Olen myös ollut jo pitkään sitä mieltä että bändi olisi syytä lopettaa.
Syynä heikko sävellysten taso joka ei koskaan ole ollut mikään ihmeellinen mutta nykyään todella surkea.
Parempi olisi Tuomaksenkin etsiä muita hommia eikä yritää sellaista mihin eivät kyvyt riitä.
Hyvää joulua!
Syynä heikko sävellysten taso joka ei koskaan ole ollut mikään ihmeellinen mutta nykyään todella surkea.
Parempi olisi Tuomaksenkin etsiä muita hommia eikä yritää sellaista mihin eivät kyvyt riitä.
Hyvää joulua!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Bändi lopettaa, kun palo musiikin tekoon ja yhdessä soittamiseen loppuu. Siihen ei meillä ulkopuolisilla ole mitään nokan koputtamista. Urputtaa toki saa, mutta mitä hyötyä siitä on?
Sinänsä tuo väite, että sävellysten taso ei ole koskaan ollut ihmeellinen, on hieman huvittava. Jos biisit kerta ovat niin surkeita, niin miksi on paljon ihmisiä, jotka pitävät niistä musiikillisesti erittäin paljon? Yksi vastaus on: Biisin ei tarvitse olla ihmeellinen koskettaakseen kuuntelijaa.
-
Mikä idea näissä viesteissä on:
- Nightwish saisi lopettaa kun se ei ole sama kun ennen
- koska Anette saa potkut
- koska Marco lähtee bändistä
- Nightwish on nykyisin pelkkää roskaa
- jne jne
Voiko joku idiootti olla niin omaan napaansa tuijottava, MINÄ en pidä bändistä ei siitä saa muutkaan pitää. Onko takana neuroottinen lapsi, jonka mielen mukaan pitää leikkiä, jos muut ei siihen suostu hajotetaan leikit ja leikkikalut.
Jos Nightwish aiheuttaa nykyisin mielipahaa, älä kuuntele, älä katsele videoita, älä lue Nightwishista uutisia, älä osallistu Nightwishia koskettavaan nettikeskusteluun. Ethän voi tehdä ratkaisua muitten puolesta, et voi lopettaa bändiä, voit ainoastaan tehdä henkilökohtaisen ratkaisun, unohtaa koko bändin?
Tietysti kirjoitat...kuten täältäkin voi lukea ...en osta Nightwishin uutta levyä kun se on niin paskaa. Tulee mieleen ajatus, käytkö myös ilmoittamassa muiden bändien ja artistien sivuilla, että et kuuntele niiden musaa etkä osta niiden levyjä?
Eivät Tuumailija-Einonkaan kyvyt näytä tuumailuun riittävän, mutta sen kun tuumailee vaan muiden kiusaksi. Ei sillä edes tienaa, toisin kuin Tuomas Holopainen musiikistaan.
Tuumailija Eino ; olen jo pitkään ollut sitä mieltä että sinunlaistesi kirjoittelu tälle palstalle pitäisi lopettaa.Syynä kirjoitusten taso joka on aina ollut ihmeellisen surkea.Parempi olisi keskittää voimat johonkin iloisempaan harastukseen kuin loputtomaan vihaan, haukkumiseen ja kadehtimiseen!
Kuulehan Eino, tunsin sanoinkuvailematonta alemmuudentunnetta noista viisauden siemenistä joita kylvit. Olen omannut käsittämättömän asenne(musiikki)vamman ja tajunnut nyt vasta kuinka vääränlaista musiikkia olen kuunnellut koko "pienenikäni". Vannoutuneena hyvän ja vain hyvintehdyn hevimusan kuuntelijana en siis voi enää fiilistellä ainoata suomi-bändiä , jota olen pitänyt mailmanlaajuisesti parhaimpina. Voihan pers..., mitäs nyt tehdään. Kun pikkupojuna ostin ensimmäisen levyn ja diggasin pirusti, niin ajattelin silloin, että kumpa joskus meilläkin olisi yhtäkoviabändejä. Tää levy muuten sattui olemman BS / Master of Reality ja alkuperäispainos suht tuoreena versiona. ETTÄ NÄINKIN PÄIN :)
Eiks tää bändi lopetettu jo 2005...... kuis se sit enää vois lopettaa. Tän jutun ties jo Scorppareiden kitaristi.
Tän jutun ties jo Scorppareiden kitaristi Rudolf Schenker .
Kyllä Rudolf oli osittain oikeassa, nimittäin Tarjan ura loppui syksyllä 2005. Mitä Nightwishiin tulee bändin ura lähti tuosta tapahtumasta nousuun.
"Tarja Turusen ura loppui" ?
Tarja Turusen oma esikoisalbumi (joka mielestäni ei ole mitenkään hyvä) myi maailmanlaajuisesti yli 750 000 kappaletta. Turunen sai myös useammasta biisistä jotain tekijäkrediittejä.
Tiedätkö sinä kuinka vitun paljon tuollaisesta, maailman mittakaavassa pellemenestyksestä saa sooloartisti rahaa ?
Se ei ole ihan vähän, yritysverojenkin jälkeen helposti joku päälle puoli miljoonaa euroa, luultavasti enemmänkin.
Kuinkahan moni suomalainen ammattimuusikko kieltäytyisi samanlaisesta esim. 500 tonnin palkkiosta, vaikka nyt taiteellisista syistä ?
Ylityöllistetty karppiatri ygäri pitää yksinpuheluita NW foorumilla. Samaa roskaa mitä aina ennenkin. Taitaa bändillä mennä huonosti kun on pitänyt kaivaa vanhoja avauksia haukuttavaksi.
:)
kirjoitus. Täysin samaa mieltä. Puskajussi Tuomas voisi katsella itselleen sonnanluonti hommia. Eihän se avuton osaa soittaa edes omia biisejä, muiden biiseistä puhumattkaaan.
Niin minusta bändin idea on Tarjan myötä mennyt. Musiikilla ei yksinkertaisesti ole enää sellaista yhtenäistä johtolankaa, kuin ennen, sillon ku se vielä sai kansainvälisestikin ihan hyviä arvioita Tarjan oopperaäänen ja sinfonisen metallin yhdistämisestä.
Miksei Tumppi tajua, että bändin liekki on jo sammunut? Miksei ole sen vertaa älyä, että aloittaisi uuden bändin uudella nimellä jos bändin perusidea on kaikkinensakin jo tuhottu?
Ja Tarjanko sitä pitäisi alkaa myymään itseään Nightwish nimellä, kun omalla nimellä ei levyt mene kaupaksi. Vaikka on palkattu oikeasti hyviä muusikoita taustalle. Vai alkaako sopraanot kyllästyttämään?
ä niinkuin tuoppi tekee kun se ei saa oikeaa naista ja eihän se saa pikku hinttejä korkeintaan.
Opettelis soittaan uudessa cover bändissään öh öhö öh
Pistä tutti takas suuhun ja Taape laulaa Poisonia se, jos mikä ei ole coveria vaan taidetta. Vähän siitä rauhoitut.