Kateus on suomalaisten kansantauti. Liekö Euroopassa yhtä niin kateellista kansaa kuin suomalaiset ovat. Kadehditaan toisen omaisuutta, lapsia, lahjakkuutta ja ollaan valmiita nitistämään ne, jotka yrittävät nousta massasta, sen yläpuolelle.
Kuinkahan monta orastavaa tai jo puhjnnutta lahjakkuutta Suomessa on nitistetty.
Kirjailijoista tulee mieleen Aleksis Kivi, jonka Ahlqvistin kauna, katkeruus ja kateus tuhosi ankaralla, ymmärtämättömällä ja kaunaisella kritiikillä.
Myös menestyvät urheilijat saavat tuta lähimmäisten vihan ja kateuden, jos he epäonnistuvat suorituksessaan.
Outoa on, että kateus on juuri suomalaisten helmasynti. Mikä pirullinen perimä meitä siinä suhteessa oikein riivaa?
Kansantauti
Iloitse jos pystyt
2
555
Vastaukset
- ikiliikkujaaa
on huvittavaa
- lovetti
Njah, se on vaan se luonto, minulle on jotkut kateellisia maineestani jotkut eivät, kai sinullekkin jotkut ovat kateellisia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä931968Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2801790Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3091597Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1901481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931061- 511017
- 56987
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56978- 67954
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941