2003 kävitte lähetysmatkanne yhteydessä kastamassa lapsen ulkomailla? Saitte matkalta myöhemmin postitse valokuvankin muistoksi. Silloin eli vielä vanha saarnamies PP.
Siellä olisi nyt toinenkin lapsi kastettavana.
Eikö sielläpäin maailmaa enää järjestetä seuroja? SRK:n sivuilla ei ole mainintaa seuroista.
Niin, ei sitä kastetta viimeksikään mihinkään kirjoihin ja kansiin merkitty, vaan vain kastettiin Jeesuksen käskyn mukaan. Suomalainen seurakuntapappi sitten vuosia myöhemmin sanoi, ettei ole mitään ongelmaa ottaa tällaista luterilaisen papin (Hautamäen) kastamaa lasta Suomessa evankelisluterilaisen kirkon jäseneksi, jos lapsi/kastettu niin haluaa.
Siellä olisi nyt toinenkin lapsi kastettavana.
Eikö sielläpäin maailmaa enää järjestetä seuroja? SRK:n sivuilla ei ole mainintaa seuroista.
Niin, ei sitä kastetta viimeksikään mihinkään kirjoihin ja kansiin merkitty, vaan vain kastettiin Jeesuksen käskyn mukaan. Suomalainen seurakuntapappi sitten vuosia myöhemmin sanoi, ettei ole mitään ongelmaa ottaa tällaista luterilaisen papin (Hautamäen) kastamaa lasta Suomessa evankelisluterilaisen kirkon jäseneksi, jos lapsi/kastettu niin haluaa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
lapsi on nyt koulussa ensimmäisellä luokalla ja on oikein fiksu ja lahjakas. Köyhiä ollaan, mutta Jumala on vaikeinakin aikoina siunannut jokapäiväisen leivän. - aloittaja -
Kun vanha ko. maassa toiminut saarnamies P.P. kuoli ja haudattiin, kenttärovasti Liukkonen kävi hieman myöhemmin toimittamassa siunauksen. Se oli kaunis ja mieleenjäävä tilaisuus. Päivämiehessäkin oli uutinen siitä.
Muistamme edesmennyttä veljeämme rakkaudella. Mainen vaellus oli monesti tuskaa ja vastoinnkäymisiä, mutta kuolemassa avautui ihana suvisunnuntai. Mitä enempää kukaan meistä voisi toivoa?
Suomessa on erilainen kulttuuri JUmalanb valtakunnassakín: on työtä, touhua ja talkootyötä. Jossakin ulkomailla taas on hyvinkin hiljaista., Silti ollaan saman Isän lapsia.
ettei SRK tee lähetystyötä kuin pyydettynä.
Voisihan se olla turha yrittääkin noin tiukkaa me oikeaa uskoa yrittää viedä mihinkään maahan lähetystyönä, onnistuu vain ja ainoastaan täällä aivopasun kautta, perheissä ja suvuissa.
pyydettiinkö Paavalia Roomaan?
maailmaa uskotaan. Jumalan valtakunnan sanoma syntien anteeksiantamuksesta ja kuoleman rajan takanakin kestävästä rauhasta on kysyttyä tavaraa.
pelastuvat pakanamaista.
joka kutsui Paavalin ja Siilaan saarnaamaan sinne, vai miksi he lähtivät Eurooppaan saarnamatkalle?
odottelemaan koska Jumala avaa ovia, vaan hän totteli lähetyskäskyä:
MENKÄÄ kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille..."
Vl-llille taitavat maailman ovet pysyä kiinni iankaikkisesti!
joten täältä ei taida pelastua kovinkaan moni!
ja he jotka tekevät parannuksen vl-liikkeeseen.
eikö hän ollutkaan vl.
mäki ja Lääkkö olla palstalla kuulolla.
ole jo vienyt terveisiä heille täältä syntisten palstalta.
talta
Lääkkö ole pukahtaneet...
Käyvätkö ihan täysillä ?
eri puolilla maailmaa. Virtaa riittää veljillä vielä.
SRK:n pääsihteeri. Lääkkö oli SRK:n johtokunnan puheenjohtaja ja on selkeäsanainen saarnamies.
taa noin vanhoja juttuja
Mitä ihmeen järkeä noille miehille on esittää kysymyksiä tällä palstalla? Eiköhän olisi viisainta kaivaa esiin tyyppien puhelinnumerot ja soittaa ja kysyä?
Kummallista tuo sun toiminta...
ka