Soneran laajakaista

tyhmäkö?

En tiedä kuuluuku tämä nyt tälle palstalle, mutta kuitenkin ihmettelen, että kun tein soneran kanssa sopimuksen laajakaistasta vuonna 2008, maksu oli vähän alle 30 euroa/kk ja siitä se on noussut tähän päivään mennesssä noin 33 euroon ja nyt sitten soneran sivua tutkiessani he ilmoittavat hinnaksi alle 10 euroa samanlaisesta laajakaistasta, jossa ihan sama nopeus kuin minulla. Kysyin sitä puhelimessa ja sanottiin että tuo alle 10 euroa on UUSILLE ASIAKKAILLE!? Eli siis vanhojen asiakkaiden kohdalla hinta nousee ja uusien laskee.. Minusta kovin kummallista touhua. Osaako joku sanoa tuohon jotain?
Puheluja tulee usein joissa on kysytty että haluanko esim. nostaa laajakaistani nopeutta ja joka kerta olen sanonut että en, tämä riittää minulle että siitäkään ei kai voi olla kysymys.

4

500

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Einari Nari

      Minulle kävi ihan samanlailla. Alkuperäinen liittymäni oli avattu 2005 ja sen nopeutta oli nostettu Soneran toimesta muutaman kerran vastaamaan nykypäivän vaatimuksia. En kiinnittänyt laskuun sen enempää huomiota useamman vuoden aikana kunnes huomasin tämän nykysin Soneran koti- tv tarjouksen ja aloin ihmettelemään hintoja, koska tämä tarjous oli melkein 20€ edullisempi kuussa kuin silloinen liittymäni. Tarkastelin asiaa Soneran sivuilta ja huomasin, että tämä aatamin aikuinen liittymäni maksaa nykyään jokusen euron kuussa eikä 49€/kk kuten minulla. Syy ei tietysti ole Soneran vaan minun, koska maksoin mukisematta. Suosittelen, että tarkastatte paljonko maksatte liittymästänne varsinkin jos käytössänne on vanhempi yhteys.

    • SOlongNERA

      Sonerahan on ollut kallein jo vuosikausia. Katsokaahan huviksenne soneran mokkulatarjouksia. Asiaan kun perehtyy, huomaa että niillä on 3G ja 20G tiedonsiirtorajat per kk. Tätä "pienellä painettua" ei muilla mokkulantarjoajilla ole eli muilla voit surffata/ladata niin paljon kuin haluat -halvemmalla kuin soneran 3G "tarjouksella". Ylimenevästä datasta maksat luonnollisesti ekstraa -joka kuukausi.

      Onneksi ymmärsin vaihtaa firmaa jo vuosia sitten. Ahne se on, sanon minä!

      • lkklölkk

        Sillähän ne houkuttelee asiakkaaksi, että tekee 24kk sopimuksen ja saa liitymän kohtuulliseen hintaan, Mutta jos ei lue pienellä präntättyä sopimustekstiä, jossa kerrotaan hinta määräaikaisen sopimuksen päätyttyä, niin lasku tulee yllätyksenä.

        Voi kun saisi TOIMIVAN liittymän kohtuu hinnalla, mutta eipä sellaista taida olla olemassakaan, ainakaan koko maassa saatavilla.


    • -

      hintoja kannatta tarkastella aina 2 kertaa vuodessa jos on mahdollisuus vaihtaa,

      sama se on puhelinliittymienkin kanssa,

      ei suuret mainokset ole halvimpia, eikä se kun ensimmäisillä sivuilla aukeaa,
      Telellä ja Sonerallakin kain on vielä valmiiksi rastit tilauksissa,juuri väärissä kohdissa,

      mutta hätäiset eivät ajatte.

      mutta totuushan on, vuosien varrella NETTI, taulu-tv yms aina halpenevat ja paranevat.

      minulla on tikku sonerasta, 9,90kk sen nopeus on laskenut huomattavasti, ensimmäisen 6 kk jälkeen,
      kun ensi kesä ja 24kk tulee katkaisen heti netin,en tiedä onko aina ruuhkaa, vai rajoittavatko yhteyttä Sorerasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      380
      5873
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      79
      5269
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4306
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3921
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3699
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      161
      3381
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      100
      3164
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      48
      3135
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2269
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2195
    Aihe