Kertokaas elokuvia, joissa (pää)henkilö tai juoni perustuu tositapahtumiin.
Tositapahtumiin perustuvia?
8
3245
Vastaukset
- Jane Hill
Hei!
no aluksi lähinnä tällaisia varsin traagisia elokuvia tulee mieleen:
----Suomalaisista----- tositapahtumiin perustuvista elokuvista lienee kuuluisammat seuraavat:
Pekka Lehdon vuonna 1992 ohjaama "Kaivo"-niminen draamaelokuva, joka kertoo nuoresta maatilan emännästä joka masennukseen ja uupumukseen sairastuessaan päätyy hukuttamaan lapsensa kaivoon. Merja Larivaara sai pää-osastaan Jussin ja tekee aivan hiuksianostattavan pelottavan huikean roolityön. Kyseessä on myös yksi suomen tuotannollisesti kalleimpia elokuvia.
Mikko Niskasen 1972 ohjaama elokuva "Kahdeksan surmanluotia" perustuu Pihtiputaalaisen perheen 1969 sattuneeseen tragediaan, jossa pienviljelijä Tauno Pasanen ampui kotikäynnille rauhoittamaan tulleet neljä poliisia.
"Yksinteoin" -elokuva (1989) on Jussi Parviaisen hyvin poikkeuksellinen sanoisinko dokumentäärinen elokuva, jossa hän tilittää silloisen ykistyiselämänsä kipupisteitä ja kiemuroita monologimaisesti kuten pettämisen syitä, avioeron tuskaa ja väkivaltaisuuttaan. Nyt on muuten Jussi Parviaiselta tulossa uunituore "Yksinteoin 2" joka jatkaa samaa haastavaa omaelämänkerrallista tunne-elämän tilitystä tekijältään.
----Amerikkalaisista---- tositapahtumiin perustuvista elokuvista tulevat mieleen myös traagisimmat (kun ilmeisesti ne jäävät mieleen ) elikkä:
Changeling - vaihdokas on Clint Eastwoodin ohjaama vuonna 2008 valmistunut elokuva, joka kertoo "based on true story"-meiningillä karmaisevan tarinan naisesta, jonka poika katoaa.
An American Crime on Tommy O`Haverin ohjaama , 2007 ensi-esitetty elokuva, joka kertoo 90-luvulla Yhdysvaltoja puhuttaneeseen ja mieliä kuohuttaneeseen tapaukseen missä nuori tyttö Sylvia Likens (näyttelijä Ellen Page) kuoli kasvatusäitinsä huollossa kidutuksen julman uhrina.
Alfred Hitchcockin "Psyko"(1960)-elokuvan karaktäärin Norman Batesin kerrotaan perustuneen Wisconsinilaiseen Ed Geiniin. Backstory on senverran karsea, ettei siitä en enempää tässä.
Samaa tositapahtumiin pohjaavaa kauhukategoriaa on "The Amityville Horror (1979)",
sekä "The Exorcism of Emily Rose (2005) ja "Henry- a portrait of a Serial Killer(1986).
Suomalaissyntyisen Aileen Wuornoksen hyytävään omaelämänkertaan perustuvasta "Monster - Aileen Wuornos" ,(2003) elokuvasta näyttelijä Charlize Theron pokkasi Oscarin.
Kevyempää "perustuu tositarinaan" elokuvaa taas edustaa "Ota kiinni jos saat" eli Steven Spielbergin vuonna 2002 valmistunut tarina joka perustuu Frank Abagnale Jr:n elämänkertaan. Se kertoo nuoren ovelan huijarin tarinan, jota FBI-agentti ajaa takaa.
"Larry Flynt - minulla on oikeus"- Milos Forman elokuva vuodelta 1996 , joka kertoo striptease-ravintoloitsijana uransa aloittaneesta Larry Flyntistä, joka perustaa (silloisen Playboy-vastineen?) eli Hustler-lehden ja sen myötä bisnesimperiumin.
Kuuluisista laulajista tehdyistä elokuvista taas....
Yksi mainitsemisen arvoinen tositapahtumiin perustuva omaelämänkerrallinen elokuva on "Tina - Whats Love Got To Do with It" (1993), joka kertoo Tina Turnerin tarinan.
Samaan hienoon laulaja-omaelämänkerta-elokuviin lukeutuu myös Edith Piafin elämästä kertova elokuva "Pariisin varpunen- Edith Piaf (La Vie en Rose,2007)".
Ja sokerina pohjalla Johnny Cashin omaelämänkertaan pohjautuva James Mangoldin (2005) elokuva "Walk the Line".- thats it.
1. Hachiko - Tarina uskollisuudesta
2. Boys dont cry - jeijei66
thats it. kirjoitti:
1. Hachiko - Tarina uskollisuudesta
2. Boys dont cryMalcolm X
Hoffa
American gangster
Alive
Lokakuun taivas
Kunnian puolesta
Panssarikenraali Patton - jnvdskncskldncdskl
jeijei66 kirjoitti:
Malcolm X
Hoffa
American gangster
Alive
Lokakuun taivas
Kunnian puolesta
Panssarikenraali Pattonparhaista koskaan näkemistäni elokuvista on Munchen.
Kertoo Munchenin verilöylyn jälkimainingeista, eli kun Mossadin tyypit alkaa harventamaan Musta syyskuu terroristijärjestön jäseniä. - tällä mennään ---
jnvdskncskldncdskl kirjoitti:
parhaista koskaan näkemistäni elokuvista on Munchen.
Kertoo Munchenin verilöylyn jälkimainingeista, eli kun Mossadin tyypit alkaa harventamaan Musta syyskuu terroristijärjestön jäseniä.Keskiyön pikajuna-elokuva.
Kattavan listan "perustuu tositapahtumiin"-elokuvista löytää googlaamalla "Tositapahtumiin perustuvat elokuvat - Wikipedia" - ffffinito
Milk on myös tositapahtumiin perustuva. (8
- Anonyymi
thats it. kirjoitti:
1. Hachiko - Tarina uskollisuudesta
2. Boys dont cryLoistava
- Violetera
Joulunaikaan tv:stä tullut draama Hilary ja Jackie, joka kertoi soittajasisaruksista. Hilary soitti huilua, Jackie selloa, ja hänestä tuli oikein kuuluisa. Jackie oli naimisissa Daniel Barenboimin kanssa ja kuoli 42-vuotiaana MS-tautiin. Surullinen tarina siis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708