Mikähän kumma mulla voi olla?! Eilen taas työpäivän aikana tuli jalat ihan sairaan kipeeks ja huono olo. Kotiin kun pääsin, alkoi ripuli ja nousi kuume. Eikä siitä ole kun vajaa pari viikkoa kun mulla oli tosi raju vatsatauti joka kesti vähän yli viikon. Maha muutenkin tosi herkkä, usein löysällä ja vetää ripuliks huono olo. Ja helposti iskee kaikki vatsataudit joita on liikkeellä, ja ne on tosi rajuja ja kestää useita päiviä.
Vatsaoireita on ollut jo kauan, nyt uutena tuo jalkojen särkeminen. Lihakset, ja ehkä niveletkin lonkista särkee. Kumartaessa varsinkin sattuu.
Ja tuota lämpöilyä on myös ollut pitkään. Aika usein lämpö siinä 37,2 paikkeilla. Nykyään se vaan on alkanut nousemaan vielä korkeammalle. Eilenkin kun oli se ripuli, lämpö oli 37,7.
Lääkärille tietty pitäis taas mennä, ne vaan siellä ei oikein ole halukkaita tutkimaan mua enää, kun mitään vikaa ei ole löytynyt muuta kuin refluksitauti löytyi tähystyksessä.
Outoja vaivoja!
4
460
Vastaukset
- piiip
Jos ripulia usein ja ennen ripulointia tulee sellaisia kouristuksen omaisia tuntemuksia, niin kyseessä saattaa olla Colitis tai Crohn. Kuume kuuluu molempiin tauteihin ripuli. Verta ei aina tule niin, että sen näkee suoraan, selviää joskus vasta viljelyistä.
Onko tehty paksusuolen tähystystä koskaan? Se voisi olla aiheellinen.Joo on tehty paksunsuolentähystys. Ei ollu mitään, ihan hyvässä kunnossa suoli. Eikös se colitis tai crohn olis selvinny siinä?
- piiip
amiga kirjoitti:
Joo on tehty paksunsuolentähystys. Ei ollu mitään, ihan hyvässä kunnossa suoli. Eikös se colitis tai crohn olis selvinny siinä?
Ei ne näy aina tai ainakaan Crohn ei näy heti oireiden ilmennettyä, sen diagnoosin saamiseksi voi mennä 3-5 vuotta siitä kun oireet ovat alkaneet.
Mutta sehän voi olla myös pelkkä ärtynyt paksusuoli... piiip kirjoitti:
Ei ne näy aina tai ainakaan Crohn ei näy heti oireiden ilmennettyä, sen diagnoosin saamiseksi voi mennä 3-5 vuotta siitä kun oireet ovat alkaneet.
Mutta sehän voi olla myös pelkkä ärtynyt paksusuoli...Aika rankkaa on jos pelkkä ärtynyt paksusuoli tekee kamalan ripulin pariks päiväks niin että ei voi kotoa poistua mihinkään, ja kuume samalla. Tätä on usein... En oikein jaksa uskoa että olis se ärtynyt suoli.
Niin eikös se crohn ole usein ohutsuolessa? Sitä mulla ei ole mitenkään tutkittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895