risteyksen välittömässä läheisyydessä sijaitsevan PUNALYHTY-nimisen olut-baarin ?
onko 80-luvun aikalaisia vielä elossa ?
onko 80-luvun aikalaisia vielä elossa ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eik se punalyhty olt enne siel mis on nykyjää hoppeeluska? Mie ku en sillo viel harrastant semmosii paikkoloit.
Oliko puubaari siinä lappeentien ja koulukadun lähettyvillä...vähän minimanista eteenpäin?
Mutta joo tuo Punalyhty vaikutti tod.eksoottiselta ja hämärältä - en ehtinyt käymään....
Puubaari oli Teboilin kohalla toisella puolella tietä. Poliisit vieraili siellä aina kun oli eläkkeen nostopäivä.
Yhellä hepulla oli oikeen taksi ( pimee), jolla se kuskas porukkaa sinne ja piti näitten pankkikorttia itellää,
jolla se sitten eläkepäivänä nosti niitä rästikyyti maksuja ja pimeitä maksamattomia pulloja.
Reppanoita kaikki asiakkaat. Suurin osa heistä siirtynyt jo autuaammille maille Karhumäen kautta.
muistan Punalyhdyn erittäin hyvin
siin ko käännytää Lappeentieltä Imatralta päin tullessa Esterinkatua vasemmalle ja heti kohta vasemmalla, pari kolkyt metriä. Se oli muuten siisti paikka, jossa suositeltiin ettet tupakoitaisi täällä. Ruoka oli hyvää ja kohtuuhintaista, palvelu oli hyvää, sinne usein vietiin asiakkaita lounaalle ja kahville. "Kaljaveikkoja" ei suosittu, eikä niitä juurikaan ainakaan päiväsaikaan näkynyt.
ALAMMAILMAN KESKUS NIINKUIN COSTA RICA BAARIKIN, SAI ASEITA VIINAA JA NAISIA RAHALLA!
jerry kottoneita
ei tääl mitää pyssyjä oo myyty ikinää
muuta ku kisassa
Hopealusikka ruokapaikka..punalyhtyyn on varmaan viety asiakkaita lounaalle mutta "asiakkaat" oli pääsääntöisesti koskenrannan porukkaa.
Muistan kun keppana mksoi 98 penniä pullo..tuntipalkka duunarilla oli jotain2.50mk.
Kallista oli..
Siellä Mansikkalassa oli aikoinaan,muistan poikenneeni siellä Tainionkosken Mansikkalassa yhdessä baarissa (nimeä en muista) ohikulku-olusilla ja porukka oli sen näköistä että sitä olutta oli lipitetty muinakin päivinä kuin juuri sinä päivänä.
Eräs mukavan oloinen kaveri pyysi lupaa istua pöytääni ja sanoi että olet "muukalaisen" näköinen ja halusi varoittaa erään äänekkään pöytäseurueen yhdestä tyypistä syystä että se kaveri keksii riidan syyn mistä tahansa ja on erittäin vaarallinen.
Samainen kaveri vielä kertoi että niin kauan kuin hän on minun pöydässä niin vaaraa ei ole mutta jos jään yksin ja "vaarallinen" tulee haastaa riitaa niin jätä vaikka juomasi kesken ja poistu rauhallisesti..juuri näin kävi kun jäin yksin mutta poistuminen sujui ongelmitta eikä kukaan perään lähtenyt.
Näin ja kuulin hyvin kuinka viereisessä pöydässä nuori nainen (siistin näköinen) tarjosi palvelujaan maksua vastaan erityisesti kohtalaisen hyvässä vauhdissa olleille miehille,jatkotoimia yritin olla näkemättä ja kuulematta.
Tämä juttu on aivan tosi enkä missään tapauksessa nimeä tapahtumia mihinkään tiettyyn baariin..kuitenkaan en muista uudelleen poikenneeni ko paikkaan koskaan.
,,ja Alkosta satsi ja jengi kasaan sekä koordinaatit kesäteatterin taakse nuotiolla parantamaan maailmaa.-.........
Lappeentietä kun lähdettiin Lpr suuntaan niin vasemmalle käännyttäessä sellaiselle kadulle jossa oli tiukka ysikymppiä ja muistaakseni siinä mutkassa juuri oli jortsupaikka (hyviä bändejä) vas puolella ja tämä kuppila sijaitsi/sijaitsee Lappeentien ja vas kääntyvän kadun liki kulmauksessa.
Olutta ja ruokaa siinä yhdessä kuppilassa tarjoiltiin..näin ainakin muistelen.
--------------------------------------------------------
Muistan hyvin kuinka siinä vanhan matkahuollon kupeessa pöheikössä otettiin corditaa jota sai hetkessä myyjiltä jotka ei kyselleet papereita..tulipa siinä matkahuollon baarissa lorauteltua kirkastakin pilsnerin sekaan linjuria odotellessa..muuten suosikkilinjurini oli rekisteriltään RM-4,takavalo oli aivan keskellä linjurin perää,siis yksi kpl,ja vihreä ohari vas takanurkassa,ko linjuri taisi olla silloinkin vielä liikenteessä kun opeteltiin ottamaan corditaa ja boston kirveli keuhkoissa.
Muistan linjurin...olikohan vielä "Helkon"korittama ja Volvo.
Hyvinkin olla Volvo,korin tekijästä ei havaintoa..väri oli sellainen tummanpunaisen ja olisko ruskean sävytys kuten sen liikennöitsijän muutkin linjurit.
Sitä en muista tuliko RM-4:ään jossain vaiheessa rahastajan "toimisto" taakse vai oliko kiertävä rahastaja mutta muistini mukaan kuljettajarahastuksesta ei ollut silloin kuultukaan.
Hätätilanteita varten oli komea remonttisarja kirveellä ja sahalla ym.
ja Ruposen ruskeet liikkennöi postin keltaiosten linja-autojen kanssa tuossa 50,-60 ja 70 -luvuilla Kaakkois-Suomessa.
alanmiehet muistaa KULTTUURIRAVINTOLA PUNALYHDYN !