opetelkaa ajamaan liikenteessä! Ennakoiva ajotaito on kaiken liikenteen ydin,ei se että joku ajaa yli tai ali nopeutta pelasta ketään.Nopeusrajoitukset tiellä on mitä ovat,niillä vaan rahastetaan autoilijaa niin kuin aineellakin,Yksi kysymys kaikille kun lähdet ohittamaan menetkö nopeusrajoituksien mukaan?
Joululahja
k
3311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos oma nopeus nousee liikaa:=)Turhaan vingut jouluporsas.
Se että joku ajaa yli tai ali nopeutta ei pelasta apukoululta. Ja sakkoraja ei ylity ohituksissa. Sekin on enemmän tekniikka kuin voimalaji, tuo ohitus. Ennakointi laillisella nopeudella on mukava tapa ja taatusti turvallinen. Kannattaa tutustua tuohon nopeuden vaikutukseen onnettomuustilanteessa ihan teoriassa.
Mua ihmetyttää miten olemattomalla liukkaan kelin ajotaidoilla liikenteessä monet liikkuu.Ajetaan nopeuksia,jollaisissa ei ole kokemusta esim. paniikkijarrutuksesta.Ihmettelen kuinka joku voi ajaa esin sataa,jos ei ole koskaan tehnyt paniikkijarrutusta kyseisestä vauhdista.ABS:llä ta ilman.Sama kesällä.
Monet kertoo,että auto lähti heittelehtimään.Ei se auto itsestään heittelehdi minnekään vaa tuo johtuu ylimitoitetuista korjausliikkeistä.Kun etuvetoinen auto lähtee vähän luisuun,ei oikeastaan tarvi tehdä mitään,tai paremminkin sanottuna ei saa tehdä juuri mitään,eli nostaa jalkaa kaasulta.Aivan pieni ohjausliike yleensä riittää.Tärkeintä on ettei jalka nouse kaasulta.Olen monet kerrat testannut kuinka etuveto oikaisee itsensä jopa pitämättä kiinni ratista, kunhan on vetoa etupyörillä.
Väittäisin että tuo etuvedon ominaisuus aiheuttaa paljon onnettomuuksia.Kun ei ole hommaa harjoiteltu,niin auton vähän lipsahtaessa jalka nousee kaasulta ja moottori alkaa jarruttaa etupyöriä ja siitä ne ongelmat alkaa.
Jarrutustilanteissa tietysti pitää pärjätä ilman vetoapua.