Panda monniset ei kasva!

*pandat*

Ostettiin yksityiseltä "kasvattajalta" 10 pandamonnista 2,5 vuotta sitten (aw kautta), nämä oli silloin kuulemma noin 7-9kk ikäisiä. Ne oli hieman eri kokoisia, pienimmät n. 1cm pituisia, isoimmat noin 1,5cm. Nyt, vielä yli kaksi vuotta myöhemmin (kalat siis yli 3v vanhoja) nämä ovat vielä kaikki tosi pieniä. Isommat noin 2,5 cm (1 lähenee 3cm) ja pienimmät n.2 cm. Meidän leopardimonniset (noin 6v) ovat kolmekertaa isommat kuin pienemmät pandamonniset!

Kuuluuko niiden kasvaa näin hitaasti? Söpöjä hän ne on, kääpiöpandoja? ;)
Kolme kertaa on näkynyt 1-2mm panda poikaisia, mutta ovat ilmeisesti aina joutuneet parempiin suihin. :(

Akva 225l. Muita pohjakaloja ei ole. Hiekkapohja. Syövät enimmäkseen kasvis tabuja, 2k/viikko katkarapu pellettejä (monnille tarkoitettuja mutta eivät oikein pidä niistä) ja 1k/v surviaisia.

1

335

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitsukki

      Pandamonniset jäävä n. viisi senttiseksi ja käsittääkseni leobardimonniset ovat huomattavasti kookkaampia. Kannattaa koittaa mitata niitä jotenkin tarkemmin kuin silmäarviolta. Minäkin pidin meidän avainkirjoahvenia aikoinaan alimittaisina, totuus sitten tuli, kun viivottimen kanssa mittailin altaan vierellä, olivatkin ihan normikokoisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      628
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      33
      608
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      570
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      15
      564
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      36
      503
    6. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    7. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      57
      464
    9. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      43
      460
    10. Ikuisesti rakastan...

      Erästä vanhempaa miestä! 💜
      Ikävä
      26
      457
    Aihe