaan hän nyt kiukuttelee.
Ei sen kummempaa. Kyllä hän siitä tokenee jahka kokemusta kertyy ja enemmän hankkeita jotka välillä menee haluamaansa suuntaan ja välillä taas ei. Jos katsomme kartasta niin olihan se Kiviniemen malli kohtalaisen kaukaa haettu - kirjaimellisesti. Ja muutenkin.
Sipoon "ryöstön" arkkitehtina toimi eräs kokoomussveko nimeltä Jan Vapaavuori. Eli Kiviniemeä tai Keskustaa on turha sotkea siihen jupakkaan.
Perustuslakivaliokunnan tulkinta oli puhtaasti poliitiinen. Juuri se poliittisuus lisäsi ärtymystä aiheellisesti.
Kokkolan liitoksessa pienen vähemmistön kiellelliset oikeudet ohittivat suuren enemmistön kaikki muut oikeudet.
on pakkoruotsittaja pahimmasta päästä. Eli miten svekot nyt vedätte yhteyden verikoston ja alueiden ryöstämisen välille?
.
"Usch! Noista asioista ei saisi puhua!"
.