Onko kilpaveneily vaativaa?

Kertokaas alan harrastajat, kuinka vaikeaa on ajaa veneellä kilpaa. Ei siis rakentaa vene ja säätää se tikkiin, sen uskon olevan jo ammattilaisten hommia. Lähinnä ihmettelen näitä Harliinin kaltaisia maakrapuja, kuinka he voivat osata rällätä jollain offshore veneellä ilman sen suurempaa kokemusta. Onko lajissa raha se tekijä, joka ratkaisee. Missä luokissa ajajan taito ratkaisee?
2365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kilpaveneluokkia on todella monia. Pienemmistä poiketen Offshore-sarjassa veneessä on kaksi "kuskia". Toinen vääntää rattia ja navigoi ja toinen hoitaa kaasun ja trimmin. Harlin on tehnyt ensimmäistä, joka on kertaluokkaa helpompaa kuin jälkimmäinen. Ko. paikalla on ollut monia muitakin julkkiksia "pelleilemässä". Suomen ainut ison Offshore-luokan maailmannmestari J-P Mattilakin oli ko. paikalla. Hänellähän taustana oli lähinnä kiinteistöbisnestä, josta hän on sitten talousrikoksista tuomittukin. Toisella paikalla on vain ammattilaisia.

Pienemmissä kilpaveneissä on vain yksi ajaja, jolta vaaditaan varsin paljon. Homma on kuitenkin paljon kiinni myös kalustosta. Eihän hyvin F1:ssä päjännyt entinen nopeuslaskija Patu Leppäläkään omannut kilpavenetaustaa. Muut ominaisuudet oli kunnossa ja kalusto hyvää. Tiettyä hulluutta pitää olla ja nopeat refleksit. Näillä opeilla Nykänenkin joskus hommaa yritti.

Isoissa Offshore-luokissa kalusto on kaikkein ratkaisevinta. Kaluston kehittäminen on toki lähes sama kuin raha. Pienemmissä luokissa sitten pärjää kohtuu budjetilla, jolloin ajotaidoilla alkaa olla enemmän merkitystä, erityisesti rataluokissa.

Äänestä

niin käy ihmeessä tutustumassa sivuihin: www.rusetti.com
sieltä löytyy tietoa kilpaveneilystä ja voi esittää kysymyksiä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kilpaveneilyn ihmettelijä kirjoitti:

Kertokaas alan harrastajat, kuinka vaikeaa on ajaa veneellä kilpaa. Ei siis rakentaa vene ja säätää se tikkiin, sen uskon olevan jo ammattilaisten hommia. Lähinnä ihmettelen näitä Harliinin kaltaisia maakrapuja, kuinka he voivat osata rällätä jollain offshore veneellä ilman sen suurempaa kokemusta. Onko lajissa raha se tekijä, joka ratkaisee. Missä luokissa ajajan taito ratkaisee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu