ku ei tajuu niin ei tajuu..!

eli jos lamppu myydään ilman valaisinpistotulppaa niin luonnollisesti joudun sen siihen erikseen ostamaan.
Mut osaanko liittää sen lamppuun??
En tiedä mitä tarkoittaa maadoitettu tai maadoittamaton, joku ollut aina näitä asioita hoitamassa, nyt ei ole ja helevetin avuton olo kun en tiedä saanko yhtä halvatun lamppua ees asennettua.

Eli miten se käytännössä hoituu, osaisko joku selittää..
9657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

näin, lamppuja ei todellakaan myydä pistotulppien kanssa, pistotulpat pitää ostaa erikseen jos niitä jossaín sattuu tarvitsemaan. Viimeksikin kun ostin energiasäästölamppuja niin ei niissä ollut pistotulppia mukana, en kyllä olisi niitä tarvinnutkaan, kiersin vain vanhan lampun pois ja ruuvasin uuden tilalle.

Äänestä

on metallitappi pystyssä, niin se on suojamaadoituskosketin.
Jos sitä ei ole, niin systeemissä ei ole suojamaadoitusta.
Jos reikiä on kaksi, niin pistorasia on tarkoitettu tavalliselle valaisimelle.
Jos reikiä on kolme, niin sitten siihen voi liittää kruunuvalaisimen.

Äänestä
  • jos tappi on pystyssä on se uros, jolla tojii, kaks reikää on naaraalla alapäässä, molempiiin sopii sohia tuolla "tapilla" Kolme reikää on somalilla, siihen älä kajoo...

    Äänestä

Ei sit yhtään vastausta, jost jotain tajuisi..!!! Elikkäs, imekää sykkivää urpot. Vittu soitin sähköliikkeeseen ja sielt tulee jäbä asentaa mulle lamput, jotet te urpot voitte vetää vitun päähä ja murista. Taitaa kaikki olla täl palstalla runkkuja..!

Äänestä
  • Eli jos lampussa on vain irtojohtimet, jos siellä on yksi johdin joka on väritykseltään keltavihreä; valaisin on silloin maadoitettu.

    Maadoitetussa valaisinpistorasiassa on kaksi urospiikkiä ja yksi naaras. Muut mallit ovat maadoittamattomia, joko normi tai kruunu.

    Äänestä

  • Jpe- kirjoitti:

    Eli jos lampussa on vain irtojohtimet, jos siellä on yksi johdin joka on väritykseltään keltavihreä; valaisin on silloin maadoitettu.

    Maadoitetussa valaisinpistorasiassa on kaksi urospiikkiä ja yksi naaras. Muut mallit ovat maadoittamattomia, joko normi tai kruunu.

    Korjaus:
    pistorasialla tarkoitin pistotulppaa.

    Äänestä

Suojamaadoitus tarkoittaa sitä keltavihreää johtoa joka uudemmissa sähköasennuksissa on käytössä. Tuo keltavihreä johto eli kevi joksi sitä lyhyemmin sanotaan kytketään kattorasian sokeripalassa (eli kytkentärimassa tai liittimessä) vain keltavihreän johdon kanssa. Jos katossa on valmis valaisinpistorasia niin tuo kevi on kytketty siihen urospuoliseen nastaan, siis siihen joka on rasiassa näkyvissä ja kosketeltavissa ihan niinkuin joku tuolla edellä mainitsikin. Tuo suojamaadoitus tarkoittaa käytännössä sitä, että valaisimen metallinen runko-osa yhdistetään tuon kevi-johdon avulla talon maadoitukseen. Jos valaisimessa tulee vika jossa jännitteellinen johto esim. johdon eristemuovin rikkoutuessa koskettaa valaisimen runkoa niin sähkö kulkee tuota keviä myöten ns. maahan ja polttaa samalla sulakkeen tai laukaisee uusissa asennuksissa johdonsuojakatkaisijan tai vikavirtasuojan.
Kaikissa tapauksissa tuota suojamaadoitusta ei ole käytössä eikä sitä aina edes tarvita esim. kun valaisimen runko on kokonaan muovia. Muuten johdot kytketään siten, että jännitteinen johto on ruskea (merkitty liittimissä kirjaimella L tai L1) ja nollajohto eli virran paluujohto sininen (merkitty kirjaimella N). Tarkoitus olisi, että jännite tulee esim. sinne kierrelampun pohjalle niin ettei palaneen lampun vaihdossa sormet osuisi vahingossakaan jännitteisiin osiin. Käytännössä näkee paljon asennuksia joissa tuo virta- ja nollajohdin on menneet ristiin jolloin on aina mahdollisuus saada sähköisku lampunvaihdon yhteydessä (muista aina laittaa katkaisija nollille tai ottaa sulake pois ennen lampun vaihtoa).
Vähän monimutkaisempi kytkentä on kun käytössä on kruunukytkentä (esim. 5-lamppuinen valaisin jossa palaa yhtäaikaa 2, 3 tai kaikki 5 lamppua). Siinä on samassa kattorasiassa kaksi virtajohtoa joita molempia ohjataan omilla kytkimillä. Lisäksi kattorasiassa on nollajohdin (yleensä sininen mutta ei aina, sinistä käytetään myös ohjattuna eli kytkimeltä tulevana jännitteenä, tällöin sininen johto pitäisi olla teipattu tai väritetty mustalla tussilla) ja lisäksi uudemmissa asennuksissa tuo kevi eli maadoitusjohto.
Nuo johtimien värit ovat vuosien saatossa muuttuneet moneen kertaan ja erilaisia kaapeleita on käytetty tilanteen mukaan joten pelkästään väreihin ei saa luottaa. Kevi johtoa ei saa missään tapauksessa käyttää mihinkään muuhun kuin tuohon maadoitukseen, muuten lähetän anopin paikalle.

Äänestä
  • jos niihin pitää pistotulppa laittaa, yleensä niissä on kierrekanta (E14 tai E27) tai sitten sellainen piikkikanta
    G24q-1 tai vastaava, harvemmin olen sellaisia lamppuja nähnyt missä olisi jonkinlaiset johdot.

    Äänestä

otsikkosi sisältö" ku ei tajuu niin ei tajuu..!",sillä tajuaminen vaan ei ole sinulla vahva puoli. Sorry, mutta näin vaan mennään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


daiju.... kirjoitti:

eli jos lamppu myydään ilman valaisinpistotulppaa niin luonnollisesti joudun sen siihen erikseen ostamaan.
Mut osaanko liittää sen lamppuun??
En tiedä mitä tarkoittaa maadoitettu tai maadoittamaton, joku ollut aina näitä asioita hoitamassa, nyt ei ole ja helevetin avuton olo kun en tiedä saanko yhtä halvatun lamppua ees asennettua.

Eli miten se käytännössä hoituu, osaisko joku selittää..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu