Lie kaikille selvä, että Helsingin telakan työt on teetettävä osavilla venäläisillä. Helsingiläisistä hommaan ei ole, eihä ne osaa edes lunta luoda kaduilta.
Helsingin telakan työt venäläisvoimin
1918
372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei tule mitään. Venäläiset on hyviä työntekijöitä ja ne maksaa veronsakin Venäjälle. Tai ei minnekään.
Suomi nousuun !
Jos venäläiset osaisivat arktisten olojen alusten rakentamisen, he olisivat tehneet niitä jo kymmenet vuodet eivätkä tilanneet suomalaisilta. Venäläiset tulivat mukaan Helsingin telakan omistajiksi siitä syystä, että varmistavat jäissä kulkevan laivastonsa huollot ja täydennysrakentamiset.
Se, että venäläiset ostaisivat Suomesta jotain voidakseen tuoda tänne omia työntekijöitään suomalaisten tilalle on outu kuvitelma, koska miksi he maksaisivvat miljoonia siitä, joka olisi helpompaa tehdä venäjällä - jos siellä osattaisi
Suomalainen insinööri- ja suunnittelutaito on tarpeen. Sensijaan suoritusportaan työntekijöissä on syytä vaihtaa SAK:n lakkoilijat ja vetelehtijät ahkeriin ja osaaviin venäläisiin.