http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/12/kaleva_homekorjaukset_usein_turhia_-_syypaa_on_ihan_muualla_2229745.html
Yllä linkki Ylen uutiseen jossa kerrotaan että Kaleva-lehdessä juttu "Homekorjaukset usein turhia." Jos linkki ei pelaa niin ottakaa uutinen kaikentietävällä "googlella."
Homekorjaukset
6
599
Vastaukset
- vertti-eetu
Solumyrkkykujalta häippäsin kaarkadulle. Ekassa oli hometta, VOCkia ja solumyrkkyjä. Kaarkadulla runsas bakteerikasvu. Mattorempan tekivät sinne ja oireet jatku. Muutin pois "uuteen puhtaaseen" noin 500 m päähän. Oireet jatkuu. Pakkasta miinus 20 astetta. Ulkona ei ole mitään oireita, ei edes parvekkeella.
Sisällä on täällä oireita. Reissun päällä olin viisi päivää. Ei oireita.
Sanoisin, että tuo kaarkadun remppa oli turha koska senkin jälkeen oli oireita. Nyt siellä oireilee yksi lapsi uusista asukkaista joten huonompi homma sekin.
Elokuusta asti olen odotellut tuota Ositumin tuossa jutussaan olevaa lupausta. Mutta ei tainnu pitää heidän juttunsa paikkaansa.
Terveysmies oli sitä mieltä, ettei tässä kämpässä ole vockia. Ketä uskoa ja ketä ei. Kertokaapa.
Vaikka eihän nämä oikein uskon asioita taida vielä olla.
Ööönä tässä välillä mennään kun joutuu lukemaan monenlaista sontaa.
Solumyrkkykujalle jäi kuiteski kaikki tulehdukset. Kaarkadulle jäi silmähermo-oireet. Kamojen mukana tuli jotain myrkkyä plus tässäkin asunnossa on jotain vielä vialla. Eivät osaa tutkia eivätkä "ehkä" halua. Katellaan mitä vielä vääristelevät ja kuinka kauan.
Muutinkohan liian lähelle edellistä kun vaivat jatkuu. "Homekorjaukset usein turhia - syypää on ihan muualla"
- Törkeää puoskarointia, mutta näkee, mikä on homman nimi.- Jenny24
Ei korjaus auta. jos se home kasvaa sun sisällä.
- Voi.perskules
Jenny24 kirjoitti:
Ei korjaus auta. jos se home kasvaa sun sisällä.
Eikö edes Sainio, Lääkäri2 ja DNRS enään auta. Johan on perskules. http://viisykkonen.fi/uutiset/taas-tulossa-purkutuomio-yhdelle-koululle-sisäilmaongelmien-takia-−-pian-lähes-1500-lasta
- Lissu iso-P.
2-etyyliheksanoli. Unohda koko artikkeli ja siinä esitetyt asiantuntijan väärinkäsitykset.
Ongelma voi toki olla lattioissa, mutta ei 2-etyyliheksanolissa. Kosteisssa betonilattioissa voi olla bakteerikasvua muovimattojen liimassa. Näiden bakteerikasvustojen aineenvaihduntatuotteet kyllä voivat aiheuttaa oireilua. Selvyyttä saat teettämäällä hometutkimuksen (mikrobitutkimuksen, ei kuitenkaan mitään sisäilmahömpötystä, koirista puhumattakaan, vaan ihan oikean). - Naapurit
Kaikille remonttia suunnitteleville varoituksen sana , olen seurannut vierestä naapurini homekorjausta Helsingissä. VAROKAA VAROKAA VAROKAA!!!!! Sisäilmakorjaus Kimmo Laitinen Oy ja Sisäilmasepät Juha Lappalainen. Aivan JÄRKYTTÄVÄN huonoa työnjälkeä ja edesvastuutonta toimintaa. Mikäli nämä kyseiset firmat toimisivat esim. laillistettuina terveydenhuollon palveluntuottajina, heiltä olisi otettu jo oikeudet pois. ja tuomittu vankeuteen. Lisäksi tavaraa varastettiin työmaalta ilmeisesti muihin kohteisiin!!! Oli ylilaskutusta ja kaikkea muuta paskaa joita tilaaja joka on tällaisessa ahdingossa ei todellakaan tarvitse homeongelman lisäksi! Sisäilmakorjaus Kimmo Laitinen Oy ja Sisäilmasepät Juha Lappalainen ovat linkittyneet toisiinsa, toinen urakoi ja toinen valvoo, tässä tapauksessa SOKEA TALUTTAA RAMPAA!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1255003Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1733752Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi463198Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a223168Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut391737Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik401279Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun381175Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3041098Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei301071- 831036