Arto Hirvonen3.12.2010 07:26
ominaisemmassaan
Tälläkeinon
kansansyvienrivien
Kerloisiko
ydhenasian
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9505544
Suomea maahanmuuttajille
7
359
Vastaukset
- soome mees
Lukutaidottomien kielenopetus
22.12.2010 09:47 Freddy Van Wonterghem
13.12 Kotkan valtuusto sai vastauksen Vihreiden tekemään aloitteeseen maahanmuuttajien suomen kielen opetuksen kehittämisestä. Aloitteen tekstistä selvisi, että kyseessä oli luku- ja kirjoitustaidottomien maahanmuuttajien kielenopetuksesta, aloitteen mukaan heitä olisi Kotkassa noin 150 henkilöä....
22.12.2010 12:51 Freddy Van Wonterghem
Ilmeisesti tarkoitit Minna Ekmanin artikkeli.
Kunnan maahanmuutto-ohjelma on tehtävä, muuten kunnalle ei ole oikeuta laskuttaa laskennalliset maahanmuutosta = pakolaisista aiheuttavat kustannukset valtioilta.- mahanmuutos
vaadimme maahanmuuttajilta ja valtuutetuilta Suomen kielen kirjallisen ilmaisutaidon osaamista ilman bulvaani apulaisia. Muuten kirjoitukset tulevat liian kalliiksi, tupla työ, tupla hinta.
- kylä osaa
Miksi se nyt vertaat Soini ja jumala
wonterghemKäyttäjän viestit30.12.2008 15:59
En edes minä jaksaisin katsoa jos jumala olisi just Soinin näköinen ei ainakaan ikuisesti.
Jotkut ihmiset joutuvat leikkimään uskovaista, mm Suomi Valtion Presidentistä tuli kirkon johtaja virran puolesta, et kai sinä nyt kuvittele että se noin vain hurahti uskoon kun siitä tuli Presidentti eiköhän siinä vain joutuu näyttelemään , hyvin se kylä osaa. - Entinen opettajasi
mahanmuutos kirjoitti:
vaadimme maahanmuuttajilta ja valtuutetuilta Suomen kielen kirjallisen ilmaisutaidon osaamista ilman bulvaani apulaisia. Muuten kirjoitukset tulevat liian kalliiksi, tupla työ, tupla hinta.
kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella suomen kielellä. Bulvaani apulaisia on yhdyssana bulvaaniapulaisia. Muuten sana tulee pienellä alkukirjaimella heti pilkun jälkeen.
Me kotkalaiset vaadimme maahanmuuttajilta sekä valtuutetuilta suomen kielen kirjallisen ilmaisutaidon osaamista ilman bulvaaniapulaisia, muuten kirjoitukset tulevat liian kalliiksi. Tupla työ, tupla hinta.
Aihetta enempää. - Ei kovin kristitty
kylä osaa kirjoitti:
Miksi se nyt vertaat Soini ja jumala
wonterghemKäyttäjän viestit30.12.2008 15:59
En edes minä jaksaisin katsoa jos jumala olisi just Soinin näköinen ei ainakaan ikuisesti.
Jotkut ihmiset joutuvat leikkimään uskovaista, mm Suomi Valtion Presidentistä tuli kirkon johtaja virran puolesta, et kai sinä nyt kuvittele että se noin vain hurahti uskoon kun siitä tuli Presidentti eiköhän siinä vain joutuu näyttelemään , hyvin se kylä osaa.Tarja Halonen kuuluu Sentlemetti yhdistykseen, hei haloo mikä se on. Olet näköjään näitä isän ja äidin perintönä kastettuja luterilaisia pikkulapsia.
Presidentille suomen maassa, kun kirkko on valtion kirkko niin kuuluu maan johtajana myös tämä kirkonjohtajan rooli. Että näin se menee.
Maahanmuuttajilla ei ole tässä osaa eikä muutakaan sijaa.
On muuten minulle suopmalaisena suuri etuoikeus saada vähän toisenkinlaista elämän kuvaa, kui on meillä täällä koto suomessa.
Sinunkin olisi hyvä päästä vaikkapa aivan sivullisena kunnon luterilaisena seuraamaan vaikkapa kidutetun naise tai miehen traumaattisista koettua elämää kotimaassaan.
huutelisit siellä kirkon ehtoollispöydässä kun nielet sitä jeesuksesi verta. Ja koet kuika pyhä kristitty olet.
Hiljennyt'ään nyt tähän joulun viettoon.
Ja ollaan tyytyväisiä kun olemme saaneet antaa muutamalle pakolaiselle edes rauhallisen hetken elämässä.
- roskaajille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk41214Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1661138Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1011020Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470977- 129847
Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria
Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt268843Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.68842Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.63744Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan44744Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää392729