Televisio / Tietokone SRK:n kanta

Muutaman vuoden päästä TV ja Tietokone ovat integroitu yhdeksi paketiksi.

Kieltääkö SRK koko höskän vai joutuuko muuttamaan ohjettaan TV:n ja kaiken liikkuvan kuvan synnilisyydestä.

Saako ko. paketti olla kodin huonekalu.
351645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

ko erehdysomavanhurskasteleviokieltopäätös.

Äänestä

joka tapauksessa naurettavaan valoon joutuu tämä itse itsensä erhetymättömäksi ylentänyt pulju.

Äänestä
  • SRK:n homepöhöt ovat jo tehnyt naurettavaksi. Nykytekniikan parissa työskentelevät
    vl:t harmittelevat johtomiesten täydellistä ulalla oloa.

    Nyky vl kaikessa hiljaisuudessa käyttää omaa tervettä harkintaa eikä tee syntiseksi sitä mikä
    ei ole syntiä. Odottavat, että homeparrat kuukahtavat ja homma muuttuu auvoisemmaksi.

    Voisiko SRK:n toimitalon eteen tehdä Ollin patsas, jossa pää näkyisi ikäänkuin tv-laatikosta ?

    Äänestä

sillä, että eihän se saastuta ihmistä mikä menee sisään vaan se mikä ihmisestä lähtee ulos.

Samalla tavallahan voi perustella TV:täkin. Eikö vain !

Äänestä
  • ..savuja. Viittaan passivoiviin tupakoijiin. Nykyäähän tätä on pyritty hillitsemään. Jeesushan sanoo, ettei "joka häneen uskoo", siis se joka saavuttanut saman kuin Jeesus eli jumaluuden(Kristus), eivät enää nai. He eivät ole mistään riippuvaisia.

    Jeesukseen uskominen alkaa Hänen seuraamisesta(Pyhä Henki). "Kaikki kuolemme Aatamissa, kaikki tehdään eläväksi Kristuksessa"(1.Kor.15:19). Toivoa ei pidä panna vain tämän elämän varaan. Täydellisyys on elämän tarkoitus. Jeesus näytti tien. Hän oli esikoinen, Paavalinkin mukaan.

    Seksuaalisuus tähtää tähän päämäärän. Päämärässä ollaan "Jumalan valtakunnassa" eli enkelin- tai lapsenkaltaisia.

    Äänestä

..portaittain tapahtuu tämäkin kehitys: ensin radio oli siinä ja siinä. Televisio pannassa .. sitten sallittiin televisio koulu-tv:n katseluun. Sitten tuli kotivdeot näyttöruutuineen(ilman tv-viritintä). Sitten tietokoneet pelien lisäksi netti-tv.

Seuraava askel??

Äänestä
  • ..Yle1 -kanavaa. Poikeuksellisesti käväisee esim. Radio Suomessa tai paikallisradiossa. Kanavauudistuksen jälkeen "ykköskanavallakin" on mm. jazzia.

    Äänestä

tv-kuvaajat porukkoineen eka kerran v.1984 Hollolan suviseuroissa. Sitä ennen ne olivat käännytetty pois.

Vime vuosina on tehty monia dokumentteja yms. vanhoillislestadiolaisuudesta. Ylen arkistossa on.

Äänestä
  • v.1982 - 83 suviseurat pidettiin Oulunsalossa ja Kalajoella. V.1977 - 1981 suviseurat oli Haapajärveltä Perhoon. Kajaani(1978)Rovaniemen Rautiosaari.-79, Keminmaa.-80).

    Turku -76. No, silloinhan ei monilla muillakaan ei ollut vielä televisiota.

    Äänestä

  • vl-suvusta kirjoitti:

    v.1982 - 83 suviseurat pidettiin Oulunsalossa ja Kalajoella. V.1977 - 1981 suviseurat oli Haapajärveltä Perhoon. Kajaani(1978)Rovaniemen Rautiosaari.-79, Keminmaa.-80).

    Turku -76. No, silloinhan ei monilla muillakaan ei ollut vielä televisiota.

    Nykyisen Turkuhallin paikalla, missä TPS-kiekkojoukke pelaa pelinsä, Turun artukaisissa. Siellä oli suviseurat v. 1975 peltoalueella. Sitten oli Sievi vuorossa 1976.

    Äänestä

  • entinenVL kirjoitti:

    Nykyisen Turkuhallin paikalla, missä TPS-kiekkojoukke pelaa pelinsä, Turun artukaisissa. Siellä oli suviseurat v. 1975 peltoalueella. Sitten oli Sievi vuorossa 1976.

    että siellä kovaäänisestä luettiin, että joka on tuon onnettoman sontraluukun hankkinut, on automaattisesti ulkona JUmalan valtakunnasta. Uskoimme silloin kaikki siihen.

    Mutta sittemmin sitä on alakanu ajatella, että eihän tuollaista automaatiota ole. Olkoonkin, että sontaluukun ohjelmatarjonta on huono.

    Navigaattori ainakin tulisi kieltää samoin kuin yli 5.000 euroa maksavat henkilöautot.

    Äänestä

  • Sievistä muistan, kirjoitti:

    että siellä kovaäänisestä luettiin, että joka on tuon onnettoman sontraluukun hankkinut, on automaattisesti ulkona JUmalan valtakunnasta. Uskoimme silloin kaikki siihen.

    Mutta sittemmin sitä on alakanu ajatella, että eihän tuollaista automaatiota ole. Olkoonkin, että sontaluukun ohjelmatarjonta on huono.

    Navigaattori ainakin tulisi kieltää samoin kuin yli 5.000 euroa maksavat henkilöautot.

    vaatteet tulisi kieltää m yös.

    Äänestä

  • liit merkki- kirjoitti:

    vaatteet tulisi kieltää m yös.

    kuslämmitys. Se laiskistuttaa.

    Äänestä

syntiä.

Äänestä
  • Kun tulee sama paketti telkkarista ja netistä, on vl:llä keksittävä uusia konsteja estää tv katselu, oleevat kekseliästä porukkaa kyllä.

    Äänestä

solmuun SRK itsensä hirttää tuossa päätöksessään.

Varmaan monia valveutuneita vl:iä hävettää, että he ovat olleet vuosikymmeniä tuollaisten homenokkien ohjauksessa. On sitä vaikea mitenkään muille perustella.

Kirveellä rikotut ja II-jokeen heitetyt tv:t hoitokokouskiiman aikaan ovat kohta ympäristörikos.

Äänestä
  • jos ajattelen tuota asiaa , se voi käydä kuin meillä tv:t ei ole synti
    vaan ne huonot ohjelmat , joita sieltä tulee . sitten on aina niitä
    tiukkiksia joille se on aina synti , mutta nyt on jo jonkin laista tulosta
    näkyvillä , koska kone ei ole sellaisena synti , mikä sitten siitä tekee syntisen
    se on sen huono, paha, rietas ohjelma ,kaikki ohjelmat ei ole huonoo,
    kuten Uutiset ja luontoohjelmat , asia ohjelmat jotka pysyy raameissa .

    Äänestä

Näin kuulin seuroissa vl-maallikko-asiantuntijasaarnaajan saarnanneen.

Äänestä
  • No eikä ole !

    Äänestä

  • Mitä höpäjät ?

    Äänestä

hengen antamana ollut, että liikkuva kuva kaikissa muodoissaan synti - pedon merkki, joka antaa kuva puhuakkin.

Älkää raakkaat sisaret ja veljet menkö mukaan tämän pahan ajan houkutuksiin.

Eriseuroja karta.

Äänestä
  • Et ole oikea Weha.

    Äänestä

ilmoittaa, että tv-kielto on ollutkin vain aprillia ja srk-huumoria.

Sukupolven ajan kestävää hjuumoria.

Äänestä

on pakko hyväksyä ja kielletään, että ei sellaista kieltopäästöstä ole koskaan ollutkaan vaan se on ollut joidenkin yksittäisten vikaan joutuneitten lakihenkisten veljien ylilyöntejä.

SRK tuhanten juonten mestarina kyllä keksii valhevarastostaan selitykset.

Äänestä

jos osa laitteesta on synnillistä koko laite on synnillinen.

Jos maitolasiin laitetaan epäpuhtautta, se epäpuhtaus saastuttaa koko lasin sisällön. Pitäisi olla selvä homma !

Äänestä
  • Jos laite on julistettu seurakunnassa synniksi se ei siitä parane jos siihen lissäillään uusia osioita.

    Ihmeellistä synninluvallisuutta yritetään. Raja maalimaan on etelleen selkiä.

    Äänestä

  • Tuuli-anneli kirjoitti:

    Jos laite on julistettu seurakunnassa synniksi se ei siitä parane jos siihen lissäillään uusia osioita.

    Ihmeellistä synninluvallisuutta yritetään. Raja maalimaan on etelleen selkiä.

    Eikö sitä ihanaa tietokone/televisio yhdistelmää saisi katsoa. Eikö sitten ihmiset ymmärtäisi paremmin maailman asiat ?

    Äänestä

SRK:n kivityskomppania perustamista, joka käy kivittämässä kaikki tuollaiset paholaisen keksinnöt jo valomistusvaiheessa.

Eksytykset tulevat, mutta voi niitä joitten kautta tuollaiset lopunajan villitykset tulevat.

Vaikka puhujien kokouksen päätteeksi veljet ryhtysiivtä hommiin.

Kivittäväthän muslimitkin 'saatanoitaan'. SRK äärijärjestönä voisi olla samanlainen.

Äänestä

omakseen tuollaisen sekotuksen jos saa sielullensa vahingon ?

Ei kannata mennä tullasten perässä.

Äänestä

SRK kun kulkee H.Saaren päättönarussa vieläkin ja aina, laitteisto ehdottomasti
vie helvettiin synnillisenä koneena.

Kun se VL sana on niin MUUTTUMATON:

Äänestä

Itse voin läheisesti SRKn toimintaa seuranneena kertoa asian, tämä saattaa johtaa seuraavissa seuroissa siihen että joudun tunnustamaan "puhuneeni rutonmoista paskaa!".

Mutta tää tv-juttu, esiaviollinen seksi, ehkäisy, musiikki homma on ollu aprillipila, jolla ollut tarkotus kattoo et kuin moni siihen juttuun uskoo. Homma sitte lävähti vähä käsii, joka meinas et kortuautomaatit, kotiteatterit ja kaikki törkeillä hinnoilla hommatut popit piti poistaa SRKn julkisista tiloista. Ite oon bilettäny
kans Olavi Voittosen ja Seppo Lohen kanssa siellä, sillonko ne disco tilat oli siellä.

Et vl-nuoriso voi popittaa, nussia ja kattoo leffoja kotiläppäriltä iha rauhassa

nim. tsekattii Seppo Lohen kanssa scary moviet ny joululomal, aik paskoja oli :D

Äänestä

ettei jäädä naurunalaisiksi;

http://keskustelu.suomi24.fi/node/9575784

Kyllä muutaman vuoden päästä väki ihmettelee minkälaiset hourupäiden talutusnuorassa (hirttonuorassa) 100 000 päinen porukka on voinut olla ! Huh huh.

Äänestä
  • Jumalan (SRK:n) sana!

    Uusi lehti korvaa aina aiemman, siksi niitä ei saa verrata keskenään.

    Äänestä

koko paketti on syntiä.

Uuvet fiskarsin kirveet sisältävät ikitakuun ja niillä hakkaamma ne veljien ja siskojen hankkimat
paketit rikki ja heitämmä II-jokeen kuten 60-70 luvulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MTV kuuluttaja kirjoitti:

Muutaman vuoden päästä TV ja Tietokone ovat integroitu yhdeksi paketiksi.

Kieltääkö SRK koko höskän vai joutuuko muuttamaan ohjettaan TV:n ja kaiken liikkuvan kuvan synnilisyydestä.

Saako ko. paketti olla kodin huonekalu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu