kirjoitit seuraavasti: Tapaturmaeläke on lakisääteinen. Minun asiani makasi ensimmäisellä kerralla 2,6 vuotta Vakuutusoikeudessa ja he eivät käsitelleet sitä "kun joku valitus oli mennyt myöhässä IF:lle". En kyllä tiedä mikä.
Nyt asiani on uudelleen Vakuutusoikeudessa.
Miten nyt oletko saanut tapaturmaeläkkeen ja jos et niin miksi ?
Nyt asiani on uudelleen Vakuutusoikeudessa.
Miten nyt oletko saanut tapaturmaeläkkeen ja jos et niin miksi ?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei taida Hilkkaliisa kirjoitella enää täällä. Mutta kun katsoo palstan tasoa, ei tarvii ihmetellä, Bobby Ewing.
Kun kyselet hilkkaliisalta josko hän olisi saanut jo tapaturmaeläkkeen, niin minä kyselen sinulta onko terveydenhuoltoyksikkömme todennut sinun, Bobby Ewing, sairastuneen kosteusvauriotyöpaikka-altistuksesi takia johonkin ammattitautilaissamme mainituun ns. kosteusvauriomikrobiALLERGIAsairauteen?
Ja jos on, niin mihin sairauteen ja missä tutkimusyksikössä?
TTL totesi keuhkoHOMEaltistuksella hilkkaliisalla HOMEammattiastman, jonka hoitokulut korvaa hänen työantajansa vakuutusyhtiö.
HOMEammattiastma oikeuttaa tapaturmaeläkkeeseen mikäli lääketieteen mittatikut täyttyvät astman aiheuttaman työkyvyttömyyden suhteen, olkoonpa astman aiheuttaja mikä tahansa allergeeni/antigeeni.
Mitä TTL:n kosteusvauriorakennusaltistusastmatilastoihin tulee, niin vaikka kosteusvauriotyöpaikat sairastuttavat astmaan vuosittain tuhansia työntekijöitä, niin TTL on todennut ammattiastmaa vain noin parillakymmenellä henkilöllä VUOSITTAIN siten vuoden 1995, jolloin STM keskitti kosteusvauriorakennusaltistuksen aiheuttamien ammattiASTMAtutkinan STM:män alaiselle TTL:lle.
Kun TTL on todennut sitten vuoden 1995 kosteusvauriorakennusaltistusHOMEAMMATTIASTMAA vuosittain VAIN noin KAHDELLAKYMMENELLÄ, ja kun TTL ei ota kantaa toteamansa ammattiastmadiagnoosin saaneen työkyvyttömyyteen, niin jokaisen TTL:ltä HOMEammattiastmadiagnoosin saaneen on selvitettävä työkykyisyysasteensa PÄTEVÄN keuhkolääkärin kera SAADAKSEEN TAPATURMAELÄKKEEN, jonka suhteen maamme keuhkolääkäreistä ainoastaan Paananen on toiminut kiitettävästi altistamalla TTL:ltä HOMEammattiastmadiagnoosin saaneita, jotka eivät enää pysty menemään työpaikoilleen, toistuvastikin HOMEkuntoustuslaitoksissa kuin myös muissa kosteusvauriorakennusHOMETYÖPAIKOISSA.
Mitä nykypäivään tulee, niin kosteusvauriorakennusaltistusammattitautidiagnooseja ei näytä enää heltiävän senkään vertaa mitä nitä heltisi vielä 1990-luvulla.
Ja vaikka siten vuoden 1995 TTL:ltä heltisi HOMEkeuhkoammattitautisairausdiagnooseja noin 27 henkilön vuosivauhtia, niin heistäkin vain tosiharva sai PÄTEVÄN keuhkolääkärin pitkäaikaisseurannassa tapaturmaeläkkeen.
Joten hilkkaliisan tuntien ja vastuksena kysymykseesi, hänkään ei ole päässyt tapaturmaeläkkeelle sitkeästä valituskierteestään huolimatta.
Kova on kohtalo sairailla, ei voi muuta sanoa :(
C54H90N6O18 myrkylle sairas ja eläkkeellä
NisuNasu ja valinomysiini?
Hyi olkkoo!
C54H90N6O18
Streptomyces fulvissimus,
valinomysiini