Paljonko maksaa alustan ja pyöränkoteloiden ruostesuojaus?
Pohjan massaus, paljonko maksaa?
2.5td
92462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
..kun teet sen itse, niin homma maksaa ehkä noin 20 euroa jos suojaat koko auton.
Ja jos viet liikkeeseen ja koko auton pyydät suojaamaan, niin paikasta riippuen menee saman tuloksen saamiseksi n.300-500 euroa.
Päätä itse kumpi parempi.
20€ et saa kuule ees aineita.jotain paskaa halpahalli kuraa voi johonki teinicorollaan laittaa...mieti ny ku ohutta ainetta alustan koteloihin,oviin,takakylkiin sisäpuolelle ja varapyöräkotelo ja suihkaus pohjaan et se menee saumoihin hyvin ku paksu alusta aine ei mee saumoihin ym...meillä se maksaa autosta riippuen keskimäärin 450€.mut se ei lähe alustan pesuskaan irti kuten halvat aineet.sit etusisälokarit irti ja sinnekkin ainetta
..Maksaa tosta hommasta 450e, mutta ymmärrän sua kun on oma lehmä ojassa, eli sun pitää saada tosta leipäsi. Tosin viet kyllä noilla taksoilla leivän monen tietämättömän/osaamattoman asiakkaan suusta.
Eli 20 e riittää kahteen laadukkaaseen Dinitrol-suojamassapurkin ostoon, pariinkin kotelosuoja-aineputkiloon ja pensseleihin ja aineet on hyviä ja tekevät etenkin vanhalle autolle osaavissa tee-se-itse-käsissä vähintään yhtä hyvän tuloksen kuin naurettavan hintainen (450e) "ammattisuojauksesi".
Tämän kun tekee 2 vuoden välein, on tulos pysyvää laatua eikä tartte maksaa itteensä kipeeks.
Onko näistä koritakuun säilyttävistä "lisäturvakäsittelyistä" mitään hyötyä ja paljonkohan sellainen maksaa?
Varmasti on hyötyä,mutta miksei tekisi samantien täyskäsittelyä,koska niillä autonvalmistajien takuilla ei tee käytännössä yhtään mitään,lue vaikka takuuehdot,ja ruostesuojaamo antaa kyllä oman takuun.
Mitä tuo ruostesuojaamon antama takuu kattaa?
Takuu kattaa puhkiruostumisen takuuaikana,sillä edellytyksellä että on suojattu ohjelman mukaan.Käytännössä en ole koskaan kuullut että näin olisi käyny.Ilman suojausta pelkällä tehtaan takuulla reikiä saattaa tulla,mutta on nuo ehdot semmoset että mitään ei korvata.
Tossa HKL:n varikolla roihupellossa siinä keskimmäisessä hallissa maksaa massaus ja kotelosuojaus siinä 300€ passatin kokoiseen autoon.
Olen itsekin päättänyt suojauttaa autoni ja rupesin miettimään onko eri suojausaineissa / käsittelyissä paljonkin eroja? Esim. finikor ja dinitrol. Hinnat tuntuvat määräytyvän taulukoiden mukaan ja pienen tutustumisen jälkeen hinteroa tuntuisi olevan finikorin eduksi. Minkälaisia kokemuksia em. aineista ja käsittelyistä?