Outoja vaivoja!

Mikähän kumma mulla voi olla?! Eilen taas työpäivän aikana tuli jalat ihan sairaan kipeeks ja huono olo. Kotiin kun pääsin, alkoi ripuli ja nousi kuume. Eikä siitä ole kun vajaa pari viikkoa kun mulla oli tosi raju vatsatauti joka kesti vähän yli viikon. Maha muutenkin tosi herkkä, usein löysällä ja vetää ripuliks huono olo. Ja helposti iskee kaikki vatsataudit joita on liikkeellä, ja ne on tosi rajuja ja kestää useita päiviä.
Vatsaoireita on ollut jo kauan, nyt uutena tuo jalkojen särkeminen. Lihakset, ja ehkä niveletkin lonkista särkee. Kumartaessa varsinkin sattuu.
Ja tuota lämpöilyä on myös ollut pitkään. Aika usein lämpö siinä 37,2 paikkeilla. Nykyään se vaan on alkanut nousemaan vielä korkeammalle. Eilenkin kun oli se ripuli, lämpö oli 37,7.

Lääkärille tietty pitäis taas mennä, ne vaan siellä ei oikein ole halukkaita tutkimaan mua enää, kun mitään vikaa ei ole löytynyt muuta kuin refluksitauti löytyi tähystyksessä.

4

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piiip

      Jos ripulia usein ja ennen ripulointia tulee sellaisia kouristuksen omaisia tuntemuksia, niin kyseessä saattaa olla Colitis tai Crohn. Kuume kuuluu molempiin tauteihin ripuli. Verta ei aina tule niin, että sen näkee suoraan, selviää joskus vasta viljelyistä.

      Onko tehty paksusuolen tähystystä koskaan? Se voisi olla aiheellinen.

      • Joo on tehty paksunsuolentähystys. Ei ollu mitään, ihan hyvässä kunnossa suoli. Eikös se colitis tai crohn olis selvinny siinä?


      • piiip
        amiga kirjoitti:

        Joo on tehty paksunsuolentähystys. Ei ollu mitään, ihan hyvässä kunnossa suoli. Eikös se colitis tai crohn olis selvinny siinä?

        Ei ne näy aina tai ainakaan Crohn ei näy heti oireiden ilmennettyä, sen diagnoosin saamiseksi voi mennä 3-5 vuotta siitä kun oireet ovat alkaneet.

        Mutta sehän voi olla myös pelkkä ärtynyt paksusuoli...


      • piiip kirjoitti:

        Ei ne näy aina tai ainakaan Crohn ei näy heti oireiden ilmennettyä, sen diagnoosin saamiseksi voi mennä 3-5 vuotta siitä kun oireet ovat alkaneet.

        Mutta sehän voi olla myös pelkkä ärtynyt paksusuoli...

        Aika rankkaa on jos pelkkä ärtynyt paksusuoli tekee kamalan ripulin pariks päiväks niin että ei voi kotoa poistua mihinkään, ja kuume samalla. Tätä on usein... En oikein jaksa uskoa että olis se ärtynyt suoli.

        Niin eikös se crohn ole usein ohutsuolessa? Sitä mulla ei ole mitenkään tutkittu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      73
      8084
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5737
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      44
      3882
    4. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      90
      3634
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      41
      3300
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      55
      3252
    7. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      111
      2975
    8. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      21
      2950
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      45
      2834
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      97
      2833
    Aihe