Kun eläinkaupoissa on niitä ylhäältäpäin avattavia, umpimuovisia ja vesitiiviitä kahvallisia "terraarioita", jotain f:llä alkavia bokseja, voisiko sellaisessa pitää taistelukalaa, jos vesitilaa on ainakin sen 40litraa (minimikoko) Tietsääkseni niitä saa myös noinkin isokokoisina. Meinaan on hlavempi ja keveytensä ansiosta varmaan myös helpompi siivottava ja siirreltävä. Mitä mieltä??
Voiko taisteukalaa pitää 40-50 litran muovisessa terraariossa?
5
357
Vastaukset
- Ei näy valoo....
Kyllä taistokin tarvitsee sen kunnon akvaarion, ei ne eläinkaupoissa pidä niitä siinä muovi terrassa kuin vähän aikaa vain, siihen on olemassa SYY miksi ne siellä terrassa hetken ovat. Niin ja kala on tunteva eläin, jos et ole valmis hoitamaan sitä kunnolla ja mietit vain miten pääset helpolla niin ÄLÄ hanki eläintä itsellesi. En ole koskaan tykännyt tyhmistä ja itsekkäistä ihmisistä, mutta silloin kun se tyhmyys satuttaa eläintä niin en pidä ihmistä minkään arvoisena, kuten nämä jotka tunkevat kaloja maljoihin ym eläinrääkkäystä.
- joojoosdfs
ne ovat siellä jopa vuoden.
Suurimmat faunat on muistaakseni 30 litraisia. Suuremmassa rupeis jo epäilyttää, kestääkö muovi veden paineen. Siivouksen kannalta akvan painolla ei ole mitään merkitystä, sitä kun ei kuitekaan vedenvaihdoissa kuulu siirtää yhtään mihinkään.
- Katin Kulta
Taistelukala on hyvin itsenäinen, reviiri tarkka kala joka ei luonnossakaan ole elänyt lätäköitä suuremmassa vesistössä. Kalalle ei saa olla akvaariossa kova virtaus eikä sen mukana myöskään kovin hapekas vesi. Tasitelukala pärjää 40:stä litrasta ylöspäin. jos meinaat ottaa pienen akvaarion, ota lasinen. Niitä löytyy kirppareilta hyvin halvalla. Myös itse voi tehdä pienen akvaarion tai teetättää sen lasiliikkeissä. Lasiliikkeissä kuitenkin löytyy pieniä "hukka palasia" jotka käyvät ihan 50 litran yhdeksi seinämäksi. Jos koskaan saat pikku akvaa pystyyn ja meinaat ottaa taistelukalan, laita kasveja enemmän, luolakkoja ja erilaisia esineitä jotka sokkeloittavat paikkaa ja näin ollen pitävät taistelukalan virkeänä kun se ei voi katsoa akvan päästä päähän vaan joutuu aina tekemään tarkastuskierroksen.
- minä kalafani
En minä tahtonut mitään pahaa kalalle, pidän niistä tosi paljon! Siksihän kysyin että voiko! Tietenkin hankin lasisen jos se on parempi! Tiedän että kala tarvii tarpeeksi vettä ympärilleen, eikä mihinkään maljaan niitä saa laitaa!! Olen uusi täällä, ja nuori ja ehkä tyhmäkin, mutta en halua että kukaan luulee että haluan pitää kalaa omien mielihalujeni mukaan, vaan haluan kalalle vain parasta! Anteeksi jos annoin väärän kuvan itsestäni. :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22318401Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964054Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu672528Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv452139Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1851705Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891602Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711553Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1321491Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1681484Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141364