Vihaan joulua. Yksin nyhjöttää himas, kun ei oo perhettä.
Juon yleensä aina koko joulun ajan, aloitin tänään ja lopetan tapanina. Kävin ostamassa niin paljon viinaa alkosta, että ei taatusti lopu ennen tapania kesken. Menen ehkä aattona kappakaan.
Mites muilla? Joilla lapsia, tuskin ryyppäävät kovinkaan rajusti. Minulla ei moisia esteitä ole.
Juon yleensä aina koko joulun ajan, aloitin tänään ja lopetan tapanina. Kävin ostamassa niin paljon viinaa alkosta, että ei taatusti lopu ennen tapania kesken. Menen ehkä aattona kappakaan.
Mites muilla? Joilla lapsia, tuskin ryyppäävät kovinkaan rajusti. Minulla ei moisia esteitä ole.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Vaikka en joulua vietäkään, niin se vituttaa helvetisti. Yksin kun asuu, niin eipä sitä muutakaan tekemistä oo kun dokaaminen. Kohta lähdössä itsekin kauppaan hakemaan kaljaa ja siitä alkaa mun joulun vietto sitten. lasten juhla se on, ei yksinäisten ihmisten.
aloitin eilen ottamaan lopetan 2 tammikuuta ei sitä maalla korvessa perheetön poikamies muutakaan keksi kuin juomista joulu on yksinäiselle paha paikka.
Perinteisiin kuuluu jouluna viina veto. Kapakkaan kirmaan torstaina suu korvissa. Olen säästänyt veronpalautuksetkin ( 800 euroa ) jouluksi. Kaikki menee kurkusta alas, sen olen päättänyt jo etukäteen.
On totta, että Joulu on perheettömälle usein ahdistavaa aikaa. Niinpä minäkin vietän joulun alkoholilla läträten. Karmeeta aikaa, kun kaikki paikat on kiinni. Alkoholi auttaa unohtamaan sen, että ei ole lapsia eikä muutakaan. Joulupata keräykseen laitoin 100 euroa. Arvostan pelastusarmeijan työtä. Ainakin raha menee melkeen täysin apua tarvitseville, eikä byrokratian pyörittämiseen.
Tänään illalla jo aloitan tissuttelun, aattona perseet olalle ja kännissä sitten katselen Joulupukin kuumaa linjaa tuubassa. Joulupäivä menee myös erittäin humalassa. Surfailen netissä, soittelen skittaa yms. Tapanina loivennellaan, kun välipäivinä työ haittaa juomista. Tosin, voisin luistaa niistä hommista. Voin ne tehdä kotona, ja hommalla ei ole erityisen kiire. Kunhan tammikuussa on jotain näyttöä siitä, että on tehty muutakin kun dokattu.
Ja ensi vuonna alan sitten raittiiksi! En kuitenkaan palstan raittiiksi :P Tai ainakin vähennän. Kohtuullistan elintapojani. Ostin itselleni joululahjaksi läheiselle kuntosalille koko vuoden jäsenyyden. Kohtuu edullinen oli ja saa käydä kun lystää, vaikka keskellä yötä. Mulla on jo orastava kaljamaha, ja en pidä siitä!
Ja ei se Jeesuskaan edes syntynyt Jouluna.. hitto.
On muuten harhaluulo, että jos kotona voi tehdä työtä, voi olla tolkuttomassa hutikassa. Ei onnistu. Työn alla on pari www sivustoa, eikä se homma oikeen tahdo edistyä jos on tolkuttomassa humalassa. Pikku hiprakat tosin ei hommaa haittaa.
Marlööfille tää, eiks oo komiaa soittoa.. voi vau!
http://www.youtube.com/watch?v=4sRDa-xTfwg Siinä on komiaa kitaransoittoo, ja bassonkin. Vai ookko lopettanut basson?
T Kives
Itse vietän perheen ja tuttujen kesken. Ilman heitä olisin myös pullo kourassa...
Eikö ole rahoille parempaa käyttöä? Hyvin menee teillä.
Möin basson pois jo pari vuotta sitten, kun piti saada dokattavaa. Viime aikoina olen soitellut enimmäkseen akkaria.
Minäkään en pidä kaljamahasta. Mulla on isompi kun monella vanhalla ukolla, mutta en usko että pääsen siitä/tästä eroon ikinä. Eikä tämä kaljan juomisesta varmaan ole tullut, vaan liiasta syömisestä, jota harrastin n. 2-kymppisenä, kun pelkäsin että mulla on AIDS ja alan laihtua. Niin, olen myös neurootikko.
kun en noteeraa koko Joulu-kotkotusta ja hulabaloota kun perheetön olen minäkin.
Vietän tavallisina päivinä, surffailen netissä, käyn kävelyllä, siivoilen, syön, poikkean jossain kahvilla.
Ajattelen, että muut stressatkoon Joulunsa.
Ainoa mikä nyppii, on mediasta silmille ja korviin tunkeva alituinen Joulu-paska.
Koko Joulu on valjastettu siihen, että saadaan pöljät ihmiset ravaamaan kaupoissa ja tärväämään rahansa.
Miksi tärvätä rahansa viinanjuontiin?
Saadakseen itsensä kipeäksikö?
kiljupönttö pulputtaa iloisesti tuolla vessassa ja torstaina tai perjantaina valmista. Sitten alkaa minun joulu ja kestää niin kauan kuin juomaa riittää. Hyvää joulua kaikille
että tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
Lisäksi turbohiivakiljusta kärsivät pikkuaivot, jolloin pitkällä aikavälillä tulee asiaa rollaattorikauppaan.
Kyllä se menee juodessa mutta ajattelin aloittaa vasta perjantaina itse.
Ei sillä ole väliä onko turbohiivaa vai ei. Hiiva ei niitä aivoja tuhoa, vaan etanoli.
Ihmettelen kyllä, miten joku voi juoda KILJUA. No, kai se voi olla hyvääkin, jos on oikein valmistettua. Jos sellaista paskaa nyt voi ''oikein'' valmistaa.
Hei! Jos ei ole varaa alkon tuotteisiin, niin eikö olisi viisaampaa olla juomatta, mitä häh?
"Ei sillä ole väliä onko turbohiivaa vai ei."
Et näemmä tiedä alasta paljoakaan, ja mikä kiljussa pikkuaivot rappeuttaa.
Jos ei olisi perhettä, niin varmaan joisin. Viime joulu oli raitis ja niin saa olla tämäkin. Ja uudetvuodet on olleet raittiita jo monta vuotta.
Ajattelin antaa sisäelimilleni joululahjan ja olla edes aaton täysin ilman. Kämpillä on kyllä viunakkaa riittävästi, enkä viitsi sitä poiskaan heittää, joten saa nähdä onnistuuko raitistelu.
Mutta kun viettää joulun yksin, niin ei tarvitse välittää mahdollisista vieroitusoireista, kun ei ole pakko lähteä kämpiltä mihinkään. Jonkun kävelylenkin voi heittää, jos alkaa liikaa vituttamaan.
Ei joulu nykyään ole yksinäisellekään ongelma. TV:sta tulee lähes normaali ohjelmatarjonta ja monella lienee netti käytössä. Mutta kyllä minullakin joulu menee juodessa, ihan vaan siksi, että aikaa on eikä kukaan sen kummemmin tavoittele. Joulu on jopa kiva paikka hiljentyä maailman melusta. Maisemat ikkunasta on kauniit puhtaine lumineen ja kaupungillakin rauhallista, jos lähtee kävelylle. Lähikapakkakin auki ja edellisistä jouluista päätellen, sielläkin on jonkinlainen joulurauha.
Ei aamusta iltaan eikä känniä, mutta pienet hömskyt joka ilta. Aattona myös lasillinen punkkua jouluaterian kanssa, sillä eihän kinkku muuten joululta maistu. Koko pullollista en voi ottaa, kun myöhemmin illalla pitää kuskata vieraat kotiin. Yömyssyksi ehkä terästetyn glögin, mutta aamulla pitää herätä varhaiseen joulukirkkoon.
Hyvää Joulua kaikille! Juokaa siististi!
Aloitin juuri joulun vieton Vodkalla. Kinkkukin valmistui. Huomenna jatkan ryyppäämistä heti aamusta.
Viinaa on kerrankin varattu niin paljon, että ei taatusti lopu aivan heti.
Aaton kunniaksi narahti konjakipullo auki. Tuolla isolla lekalla pärjää puolillepäivin, sitten aukeaa Russian standard ja sillä huuhdotaan kinkunpaskat alas. Illalla nautitaan hehkuviiniä takkatulen ääressä.
Onneksi joulu on vain kerran vuodessa.
Harvoin sitä syntymäpäiviä useamman kerran vuodessa vietetään.
Jeesuksen kyllä, Jeesushan ei suinkaan syntynyt Jouluna. Eli kyllä vietetään.
Aatonaattona jumalattoman täyteen viinakauppaan jonottamaan (niin, joulu on juhla lapsille...ja kristikunnan suurin juhla....) ja vaikka pari viiniä piti ostaa, niin litteitä puteleita kauppakassin pohjalle piiloon, niistä voi sitten vauhtia lisätä kun perhe nukahtaa kumminkin viimeistään yhdeltä ja mää saan sitten soffatyynyn alta narautella varovasti kalsarikännin rakenteluun huikkasia. glögilasi vieressä jolla peitellä tuimemman aineksen hajut. Tällä tyylillä aamuseitsemään ja sitten nukkumaan - kiva kun krapula iltapäivällä.
Joskus meni paremmat viinat jo aatonaattona eikä sitten kinkulle ja lohelle ollut muuta kuin olutta jos pystyi huoltsikalta hakemaan.
Nyt kuudes joulu raittiina - valvoskelen edelleenkin huvikseni lomilla ja katselen tellusta hyviä nauhoituksia..Lapset teini-iässä ja täysi-ikäisyyden kynnyksellä, sama vaimokin vielä - kyllä tämä selvinpäin on hauskempaa - vaikken itse joulusta sen kummemmin enää perustakaan kun ei ole ns. kännejä tiedossa.
Selvinpäin tämäkin joulu mutta on tämä pitkästyttävää aikaa.
Totta hemmetissä juon. Mitä sitä muutakaan? Kahdeskymmenes kalja menossa vajaan vuorokauden sisään. Maanantaina pitää kyllä mennä duuniin, joten aamulla tasoitellaan vaan hillitysti.
kyllä join. nam nam kännissä ku käki kaikki, hyvä joulu oli :D:D:D