vesikiertoinen lattialämmitys + maalämpö

kaikki huomioon

kuinka "ikuisia on putket,pumput sun muut" eli paljonko huollot tulee maksamaan?

noihan vie sähkö kuitenkin eli

eikö alle 130m2 talon lämmitys kuittenkin tulis halvimmaksi sähköllä ja varaavalla takalla (ilmalämpöpumpulla) 30-50v aikana?

5

3141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tää on tätä

      Kaikki vaikuttaa kaikkeen. Takka ei maksa ikinä itseään takaisin, takalla ja ilpillä lämmitettäessä lattiat eivät ole lämpimät, maalämmössä on korkeat investointikulut jne jne jne.....
      Itse laitoin vesikiertoisen lattialämmityksen ja pilpin. Kannattavuuksia ja lukuja saa kelata maailman tappiin, eikä siitä tule yhtään viisaammaksi.

      • yhdentekevää

        Kun sähkölämmityksen tai maalämmön kuluja jaetaan esimerkiksi 25 vuoden ajalle, niin erot on tuskin edes tuhansia euroja. Koko käyttöiälle jyvetyt erot ovat euroja kuukausitasolla, joten on täysin yhdentekvää minkä valitsee. Ruokakaupassa tehduillä valinnoilla saa aikaan helpommin kymmenkertaiset säästöt.


    • 142doo

      Vesikiertoinen lattialämmitys on vain lämmönjakomenetelmä ja tällä hetkellä paras valinta.
      Se millä sitä vettä lämmität on sitten toinen juttu, mutta sitä systeemiä voi vaihtaa vapaasti nyt ja tulevaisuudessa.
      Minulla on nyt käytössä 3 vaihtoehtoa, öljy, sähkö ja aurinko ja ensivuonna vielä lisäksi puu.

      • > Vesikiertoinen lattialämmitys on vain lämmönjakomenetelmä ja tällä hetkellä paras valinta.

        ihan totta uudessa hyvineristetyssä talossa. Kunhan vaan nyt joku ei lähtisi VANHAAN taloon rakentamaan lattialämmitystä.

        60-luvulla yritettiin kerrostaloissa, sellaisessa olen itsekin asunut. Pakkasella kurja kun pääosa lattiasta oli liian lämmin ja kylmää säteilevän ikkunan suunnassa ei ollut lämpöä säteilevää lämpöpatteria

        eli pienehkö lämmöntarve on edullista tuoda asuntoon lattialämmityksellä. "Pienehkö" merkitsee samalla hyvää eristystä eli seinien pintalämpötilat eivät ole liian alhaiset.

        SUURI etu lattialämmityksellä tällöin on lämmönjakelun alhainen lämpötila. Tästä johtuen se tosiaan soveltuu MYÖS lämpöpumppu- ja aurinkolämmitykseen.


    • oikeilla jäljillä

      Vesikiertoinen putkisto mitoitetaan nykyisin muistaaksenin 100v käyttöikään. Kiertovesipumput on jotain 25 vuoden käyttöiällä. Mitä väliä sillä on jos pumppu vie sähköä jos sitä vertaa sähköllä toimivaan lämmitykseen joka myös toimii sähkällä?

      Varaavan takkan hankintaa et oikein voi taloudellisilla laskelmilla perustella, jos laskee mitään hintaa siitä aiheutuvalle työlle.

      Tuollaisessa pikkutalossa on tällä hetkellä aika hankala osoittaa halvempaa tapaa kuin sähkölämmitys ja lämpöpumppu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2136
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      48
      1732
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1546
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1276
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    7. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      46
      936
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      895
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      773
    Aihe