Miten olisi, jos luovutettaisiin linjan Lappeenranta-Oulu yläpuolella olevat alueet Venäjälle. Kaikki olisi ilmeisesti voittajia. Fennot pääsisivät mentaliteetiltään samanmielisten joukkoon. Pihatkin ovat samannäköiset kuin Venäjällä. Romua, vanhoja hetekoja ja polkupyöriä lojuu pitkin pihaa, kaatumaisillaan olevat hökkelit seisovat maalaamattomina ja koiranputki kasvaa vyötäröön asti. Jengi hengailee toimettomana koskenkorvapullo verkkarihousun takataskussa. Samalla muilta suomalaisilta loppuisi suunnattomien tukiaisten maksamisvelvollisuus. Kertakaikkiaan ainutlaatuinen win-win tilaisuus.
Rajat uusiksi
Win-loose
7124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei hullumpi ajatus. Ylimääräisenä bonuksena fennot saisivat sitten varmaan sitä kaipaamaansa pakkovenäjää pakolliseksi lukuaineeksi koulussa, ikään kuin kaupan päälle. Tämäkin heidän mielensä mukaan!
Ahvenanmaa ja Pohjanmaan maakunta Ruotsille, se on win-win-tilanne.
Tai mitäpä, jos vain suosiolla muuttaisitte Ruotsiin niin eipähän tarvitsi kuunnella valituksianne.
Ei taida Bernadotten pojat teitä ahvenanmaalaisia puoliryssiä haluta. Ei auta vaikka muuttaisitte Maria Aleksandrovnan mukaan nimetyn paskakaupunginne Kaarlestadiksi. Ei ne teitä halua. Närpiöläisiä maajusseja vielä vähemmän.
Niin, Lampeniushan on jo näyttänyt esimerkkiäkin.
Onhan Kalle itse ranskalainen. Täyspyhimys Silvia on saksalais-brasilialainen joten kyllä tähän "ruotsalaisen" aateliston perheeseen varmaan muutama ålantilainen mahtuu. Vaikea kuvitella että sellaisilla suurmiehillä kuten marsalkka Mannerheimilla ja Ukko-Pekalla on sukulaisia Ruotsin kaltaisessa paskamaassa.
Eihän Oulu ole Venäjän Keisarinnan mukaan nimetty kuten Maarienham.