sairausloman välissä töissä ja B-todistus

edelleen vammainen

Olen ollut syyskuusta saakka sairauslomalla fyysisen vamman takia, joka aiheutui onnettomuudesta ja sairauslomani loppui 30.11. jonka jälkeen menin töihin, mutta nyt huomaan, etten pärjää työtehtävissäni ja vamma aiheuttaa järjettömiä liikkumisvaikeuksia, kipuja ja unettomuutta. Stressiäkin näistä on.

Olen toimitellut pariinkin otteeseen Kelalle B-todistuksen sairauslomastani ja nyt kysymykseni on, että kun menen lääkäriin ja jos saan sairauslomaa tästä vanhasta vammasta uudelleen, pitääkö minun pyytää B-todistus vai riittääkö tavallinen lääkärintodistus?

Tiedän, että mikäli sama sairaus jatkuu 30 päivän sisällä edellisen sairausloman päättymisestä, ei tule karenssia sairauspäiviin kelalta. Olen menossa heti joulun jälkeen lääkäriin ja mietin tuota B-todistusta, koska Kelahan ei korvaa sitä (joka maksaa noin 35e) Se on iso raha tässä konkurssissa kuitenkin.

Kiitos jos joku osaa vastata!

2

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • å08976e5sedxcf

      eiköhän se a riitä,kyllä ne sitte pyytää jos pitää olla b,näin mulla on mennyt.

    • 987656s4dfgh

      niin kyllä se b pitää olla kun sullahan oli edellisetkin b.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      230
      5451
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      195
      2785
    3. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      60
      2088
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      19
      1666
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1602
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      138
      1355
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      108
      1336
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      167
      1299
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      87
      1232
    10. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1214
    Aihe